Kalender

sep
16

Shoot Challenge 26

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda ”gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2015 och 2016 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2018 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll Amatör MMA
12:30 Publikinsläpp (inträde 200 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning )
13:00 Första match

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Nina Back
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • Dam -52,2 kg
  • VS
o
Filippa Ikoona
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Peter Lövbrand
Nordic Fighters
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Yousuf Ahmadzai
Kaisho Kampsportklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Joel Rosenqvist
Budoföreningen Kristianstad Kampsportcenter
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
Carl-Michael Andersson
Carl-Michael Andersson
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Verbal)
Tid: 1:31
Rond: 2
o
Martin Wiklund
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Sebastian Wojciechowski
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Milad Mohammadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Tyresö Fightcenter IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Oskars Pelnens
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Michael Norling
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 0:32
Rond: 2
o
Kristian bergström
Budoföreningen Kristianstad Kampsportcenter
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Simon Fatemi
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Sherafat Kortwal
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 0:27
Rond: 1
o
Robin Billing
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
salar dabiri
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Andreas Hall
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Oskar Engman
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Vincent Petersson
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Peter Helgöstam
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Erik Lundin
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Ludvig Ruocco
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 1:28
Rond: 1
o
Emil Andersson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 0:34
Rond: 1
o
Zoran Milic
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Spark)
Tid: 0:10
Rond: 2
o
Sebastian Furmanek
Kaisho Kampsportklubb
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
. .
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:33
Rond: 2
o
Tobias Bohlin
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Bartosz Wojcikiewicz
Forca Fighting MMA Klubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
Navid Badi
Navid Badi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Mario Markus
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:13
Rond: 2
o
Ilir Ramadani
Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Jonas Nordborg
Fighter Centre IF
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:11
Rond: 3
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Nabil Malki
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:15
Rond: 1
o
Christoffer Hillsjö
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Pasha Tarzi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • N/A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • o
  • Zoran Milic
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • . .
  • -65,8 kg
  • Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-A
  • o
  • Tobias Bohlin
  • -65,8 kg
  • Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -77,1 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Nabil Malki
  • -83,9 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Joel Rosenqvist
  • -65,8 kg
  • Budoföreningen Kristianstad Kampsportcenter
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anas Khodr
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Milad Mohammadi
  • -65,8 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Petar Milenov
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kamil Ligenza
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Simon Fatemi
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • salar dabiri
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Adis Saljevic
  • -83,9 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Oskar Engman
  • -83,9 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-B
  • o
  • Erik Lundin
  • -93,0 kg
  • Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Nina Back
  • Dam -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ilir Ramadani
  • -77,1 kg
  • Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Fredrik Ljunglund
  • -77,1 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Filippa Ikoona
  • Dam -52,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda