Kalender

nov
25

Shoot Challenge 27

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda ”gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2015 och 2016 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2018 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Nexus Stockholm

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll Amatör MMA
12:30 Publikinsläpp (inträde 200 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning)
13:00 Första match

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Peter Lövbrand
Nordic Fighters
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Jalkun Tadzijev
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:45
Rond: 1
o
carl Sundström
Nordic Fighters
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Don Karl Runnström
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Jesper Holmgren
Nordic Fighters
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Ismail Farah
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 2:19
Rond: 2
o
Alisher Saidov
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Moheb99 Azizi
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:12
Rond: 2
o
Fabian Long
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 0:47
Rond: 1
o
Sandra Meneses
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
Janina Danes
Janina Danes
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 0:20
Rond: 1
o
Daniel Soto roback
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Ruslan Babaev
Nacka Dojo IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Abdulbasid Saidov
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jacob Heden Malm
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Martin Corney
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Petar Milenov
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:13
Rond: 2
o
Ziad Shkuntana
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Kamil Ligenza
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
Carl-Michael Andersson
Carl-Michael Andersson
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Christodoulos nussis
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:23
Rond: 1
o
Patric Samrell
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Michael Norling
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Hans-Emil Karlsson
Renyi Umeå Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Rasmus Medin
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 0:06
Rond: 1
o
Claes Nordén
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Alexander Andal
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Joakim Soto Roback
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Firass Kaaki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:11
Rond: 1
o
Mamadaliyev Mashrab
Nacka Dojo IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
yonos ahmadi
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 1:03
Rond: 1
o
Liam Wilson
Nacka Dojo IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Johan Dahl
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Sulle Hoshmand
Södermalm MMA Förening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Simon Fatemi
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:51
Rond: 2
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Zelim Zubayraev
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:41
Rond: 1
o
Kevin Fernberg
Berserk MMA förening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Karrar Albeiati
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Murad Salamov
East Idrottsförening Norrköping
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Sam Kviele
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Jonas Rådahl
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Vincent Petersson
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Erik Lundin
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
Alexander walley
Alexander walley
Nyköpings Kampsportsklubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:41
Rond: 1
o
Gustav Karlbom
Dynamix Köping Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Daniel Petrus
Forca Fighting MMA Klubb
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:32
Rond: 2
o
Pontus Hedqvist
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:16
Rond: 2
Temur Malick
Temur Malick
IF Team Perrys gym
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
belkacem amjahdi
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Eli Elias
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:27
Rond: 1
o
Tobias Bohlin
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Basir Safdari
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Sebastian Furmanek
Kaisho Kampsportklubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Alexander Olander
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Dennis Pillai
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Charlie Sano
Renyi Umeå Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Mario Markus
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Sabil Rahali
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Vincent Olofsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Mattias Henriksson
Renyi Umeå Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Nabil Malki
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:24
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • kevin osorio
  • kevin osorio
  • -61,2 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • N/A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Eli Elias
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Amir Malekpour
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Tobias Bohlin
  • -65,8 kg
  • Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • o
  • Dennis Pillai
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Charlie Sano
  • -70,3 kg
  • Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -77,1 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Sabil Rahali
  • -77,1 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Ismail Farah
  • -61,2 kg
  • Nyköpings Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Shoeb Akrami
  • -65,8 kg
  • Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Moheb99 Azizi
  • -65,8 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Fabian Long
  • -65,8 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ziad Shkuntana
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -70,3 kg
  • Södermalm MMA Förening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Sandra Meneses
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Sandra Meneses
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Patric Samrell
  • -70,3 kg
  • IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • o
  • Petar Milenov
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kamil Ligenza
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Leo Lindgren
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Simon Fatemi
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Firass Kaaki
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Johan Dahl
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • yonos ahmadi
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Murad Salamov
  • -83,9 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • o
  • Jonas Rådahl
  • -83,9 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Sam Kviele
  • -83,9 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Erik Lundin
  • -93,0 kg
  • Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Gustav Karlbom
  • -93,0 kg
  • Dynamix Köping Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Elin Öberg
  • -56,7 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Nabil Malki
  • -83,9 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda