Kalender

dec
11
dec
13

Svenska Mästerskapen 2015

Helsingborg
Tävling
Resultat tillgängliga

OBS!
För svenska utövare gäller
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen. Läs om SB&K tävlingskort >>här<<
2. För att delta i Svenska Shootfighting och Amatör-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Anmälan
Det sker ingen anmälan till SM utan det sker uttagning från den slutgiltiga rankinglistan där de 8 första från olika klubbar får erbjudande om plats på SM

Seedning
Bland de åtta (8) uttagna kommer den som är rankad etta (1) få möta nummer åtta (8), rankad två (2) möter rankad sju (7), rankad tre (3) möter rankad sex (6), rankad  fyra (4) möter rankad fem (5).  Turneringsträdet är konstruerat så att nummer 1 och 2 möts först i final om de vinner sina matcher. Se nedanstående bild för förklaring. Notera att om det är färre än 8 deltagare i en klass så är det vissa deltagare baserat på ordning i ranking som går vidare till semifinal/final utan att gå match

Stege-SM

 

 

Tävlingsdagar
Alla matcher som är markerade som kvarsfinaler går fredag den 11:e december. Alla semifinaler går på lördagen den 12:e december och alla finaler går söndagen den 13:e december. Läs om tider via länk nedan.

Avgift
Avgiften är 250 kr oavsett om man går 1 eller 3 matcher. Avgiften av tävlade på den första dagen personen tävlar.

Medaljer
Det kommer koras en etta, en tvåa och två treor (förlorare av semifinaler)

Länkar
Specifik information för SM 2015
Generell information om Svenska Mästerskapet

 

 

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Alireza Sarabi
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Fjädervikt (8 vs 1)
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
Ali Yazbeck
Ali Yazbeck
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (armbar)
Tid: 0:38
Rond: 1
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Fjädervikt (7 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
Mikael Widegren
Mikael Widegren
Top Hat Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (slag)
Tid: 2:48
Rond: 1
  • Kvartsfinal Fjädervikt (6 vs 3)
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Alexander Olander
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 5:00
Rond: 1
  • Kvartsfinal Fjädervikt (5 vs 4)
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Bartosz Wojcikiewicz
Forca Fighting MMA Klubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
Rikard Larsson
Rikard Larsson
Ljusdal Fight Club
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Lättvikt (7 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Andreas Tiborson
Andreas Tiborson
IF Norrköping Kampsport
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Jonas Nordborg
Fighter Centre IF
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Lättvikt (6 vs 3)
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Pedram Abedin
Pedram Abedin
Epic Fight Club Mölndal Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Johan Hallberg
Kaisho Kampsportklubb
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Lättvikt (5 vs 4)
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Kerim Darwish
Kerim Darwish
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Weltervikt (8 vs 1)
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Ancle lock)
Tid: 0:20
Rond: 1
  • Kvartsfinal Weltervikt (7 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Emil Timlin
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
  • Kvartsfinal Weltervikt (6 vs 3)
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Cemil Cevik
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Axel Gruvaeus
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Weltervikt (5 vs 4)
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Sabil Rahali
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (armbar)
Tid: 3:01
Rond: 1
  • Kvartsfinal Mellanvikt (6 vs 3)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
Mario Riderelli
Mario Riderelli
Föreningen Frontier MMA Akademi
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission ((rear naked choke))
Tid: 4:34
Rond: 1
o
  • Kvartsfinal Mellanvikt (5 vs 4)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Aaron Kennedy
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • Kvartsfinal Mellanvikt (5 vs 4)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Eddie Olsson
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1, 29-38, 29-28, 28-29)
Tid: 00:00
Rond: 1
jonathan samuelsson
jonathan samuelsson
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • Semifinal 1 Bantamvikt (4 vs 1)
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Ali Taleb
Ali Taleb
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:21
Rond: 1
o
. .
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal 2 Bantamvikt (3 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Sajed Moukdad
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 5:00
Rond: 1
Ali Yazbeck
Ali Yazbeck
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • Semifinal 1 Fjädervikt
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Bartosz Wojcikiewicz
Forca Fighting MMA Klubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 2:03
Rond: 1
o
Alexander Olander
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • Semifinal 2 Fjädervikt
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 3:51
Rond: 1
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • Semifinal 1 Lättvikt
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Kerim Darwish
Kerim Darwish
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Jonas Nordborg
Fighter Centre IF
  1. Sverige
  • Semifinal 2 Lättvikt
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Andreas Tiborson
Andreas Tiborson
IF Norrköping Kampsport
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • Semifinal 1 Weltervikt
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Sabil Rahali
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
  • Semifinal 2 Weltervikt
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Emil Timlin
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
  • Semifinal 1 Mellanvikt (VK1 vs 1)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
Anton Bagher Edlund
Anton Bagher Edlund
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 5:00
Rond: 1
  • Semifinal 1 Mellanvikt (VK2 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
Mansoor Nazeri
Mansoor Nazeri
Team East Tkd Klubb Kalmar
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0 - Protest inlämnad och avslagen)
Tid: 5:00
Rond: 1
o
Sebastian Gonzalez
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • Semifinal Flugvikt (3 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
Dennis Rydén
Dennis Rydén
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:46
Rond: 1
o
Carl-Johan Hoel
  1. Sverige
  • Semifinal Lättvikt (3 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
David Schneider
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0, 30-27, 28-27, 28-27)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Eddie Olsson
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • Semifinal Mellanvikt (VK1 vs 1)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Rostam Akman
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Heytham Rabhi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Mellanvikt (3 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
Bilel Farhat
Bilel Farhat
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 2:01
Rond: 1
o
Christoffer Hillsjö
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Semifinal Lätt Tungvikt (3 vs 2)
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0, 29-28, 29-28, 29-28)
Tid: 00:00
Rond: 1
Eva-my Persson
Eva-my Persson
Nacka Dojo IF
  1. Sverige
  • SM-Final Flugvikt Damer
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
Anna Astvik
Anna Astvik
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 3:51
Rond: 2
o
Sajed Moukdad
Föreningen Redline
  1. Sverige
  • SM-final Bantamvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Ali Taleb
Ali Taleb
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:55
Rond: 1
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • SM-final Fjädervikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Bartosz Wojcikiewicz
Forca Fighting MMA Klubb
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:20
Rond: 2
Andreas Tiborson
Andreas Tiborson
IF Norrköping Kampsport
  1. Sverige
  • SM-final Lättvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 5:00
Rond: 2
o
  • SM-final Weltervikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Sabil Rahali
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 5:00
Rond: 2
Mansoor Nazeri
Mansoor Nazeri
Team East Tkd Klubb Kalmar
  1. Sverige
  • SM-final Mellanvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
Anton Bagher Edlund
Anton Bagher Edlund
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad och inte kunde delta)
Tid: 0:00
Rond: 1
o
Arash Wakili
Fighter Centre IF
  1. Sverige
  • SM-final Lätt Tungvikt Herrar
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Handduk inkastad)
Tid: 3:26
Rond: 2
Malik Tambe
Malik Tambe
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • SM-final Tungvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -120,2 kg
  • VS
o
Peter Bergman
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 5:00
Rond: 2
Dennis Rydén
Dennis Rydén
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • SM-Final Flugvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
Serdar Altas
Serdar Altas
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 2:09
Rond: 1
Edris Rafigh
Edris Rafigh
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • SM-Final Bantamvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Renato Vidovic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1, 29-28, 29-28, 28-29)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Hoger Salih
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • SM-Final Fjädervikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
Daniel Schälander
Daniel Schälander
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Darce choke)
Tid: 0:55
Rond: 1
o
Carl-Johan Hoel
  1. Sverige
  • SM-Final Lättvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:45
Rond: 2
Axel Karlsson
Axel Karlsson
Fighter Centre IF
  1. Sverige
  • SM-Final Weltervikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Oskar Karlström Biller
Oskar Karlström Biller
Nova MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Legbar)
Tid: 2:59
Rond: 1
o
Heytham Rabhi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • SM-Final Mellanvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Rostam Akman
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:14
Rond: 3
o
Christoffer Hillsjö
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • SM-Final Lätt Tungvikt Herrar
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Robin Enontekiö
Epic Fight Club Mölndal Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0, 30-27, 29-28, 29-28)
Tid: 3:00
Rond: 3