Kalender

apr
8

Shoot Challenge 25

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda ”gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2015 och 2016 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2018 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll Amatör MMA
12:30 Publikinsläpp (inträde 180 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning )
13:00 Första match

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Emil Andersson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -61,2 kg
  • VS
kevin osorio
kevin osorio
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:57
Rond: 1
o
Martin Wiklund
Förening Söders Fight Gym
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Fabian Long
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Tyresö Fightcenter IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Diskvalifikation (Motståndaren klarade inte vikten)
Tid: 00:00
Rond: 1
Bilal Tipsaev
Bilal Tipsaev
Allstars Kampsportsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Anas Khodr
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
Jessica Forslund Reis
Jessica Forslund Reis
Kampsportscentret LSS
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
Janina Danes
Janina Danes
Berserk MMA förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:49
Rond: 2
o
Richard Haddad
Forca Fighting MMA Klubb
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Elvin Mehdiev
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Hashim sharaf
Novus Academy
  1. Internationell
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Dusan Milonjic
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndaren kunde inte infinna sig till match)
Tid: 0:00
Rond: 1
o
Rustam Kharaev
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Christian Hansen
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Hans-Emil Karlsson
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Wasiu Idowu
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Viktor Ekelund
Förening Söders Fight Gym
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Musa Drammeh
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ali Zabardast
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:59
Rond: 1
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Pasha Tarzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangel)
Tid: 2:21
Rond: 1
o
Ilir Ramadani
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Zelim Zubayraev
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Adis Saljevic
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
Johan Henriksson
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Anton Amcoff Nyman
Ljusdal Fight Club
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
Murad Salamov
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:53
Rond: 2
o
Marcus Svensk
Ljusdal Fight Club
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
Elhamddin Najemyar
Forca Fighting MMA Klubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Foot Lock)
Tid: 1:17
Rond: 1
  • Matchdomare A-klass
  • -93,0 kg
  • VS
o
Daniel Petrus
Forca Fighting MMA Klubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Renars Rusins
Hilti Åland
  1. Internationell
  • Matchdomare A-klass
  • -93,0 kg
  • VS
o
Gustav Karlbom
Dynamix Köping Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Americana)
Tid: 2:05
Rond: 1
o
Vincent Olofsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Triangel)
Tid: 2:51
Rond: 1
o
Alexander Ruev
Förening Söders Fight Gym
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Henric Lönnroth
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 0:38
Rond: 1
o
Mario Markus
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Christian Stigenberg
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:04
Rond: 1
o
Andreas Berg
Förening Söders Fight Gym
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
Pedro Pinones-Arce
REI Kampsportsförening Botkyrka
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Americana)
Tid: 1:36
Rond: 1
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -93,0 kg
  • VS
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:03
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Pasha Tarzi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • N/A
  • o
  • Anas Khodr
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -70,3 kg
  • Södermalm MMA Förening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Elvin Mehdiev
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Adam Fakhouri
  • -70,3 kg
  • REI Kampsportsförening Botkyrka
  • MMA Klass-B
  • o
  • Moein Ahmadi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • o
  • Fabian Long
  • -65,8 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • o
  • -77,1 kg
  • Södermalm MMA Förening
  • o
  • Nina Back
  • Dam -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym

Domare


Inga domare anmälda