Kalender

okt
7

Nordic Warrior 2

Nyköping
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda ”gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2015 och 2016 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2018 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Elixir Fitness, Nyköping

Tider:
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll MMA Klass A
15.00 Första match

Övrigt
Bastu finns inte att tillgå på tävlingsarrenan
Matpaket kommer finnas till försäljning
Det går inte att välja ingångsmusik
Budo Fitness kommer dela ut rabattkort om 1000 kr till bästa fighter
Entré kostar 150 kr, Balkong/VIP 250 kr

 

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Filip Ravin
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Ismail Farah
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Victor Skog
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Jalkun Tadzijev
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Mojtaba Yousefzehi
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
jonathan samuelsson
jonathan samuelsson
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
Jessica Andersson
Jessica Andersson
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Dessie S-Andersson
Kampsportsföreningen Växjö Titans
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Jamal Elyemlahi
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Awat Kohzadi
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Karl Pegers
Frontline Academy Örebro IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
Carl-Michael Andersson
Carl-Michael Andersson
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 2:05
Rond: 1
o
Fabian Long
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Tyresö Fightcenter IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Abdulbasid Saidov
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Rasmus Medin
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motsåndaren sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Kamil Ligenza
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jacob Heden Malm
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Amir Amini
Stockholms Kickboxningsklubb
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Christodoulos nussis
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:19
Rond: 1
o
Turan Topal
KRAFT Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Michael Norling
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Dárce choke)
Tid: 1:11
Rond: 1
o
Patric Samrell
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Alexander Wilhelms
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Christian Hansen
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Johan Dahl
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Simon Eriksson
IF Norrköping Kampsport
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Viktor Ekelund
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Babu Carry Jammeh
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Pasha Tarzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
salar dabiri
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:35
Rond: 1
o
Simon Fatemi
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
leo dahlström
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Foot lock)
Tid: 0:47
Rond: 1
o
David Johansson
Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Vincent Petersson
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Nicholas Bryant
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Renato Vidovic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Hamid Sadid
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Eli Elias
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
Bilal Tipsaev
Bilal Tipsaev
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
belkacem amjahdi
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Henric Lönnroth
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alexander Lindgren
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Nabil Malki
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Dárce choke)
Tid: 0.32
Rond: 1
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Raymond Johansson
Nyköpings Kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:22
Rond: 3

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • N/A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • o
  • Eli Elias
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Hamid Sadid
  • -65,8 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Jimmie Nilsson
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-A
  • o
  • Dennis Pillai
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -77,1 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Henric Lönnroth
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Nabil Malki
  • -83,9 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Ismail Farah
  • -61,2 kg
  • Nyköpings Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Filip Ravin
  • -61,2 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Victor Skog
  • -61,2 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ari Jaakola
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Awat Kohzadi
  • -65,8 kg
  • Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Karl Pegers
  • -65,8 kg
  • Frontline Academy Örebro IF
  • MMA Klass-B
  • o
  • Fabian Long
  • -65,8 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • MMA Klass-B
  • o
  • Mattias Karhi
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Turan Topal
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Patric Samrell
  • -70,3 kg
  • IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kamil Ligenza
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Amir Amini
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Pasha Tarzi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Johan Dahl
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Simon Fatemi
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • leo dahlström
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • David Johansson
  • -83,9 kg
  • Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • MMA Klass-B
  • o
  • Murad Salamov
  • -83,9 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • o
  • Nina Back
  • Dam -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • salar dabiri
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda