Kalender

dec
9
dec
10

Svenska Mästerskapet 2017

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

På denna sida återfinns information om SM 2017.

Tävlingsklasser
-MMA Klass A
-MMA Klass B (seminfinaler genomförs 2 x 3 minuter, finaler 3 x 3 minuter)

Vem får delta?
Förutsättningar för att delta på SM
• Ha svenskt medborgarskap (giltigt pass ska visas på invägningen)
• Ha ett giltigt tävlingskort
• Vara rankad på förbundets rankinglista
• Ej vara föremål för karantän
• Ej ha tävlat professionellt

Anmälan
Anmälan kommer ske på vanligt sätt på denna sida
Alla som uppfyller kraven ovan kan anmäla sig till SM. Notera även följande
• Du kan bara anmäla dig i den viktklass och erfarenhetsklass du är rankad i
• Är du rankad i både klass A och B är det möjligt att anmäla sig i bägge, får du plats i SM turneringen kommer klass A prioriteras före klass B
• När anmälningstiden gått ut jämför vi anmälningarna med den slutgiltiga rankingen. De 4 tävlande i varje klass som är högst rankade OCH anmälda till SM får plats i turneringen

Deadline för anmälan är fredagen den 1:e december.

OBS! Även om du inte är plats 1-4 på den slutgiltiga rankingen så kan du alltså anmäla dig. Det kommer vara bortfall på grund av några på plats 1-4 inte är svenska medborgare alternativt är skadade/inte redo för match. Därför uppmanas alla som vill ha en plats att anmäla sig.

Klubbkamrater kan mötas på SM
På SM kan klubbkamrater tävla mot varandra. Se till att ni är OK med detta innan flera klubbkamrater anmäler sig i samma klass. Om ni inte är OK med detta så anmäl endast en från er klubb i respektive klass. Notera även att om det upptäcks läggmatcher eller walk overs på SM där klubbkamrater skall tävla mot varandra så kommer bägge att diskas och inte erhålla några medaljer. Viktigt att varje klubb diskuterar detta internt så vi slipper problem under SM.

Turnering
Liksom förra året kommer SM avgöras i en 4-manna turnering. Semifinaler dag 1 och finaler dag 2, inga matcher om tredjepris. I turneringen möts den som är högst rankad (1) mot den som är lägst rankad (4) i ena semifinaler. I andra semifinaler möts (2) och (3).

Domare
Likt alla ligatävlingar skall varje klubb bidra med domare på SM

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar med NA i kolumnen för regelverk).

Avbokning efter anmälningstidens slut (2017-12-02 -):
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Övrigt
Tävlande kan ha ingångsmusik (musik som finns på Spotify)

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider
Semifinaler lördag 9:e december
Finaler söndag 10:e december

Bägge dagar:
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll MMA Klass-A
12:30 Publikinsläpp (250 kr per dag, kontant)
13:00 Första match

 

På finaldag kommer det vara prisutdelningar i MMA-klass B innan MMA-klass A påbörjas. Prisutdelningarna i MMA-klass A är efter sista match.

 

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Don Karl Runnström
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  1. Sverige
  • Semifinal Bantamvikt
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mojtaba Yousefzehi
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 3:00
Rond: 1
o
Karl Pegers
Frontline Academy Örebro IF
  1. Sverige
  • Semifinal Fjädervikt
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Fabian Long
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:22
Rond: 2
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Semifinal Fjädervikt
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
Janina Danes
Janina Danes
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Semifinal Lättvikt
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Sandra Meneses
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Rasmus Medin
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Semifinal Lättvikt
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Hans-Emil Karlsson
Renyi Umeå Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:26
Rond: 1
o
Michael Norling
Södermalm MMA Förening
  • Semifinal Lättvikt
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Milton Engren
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
salar dabiri
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
Pasha Tarzzi
Pasha Tarzzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
Joakim Malmström
Joakim Malmström
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Danijel Grbic
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • Semifinal Mellanvikt
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Vincent Petersson
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Gustav Karlbom
Dynamix Köping Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Lätt Tungvikt
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
patrick söderberg nordqvist
Boxningsklubben Fox
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ludvig Ruocco
Södermalm MMA Förening
  • Semifinal Lätt Tungvikt
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Daniel Petrus
Forca Fighting MMA Klubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Choke)
Tid: 1:47
Rond: 1
Dennis Rydén
Dennis Rydén
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Flugvikt
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
o
Sebastian Gonzalez
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:10
Rond: 1
o
Zoran Milic
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Semifinal Flugvikt
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
Serdar Altas
Serdar Altas
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:27
Rond: 2
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Semifinal Bantamvikt
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:40
Rond: 1
o
Pontus Hedqvist
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • Semifinal Bantamvikt
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Renato Vidovic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:35
Rond: 1
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Semifinal Fjädervikt
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jimmie Nilsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 2:40
Rond: 1
o
Martin Lindqvist
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Semifinal Fjädervikt
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Hoger Salih
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 1:10
Rond: 1
Jonas Nilsson
Jonas Nilsson
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Lättvikt
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Navid Badi
Navid Badi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:20
Rond: 1
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:45
Rond: 1
Axel Karlsson
Axel Karlsson
Fighter Centre IF
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Oskar Karlström Biller
Oskar Karlström Biller
Nova MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alexander Lindgren
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Semifinal Mellanvikt
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Nabil Malki
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag GnP)
Tid: 2:26
Rond: 1
o
Andreas Berg
Förening Söders Fight Gym
  1. Sverige
  • Semifinal Mellanvikt
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Heytham Rabhi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Shoulder lock)
Tid: 2:40
Rond: 1
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Lätt Tungvikt
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Taylan Isik
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Semifinal Lätt Tungvikt
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Anton Turkalj
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Anaconda)
Tid: 0:57
Rond: 1
o
Frida Vastamäki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • Final Bantamvikt
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Nadja Eriksson
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Mojtaba Yousefzehi
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • Final Bantamvikt
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Jalkun Tadzijev
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:50
Rond: 1
o
Karl Pegers
Frontline Academy Örebro IF
  1. Sverige
  • Final Fjädervikt
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Legbar)
Tid: 0:48
Rond: 1
o
Sandra Meneses
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • Final Lättvikt
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
Jessica Forslund Reis
Jessica Forslund Reis
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 3:00
Rond: 1
o
Hans-Emil Karlsson
Renyi Umeå Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final Lättvikt
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Milton Engren
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:05
Rond: 2
o
salar dabiri
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Final Weltervikt
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Diskvalifikation (Motståndare klarade ej vikten)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Danijel Grbic
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • Final Mellanvikt
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Adis Saljevic
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Choke)
Tid: 2:59
Rond: 3
o
Gustav Karlbom
Dynamix Köping Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final Lätt Tungvikt
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Daniel Petrus
Forca Fighting MMA Klubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada cut)
Tid: 3:00
Rond: 1
o
Nina Back
Förening Söders Fight Gym
  1. Sverige
  • Final Stråvikt
  • MMA Klass-A
  • -52,2 kg
  • VS
Anna Astvik
Anna Astvik
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:24
Rond: 2
o
Sebastian Gonzalez
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • Final Flugvikt
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
Serdar Altas
Serdar Altas
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:27
Rond: 1
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Final Bantamvikt
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Renato Vidovic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Final Fjädervikt
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Martin Lindqvist
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:21
Rond: 1
Navid Badi
Navid Badi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final Lättvikt
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Knä)
Tid: 2:20
Rond: 1
Axel Karlsson
Axel Karlsson
Fighter Centre IF
  1. Sverige
  • Final Weltervikt
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Andreas Berg
Förening Söders Fight Gym
  1. Sverige
  • Final Mellanvikt
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Alexander Lindgren
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Shoulder lock)
Tid: 0:14
Rond: 1
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final Lätt Tungvikt
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Anton Turkalj
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Triangel)
Tid: 2:15
Rond: 2

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Irman Smajic
  • +120,2 kg
  • Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-A
  • Anna Astvik
  • Anna Astvik
  • -52,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Zoran Milic
  • -56,7 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • Serdar Altas
  • Serdar Altas
  • -56,7 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Elin Öberg
  • -56,7 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • Dennis Rydén
  • Dennis Rydén
  • -56,7 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Jimmie Nilsson
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-A
  • o
  • Amir Malekpour
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Hoger Salih
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Charlie Sano
  • -70,3 kg
  • Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • Jonas Nilsson
  • Jonas Nilsson
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -77,1 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • Axel Karlsson
  • Axel Karlsson
  • -77,1 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Nabil Malki
  • -83,9 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Andreas Berg
  • -83,9 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Andreas Berg
  • -83,9 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Heytham Rabhi
  • -83,9 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Taylan Isik
  • -93,0 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Nadja Eriksson
  • -61,2 kg
  • Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ismail Farah
  • -61,2 kg
  • Nyköpings Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Fabian Long
  • -65,8 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • MMA Klass-B
  • o
  • Karl Pegers
  • -65,8 kg
  • Frontline Academy Örebro IF
  • MMA Klass-B
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -70,3 kg
  • Södermalm MMA Förening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Sandra Meneses
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • Pasha Tarzzi
  • Pasha Tarzzi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • salar dabiri
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Adis Saljevic
  • -83,9 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Gustav Karlbom
  • -93,0 kg
  • Dynamix Köping Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • John Njie
  • -93,0 kg
  • Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-B
  • o
  • John Njie
  • -93,0 kg
  • Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-B
  • o
  • Nina Back
  • -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Frida Vastamäki
  • -61,2 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda