Kalender

dec
9
dec
10

Svenska Mästerskapen 2016

Umeå
Tävling
Resultat tillgängliga

Svenska Mästerskapen 2016
Nedan återfinns information om Svenska Mästerskapen 2016 i MMA Klass-A (fd Amatör-MMA) och MMA Klass-B (fd Shootfighting)

Kvalificering och matchning
För 2016 har förbundet bestämt att de 4 första i varje viktklass kommer gå vidare till SM-turneringen som avslutar ligan.

De tävlande som ligger på plats 1 till 4 på rankinglistan efter sista tävlingen i ligan (SFG Battle 6) respektive viktklass är kvalificerade för SM. Turnering genomförs oavsett 2-4 deltagare och seednig sker där nr 1 möter nr 4 och nr 2 vs nr 3.

Noterbart är även att två (eller fler) tävlande från samma klubb kan vara med i samma turnering och således kan möta varandra.

I det fall någon tackar nej till sin plats alternativt blir sjuk eller skadad så kommer nummer 5 på rankingen tillfrågas och därefter nummer 6 osv tills turneringen är fylld.

Anmälan
Vi kommer skicka ut mail från mmaligan(a)smmaf.se till berörda på rankinglistan om plats i SM-turneringen. Anmälan sker genom att svara på det mailet. Rekommenderar alla att ha en aktuell mail i sin profil samt se till att ovan nämda adress är en godkänd adress. Om en kvalificerad tävlande inte svara i tid på mailet så kommer vi gå vidare i rankingen. I dessa mail kommer de stå när deadline för att svara är.

Vi kommer även skicka ut information redan innan slutgiltig ranking är klar om kvalificering så att de som är aktuella är medvetna om att de kan bli kvalificerade och därmed hinner planera en del

Landslag 2017
SM turneringen fungerar som uttagning till landslaget (MMA Klass-A) för 2017. Den som vinner respektive viktklass får landslagsplatsen och är även garanterad plats i SM turneringen 2017. Den som kommer tvåa blir också uttagen i landslaget och får möjlighet att delta i vissa IMMAF turneringar 2017.

Kontakt
All info och frågor skall skickas till mmaligan@smmaf.se i vanlig ordning

Plats och Datum
SM 2016 genomförs i Umeå fredag den 9:e december till lördag den 10:e december.

Tävlingsarenor
Samtliga matcher kommer äga rum på Umeå Energi Arena

Tider
Fredag 9:e december

7.00-8.00 Invägning
8.00-8.30 Regelgenomgång
8.30-8.45 Domargenomgång
10.00 Matchstart

(Parallellt med ovanstående morgonschema genomförs läkarkontroll för MMA Klass A)

 

Lördag 10 december

7.00-8.00 Invägning
8.00-8.30 Regelgenomgång
8.30-8.45 Domargenomgång
10.00 Matchstart

17.00 Förmatcher till Battle of Botnia (Tre MMA A-klassmatcher väljs ut efter fredagens semifinaler)

(Parallellt med ovanstående morgonschema genomförs läkarkontroll för MMA Klass A)

 

Inträde
Inträde är gratis båda dagarna.

Mat
Det kommer finnas en kiosk med servering av enklare mat och dryck

Rekommenderat boende
Vi samarbetar med U&Me Hotel så utövare och coacher bokar rum med kod enligt följande
Kod: BOBSM

Till och med 7 nov är priset:
675kr per dubbelrum Medium

Från 8 nov – 11 dec är priset:
720kr per dubbelrum Medium

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Kim Amprazis
Masthuggets Kampsportsklubb
  • Semifinal 1 - Flugvikt Dam
  • shootfighting
  • -56,7 kg
  • VS
o
Cristiane Nascimento
Kaisho Kampsportklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 2:12
Rond: 1
o
Mathilda Lundqvist
Nacka Dojo IF
  • Semifinal 2 - Flugvikt Dam
  • shootfighting
  • -56,7 kg
  • VS
o
Malin Hermansson
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:44
Rond: 1
Eva-my Persson
Eva-my Persson
Nacka Dojo IF
  • Semifinal 1 - Bantamvikt Dam
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
o
Frida Vastamäki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Caroline Edlund
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Semifinal 2 - Bantamvikt Dam
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
Norea Forsman Olsson
Norea Forsman Olsson
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Pontus Hedqvist
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • Semifinal 1 - Bantamvikt
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mago Uzarov
Epic Fight Club Mölndal Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Zoran Milic
Västerås Fight Club
  • Semifinal 2 - Bantamvikt
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
o
Nicholas Bryant
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad, ingen ersättare finns)
Tid: 00:00
Rond: 1
kevin osorio
kevin osorio
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • Semifinal 1 - Fjädervikt
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jakob Valegren
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Petter Öberg Nilsson
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • Semifinal 2 - Fjädervikt
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jimmie Nilsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Hamid Sadid
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal 1- Lättvikt
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
Navid Badi
Navid Badi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alireza Sarabi
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal 2- Lättvikt
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
Henrik Segelström
Henrik Segelström
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Soheib El Koli
Allstars Kampsportsförening
  • Semifinal 1 - Weltervikt
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Vincent Olofsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Henric Lönnroth
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • Semifinal 2 - Weltervikt
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Tor Sohlström
Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • Semifinal 1 - Mellanvikt
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
Alexander Lindgren
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Anaconda)
Tid: 1:24
Rond: 2
o
Shayan Shakiba
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Semifinal 2 - Mellanvikt
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
  • Semifinal 1 - Lätt Tungvikt
  • shootfighting
  • -93,0 kg
  • VS
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear naked choke)
Tid: 2:29
Rond: 1
  • Semifinal 2 - Lätt Tungvikt
  • mma
  • -93,0 kg
  • VS
o
Pedro Pinones-Arce
REI Kampsportsförening Botkyrka
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Tobias Bohlin
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • Semifinal 1 - Fjädervikt
  • mma
  • -65,8 kg
  • VS
o
Hoger Salih
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 (27-30, 27-30, 27-30))
Tid: 3:00
Rond: 3
  • Semifinal 2 - Fjädervikt
  • mma
  • -65,8 kg
  • VS
Daniel Schälander
Daniel Schälander
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Ingen motståndare finns)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Axel Gruvaeus
Kampsportscentret LSS
  • Semifinal 1 - Lättvikt
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1 (29-28, 29-28, 28-29))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
David Schneider
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal 2 - Lättvikt
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Ground and pound)
Tid: 0:55
Rond: 3
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • Semifinal 1 - Weltervikt
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Axel Karlsson
Axel Karlsson
Fighter Centre IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1 (30-27, 29-28, 28-29))
Tid: 3:00
Rond: 3
Anton Bagher Edlund
Anton Bagher Edlund
Allstars Kampsportsförening
  • Semifinal 2 - Weltervikt
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Oskar Karlström Biller
Oskar Karlström Biller
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear naked choke)
Tid: 1:15
Rond: 2
o
Aaron Kennedy
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Semifinal 1 - Mellanvikt
  • mma
  • -83,9 kg
  • VS
o
Heytham Rabhi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 30-27, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
Daniel Karlsson
Daniel Karlsson
Fighter Centre IF
  • Semifinal 2 - Mellanvikt
  • mma
  • -83,9 kg
  • VS
o
Khaled Laallam
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Kneebar)
Tid: 2:28
Rond: 3
o
Anton Turkalj
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal 1 - Lätt Tungvikt
  • mma
  • -93,0 kg
  • VS
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 30-27, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Christoffer Hillsjö
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal 2 - Lätt Tungvikt
  • mma
  • -93,0 kg
  • VS
o
Robin Enontekiö
Epic Fight Club Mölndal Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (29-28, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Cristiane Nascimento
Kaisho Kampsportklubb
  • Final - Flugvikt Dam
  • shootfighting
  • -56,7 kg
  • VS
o
Malin Hermansson
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:26
Rond: 2
Eva-my Persson
Eva-my Persson
Nacka Dojo IF
  • Final - Bantamvikt Dam
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
o
Caroline Edlund
Renyi Umeå Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Mago Uzarov
Epic Fight Club Mölndal Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final - Bantamvikt
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
o
Nicholas Bryant
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (29-28, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
kevin osorio
kevin osorio
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • Final - Fjädervikt
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jimmie Nilsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Talla Molki
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final - Lättvikt Dam
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad och ingen ersättare finns)
Tid: 00:00
Rond: 1
Navid Badi
Navid Badi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final - Lättvikt
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Alireza Sarabi
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 30-27, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Vincent Olofsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Final - Weltervikt
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alexander Lindgren
Västerås Fight Club
  • Final - Mellanvikt
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
  • Final - Lätt Tungvikt
  • shootfighting
  • -93,0 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:50
Rond: 1
o
Fannie Redman
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Final - Stråvikt Dam
  • mma
  • Dam -52,2 kg
  • VS
Anna Astvik
Anna Astvik
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 30-27, 30-27))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Gabriella Ringblom
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Final - Flugvikt Dam
  • mma
  • -56,7 kg
  • VS
o
Anja Saxmark
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad och ingen ersättare finns)
Tid: 00:00
Rond: 1
Dennis Rydén
Dennis Rydén
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final - Flugvikt
  • mma
  • -56,7 kg
  • VS
Serdar Altas
Serdar Altas
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 3:00
Rond: 2
Temur Malick
Temur Malick
IF Team Perrys gym
  • Final - Bantamvikt
  • mma
  • -61,2 kg
  • VS
o
Renato Vidovic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • Final - Weltervikt
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Oskar Karlström Biller
Oskar Karlström Biller
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:47
Rond: 2
o
Aaron Kennedy
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Final - Mellanvikt
  • mma
  • -83,9 kg
  • VS
o
Khaled Laallam
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1 (30-27, 29-28, 28-29))
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Anton Turkalj
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Final - Lätt Tungvikt
  • mma
  • -93,0 kg
  • VS
o
Christoffer Hillsjö
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Jonnie Andersson
Kampsportscentret LSS
  • Final - Tungvikt
  • mma
  • -120,2 kg
  • VS
o
Anton Andersson
Fit4Fight Gym Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 (29-28, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 1
o
Axel Gruvaeus
Kampsportscentret LSS
  • Final - Lättvikt
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Tapout due to strikes)
Tid: 0:33
Rond: 1
o
Hoger Salih
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • Final - Fjädervikt
  • mma
  • -65,8 kg
  • VS
Daniel Schälander
Daniel Schälander
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 (29-28, 29-28, 29-28))
Tid: 3:00
Rond: 3
  • Final - Bantamvikt Dam
  • mma
  • -61,2 kg
  • VS
Cornelia Holm
Cornelia Holm
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 (30-27, 30-27, 30-27))
Tid: 3:00
Rond: 3