Kalender

nov
27

Stockholm Shoot Challenge 39 (L)

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare (mer info nedan)

Vi välkomnar tävlande från utländska klubbar, då behövs varken tävlingskort eller domare.

Domare (nyhet 2020)
Varje deltagande klubb behöver anmäla en domare till tävlingen. Detta görs på samma sätt som tävlande anmäler sig till tävlingen. Domare behöver därför också skapa en användarprofil på hemsidan och anmäla sig till tävlingen, domare kommer listas på tävlingssidan tillsammans med tävlande.
Domare måste vara anmälda innan matching görs (gäller även den preliminära matchningen för MMA-Klass A). Tävlande från klubbar utan anmälda domare blir inte matchade. Uteblir domare från tävling kommer det påverka kommande tävlingar.

Godkända domare och info

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda “gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2018 och 2019 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2020 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2021 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

MMA Klass-C
För dig som anmäler dig i MMA Klass-C och är under 18 år krävs intyg på godkännande att tävla och genomföra läkarkontroll. En sådan blankett finns på länk nedan. Denna skall fyllas i och laddas upp i profilen i samband med anmälan. Finns ingen sådan fil i anmälan när matchning görs ignoreras anmälan. Det finns även en blankett nedan som skall användas vid ansökan om tävlingskort.

Blankett för Samtycke Tävla o Läkarundersökning MMA Klass-C

Blankett för målsmans underskrift

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

På vanliga ligatävlingar matchar vi inte klubbkamrater mot varandra. Matchmakingen är baserad på säkra matcher och tar ingen hänsyn till om du som tävlande känner och ibland tränar med din motståndare. Det går med andra ord inte påverka matchmakingen med argument såsom att ”jag och min motståndare är vänner”.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Coacher och domare
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher
6-7 tävlande = 4 coacher
8 eller fler = 5 coacher
1 domare per klubb

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsvägen 185

Inträde för publik: 180kr för en person eller två för 300kr

Tider:
Invägning 10.30
Regelgenomgång 11.30
Domargenomgång 12.00
Publikinsläpp 12:30
Matchstart 13:00
Läkare 11:45-12:45

Observera att det kan komma förändringar i Matchkortet under veckan.

 

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Leo Hellgren
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-C
  • -65,8 kg
  • VS
o
Mahdi Husseini
Kingpin Grappling Academy IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission
Tid: 1:12
Rond: 1
o
ajup Saduev
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-C
  • -70,3 kg
  • VS
o
William Hovde
Fit4Fight Gym IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (Split Decision(Protest Inlämnad))
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Poja Nosrati
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Connor Whitelock
Kingpin Grappling Academy IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 1:11
Rond: 1
o
Hanna Palmqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • Dam -61.2 kg
  • VS
o
Moa Hagström
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 1:41
Rond: 1
o
Frej Nixon
East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Farid Ahmad
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Robin Kamran
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Bamdad Behzadi
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Raham Kafaei
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Patrik Gustavsson
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ejnar Kindbom
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jack Elmer Thunqvist
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Skada)
Tid: 00:00
Rond: 1
Rasmus Töyrä
Rasmus Töyrä
Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Ilyas Bakir
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission
Tid: 1:53
Rond: 1
o
Ossian Arvor
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Abbe Husein
KRAFT Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Lucas Padovan
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jaafer Mohammed
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission
Tid: 2:42
Rond: 1
o
Fredrik Bohman
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Hampus Westanau
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Elias Flygare
Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jafar Yousifi
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Carl Lind
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Eugenio Di Sabatino
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:40
Rond: 1
o
Nicklas Gerhald Carreré Källman
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Simon Sandelin Nordeman
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Borhan Mohammadi
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Stavros Salas Kyriakidis
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Max Johansson
Nissafors Fight & Fitness Club
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Sebastien Keti
Tyresö Fightcenter IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission
Tid: 2:57
Rond: 1
o
Kevin Engstrand
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Dayvid Sawa
Fighter Centre IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:33
Rond: 2
o
Simon Junkergård
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Rabouni Mbuta
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:39
Rond: 1
o
Alexander Håkansson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ali Al-Mashhadi
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Kefi Keti
Tyresö Fightcenter IF
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Emanuel Forsell
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission
Tid: 1:02
Rond: 1
o
Khalil Karruri
Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Antonio Vazgec
Kingpin Grappling Academy IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
David Lundgren
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Lamin Sonko
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Sebastian Palacio Gomez
Örebro Fightgym IF
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Christian Hansen
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (Split Decision)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Amed Lorindin
Fit4Fight Gym IF
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Aria Afrasiabi
Fighter Centre IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Ismail Farah
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Diyar Kizilkaya
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alireza Mohammady
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Pasha Tarzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ibrahim-halil Milli
Supreme IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Mamadaliyev Mashrab
Nacka Dojo IF
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Robert Nilsson
Fighter Centre IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Firass Kaaki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ratko Tomic
Fighter Centre IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission
Tid: 2:16
Rond: 1
o
Mattias Engström
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ludwig Lindefors
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission
Tid: 0:37
Rond: 3
o
Josef Al-Zubeidy
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Ahmed Aljarkas
Halmstad Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Sjukdom)
Tid: 00:00
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Farid Ahmad
  • -61,2 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • N/A
  • o
  • Arsen Tuganov
  • -56,7 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Ismail Farah
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Pasha Tarzi
  • -77,1 kg
  • STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Firass Kaaki
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Tobias Seger
  • -83,9 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Juned Anvari
  • -61,2 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Poja Nosrati
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Robin Kamran
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Frej Nixon
  • -61,2 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ida Rääf
  • -65,8 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Raham Kafaei
  • -65,8 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ejnar Kindbom
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Elias Flygare
  • -70,3 kg
  • Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • o
  • Jaafer Mohammed
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Fredrik Bohman
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Abbe Husein
  • -70,3 kg
  • KRAFT Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ossian Arvor
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Viktor Mangs
  • -70,3 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådalen
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ilyas Bakir
  • -70,3 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Carl Lind
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Max Johansson
  • -77,1 kg
  • Nissafors Fight & Fitness Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Rabouni Mbuta
  • -77,1 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kevin Engstrand
  • -77,1 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ludwig Bergåker
  • -77,1 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Daniel Olsson
  • -77,1 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Khalil Karruri
  • -83,9 kg
  • Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • o
  • Lamin Sonko
  • -83,9 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kefi Keti
  • -83,9 kg
  • Tyresö Fightcenter IF
  • MMA Klass-B
  • o
  • Rasmus Eklund
  • -93,0 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • o
  • Moa Hagström
  • Dam -61.2 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Leo Hellgren
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-C
  • o
  • ajup Saduev
  • -70,3 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-C
  • o
  • Jafar Yousifi
  • -70,3 kg
  • Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • David Lundgren
  • -83,9 kg
  • Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


  •  
  • Namn
  • Klubb
  • Domarklass
  • o
  • William Pont
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Simon Alvhed
  • Kampsportscentret LSS
  • Matchdomare MMA klass-A, Matchdomare MMA klass-B, Poängdomare MMA klass-A, Poängdomare MMA klass-B
  • Jörgen Hamberg
  • Jörgen Hamberg
  • Västerås Fight Club
  • Matchdomare MMA klass-A, Matchdomare MMA klass-B, Poängdomare MMA klass-A, Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Nils Pettersson
  • East Idrottsförening Norrköping
  • Poängdomare MMA klass-B
  • Mattias Sjödén
  • Mattias Sjödén
  • STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  • Poängdomare MMA klass-A, Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Alan Raouf
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • Poängdomare MMA klass-A, Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Ante Agneby
  • Fighter Centre IF
  • Poängdomare MMA klass-A, Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Jimmie Jensen
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Christer Ringblom
  • Allmänna Grapplingsällskapet
  • Matchdomare MMA klass-A, Matchdomare MMA klass-B, Poängdomare MMA klass-A, Poängdomare MMA klass-B
  • Hjalmar Götemo
  • Hjalmar Götemo
  • Örebro Fightgym IF
  • Matchdomare MMA klass-B, Poängdomare MMA klass-B
  • o
  • Sara Milli
  • Supreme IF
  • Poängdomare MMA klass-B