Kalender

feb
18
feb
19

SM 2021

Skövde
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

Dags för SM 2021 som sker i Skövde den 18 och 19 februari.

Enbart svenska medborgare får tävla. Dvs uppvisande av pass och tävlingskort är krav vid invägningen.

All anmälan av tävlande ska göras på detta event. Alla som är rankade får anmäla sig, men i år även orankade i B och C klass. Detta för vissa viktklasser i B och C klass som enbart har 1 anmäld.  Vilken av de orankade som får tävla kommer ske via lottning av de som har erfarenheten för att tävla, dvs man måste fortfarande kunna matchas

Alla som vill får anmäla sig, men de med högst rankingen har förtur. Dvs den slutgiltiga rankingen avgör vilka som får tävla på SM.

Vid skador får den nästa på tur som har anmält chansen att ställa upp.

OBS Inget krav på domare på SM detta år. SMMAF kommer ta ut 7st lämpliga domare som dömer hela SM. Dvs ingen klubb behöver ta med sig en domare eller kommer få ta med en domare in gratis på eventet.

Tack vare återstartsstödet från Riksidrottsförbundet så kostar det inget att delta i detta SM.

Vi vet inte om corona restriktioner fortfarande kommer gälla under event, men de som är idag kräver inget vaccinpass för tävlande, domare, coacher och funktionärer. Enbart publik.

För info om biljetter se denna länk
GladiatorSpelen

Coacher
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher
6-7 tävlande = 4 coacher
8 eller fler = 5 coacher

Plats:

Skövde Kulturhus
Trädgårdsgatan 9, 541 30 Skövde

Schema:
Fredag

Invägning 8.00-9.00

Regelgenomgång 09.15

Läkarkontroll 10.00

Matchstart ca 13.00

Lördag

Invägning B och A klass 12.00-13.00

Regelgenomgång 13.15

Läkarkontroll 14.00

Invägning C klass 17.00

Matchstart ca 18.00

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Haytham Alkhushali
Föreningen Frontier MMA Akademi
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -56,7 kg
  • VS
René Emanuelson
René Emanuelson
Fighter Centre IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Eric Bohlin
Fighter Centre IF
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -56,7 kg
  • VS
o
Ahmed Hassan Mohamed
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Missad Vikt)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Sahand Shokohi
Fighter Centre IF
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Johan Gäddman
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (ARmbar)
Tid: 1:22
Rond: 1
o
Siyar Ahmadi
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Bamdad Behzadi
Combat Academy IF Täby
o
Johan Ahlgren
Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Ludwig Karlsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission
Tid: 1:43
Rond: 1
o
Osman Vacoev
Helsingborg Combat Club
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Raham Kafaei
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Viktor Mangs
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådalen
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jaafer Mohammed
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Alexander Håkansson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Rabouni Mbuta
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Kevin Engstrand
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • Semifinal
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Daniel Olsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Alireza Mohammady
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • Semifinal
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Ismail Farah
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Aria Afrasiabi
Fighter Centre IF
  • Semifinal
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Diyar Kizilkaya
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
  • Semifinal
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Pasha Tarzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Darce)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Ratko Tomic
Fighter Centre IF
  • Semifinal
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ibrahim-halil Milli
Supreme IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Herolind Xhafolli
Föreningen Redline
  • Semifinal
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Tobias Seger
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
  • LÖRDAG
  • MMA Klass-A
  • VS
o
o
Anton Doroci
Kingpin Grappling Academy IF
  • Final
  • MMA Klass-C
  • -61,2 kg
  • VS
o
ajup Saduev
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Skada)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Noah Pettersson
Icon MMA Idrottsförening
  • Final
  • MMA Klass-C
  • -77,1 kg
  • VS
o
Roubi Kohzadi
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Protest inlämnad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Eric Bohlin
Fighter Centre IF
  • Final
  • MMA Klass-B
  • -56,7 kg
  • VS
o
Haytham Alkhushali
Föreningen Frontier MMA Akademi
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Diskvalifikation (Knä mot huvudet)
Tid: 2:55
Rond: 1
o
Sahand Shokohi
Fighter Centre IF
  • Final
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Bamdad Behzadi
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Johan Ahlgren
Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • Final
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Raham Kafaei
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Anton Ringvall
Hammarö Fight Club
  • Final
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jaafer Mohammed
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Kevin Engstrand
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • Final
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Alexander Håkansson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Sebastian Palacio Gomez
Örebro Fightgym IF
  • Final
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Mohammed Alumari
Kampsportsföreningen Växjö Titans
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Skada)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Josefine Modig
Apex Kalmar Idrottsförening
  • Final
  • MMA Klass-A
  • Dam -52,2 kg
  • VS
o
Clara Leivas
Föreningen Redline
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Arsen Tuganov
Förening Söders Fight Gym
  • Final
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
o
Markus Adolfsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 00:00
Rond: 1
o
benjamin hajijan
Föreningen Redline
  • Catrchweight -68kg
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Amed Lorindin
Fit4Fight Gym IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Aria Afrasiabi
Fighter Centre IF
  • Final
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Alireza Mohammady
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
o
Ratko Tomic
Fighter Centre IF
  • Final
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Slag)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Marco Sangüesa
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
  • Final
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Herolind Xhafolli
Föreningen Redline
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 3
Jessica Andersson
Jessica Andersson
Förening Söders Fight Gym
  • Final
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Nikolija Milosevic
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 00:00
Rond: 3
  • Final
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Ahmed Aljarkas
Halmstad Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 00:00
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Arsen Tuganov
  • -56,7 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Yrsa Sandin
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Wahid Jarah
  • -70,3 kg
  • Föreningen Karlshamn Fightcenter
  • MMA Klass-A
  • o
  • Ismail Farah
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Simon Adjei
  • -77,1 kg
  • Föreningen Redline
  • MMA Klass-A
  • o
  • Pasha Tarzi
  • -77,1 kg
  • STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Tobias Seger
  • -83,9 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Marco Sangüesa
  • -83,9 kg
  • STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Josefine Modig
  • Dam -52,2 kg
  • Apex Kalmar Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Clara Leivas
  • Dam -52,2 kg
  • Föreningen Redline
  • MMA Klass-A
  • o
  • Ludwig Karlsson
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Johan Ahlgren
  • -65,8 kg
  • Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • MMA Klass-B
  • o
  • Raham Kafaei
  • -65,8 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Osman Vacoev
  • -65,8 kg
  • Helsingborg Combat Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Jaafer Mohammed
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Viktor Mangs
  • -70,3 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådalen
  • MMA Klass-B
  • o
  • Daniel Olsson
  • -77,1 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Rabouni Mbuta
  • -77,1 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kevin Engstrand
  • -77,1 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Oscar Lövgren
  • -77,1 kg
  • Adrenaline Fighters Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anton Doroci
  • -61,2 kg
  • Kingpin Grappling Academy IF
  • MMA Klass-C
  • o
  • ajup Saduev
  • -61,2 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-C

Domare


Inga domare anmälda