Kalender

feb
18

Shoot Challenge 24

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda ”gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll Amatör MMA
12:30 Publikinsläpp (inträde 180 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning )
13:00 Första match

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Nadja Eriksson
Föreningen Redline
  • Matchdomare A-klass
  • -61,2 kg
  • VS
Elin Salomonsson
Elin Salomonsson
Frontline Academy Oslo
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Zoran Milic
Västerås Fight Club
  • Matchdomare A-klass
  • -61,2 kg
  • VS
o
Don Karl Runnström
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:24
Rond: 1
o
Kevin Bohlin
Örebro Fightgym IF
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Christodoulos nussis
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:34
Rond: 1
o
Fabian Long
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Anas Khodr
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alisher Saidov
Kampsportscentret LSS
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Tyresö Fightcenter IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear naked choke)
Tid: 2:20
Rond: 1
o
Mari Hofsoey Pettersen
  1. Internationell
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
Jessica Forslund Reis
Jessica Forslund Reis
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:54
Rond: 2
o
Hans-Emil Karlsson
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Christian Hansen
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear naked choke)
Tid: 1:51
Rond: 1
o
Sulle Hoshmand
Södermalm MMA Förening
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Turan Topal
KRAFT Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk, ingen ersättare finnes)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Shwana Kadirzada
Kampsportscentret LSS
  • Matchdomare A-klass
  • -70,3 kg
  • VS
o
Opoku Ayih
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Clas Björklund
Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Babu Carry Jammeh
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Vincent Petersson
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear naked choke)
Tid: 1:41
Rond: 1
o
Kristian Seppola
Nordic Fighters
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Pasha Tarzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ilir Ramadani
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Soheib El Koli
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Murad Salamov
East Idrottsförening Norrköping
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
Oskar Engman
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
Elhamddin Najemyar
Forca Fighting MMA Klubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
  • Matchdomare A-klass
  • -83,9 kg
  • VS
o
christian elias
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Nicholas Bryant
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • Matchdomare A-klass
  • -61,2 kg
  • VS
o
Pontus Hedqvist
IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
belkacem amjahdi
Allstars Kampsportsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Charlie Sano
Renyi Umeå Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
David Hedlund
David Hedlund
Nova MMA Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -65,8 kg
  • VS
o
Eli Elias
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Americana)
Tid: 1:53
Rond: 3
o
Dennis Pillai
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Matchdomare A-klass
  • -77,1 kg
  • VS
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad, ingen ersättare finnes)
Tid: 00:00
Rond: 1
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
  • Matchdomare A-klass
  • -93,0 kg
  • VS
o
Anton Turkalj
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear naked choke)
Tid: 0:48
Rond: 3

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Miles Emene
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • N/A
  • o
  • Opoku Ayih
  • -70,3 kg
  • Södermalm MMA Förening
  • N/A
  • o
  • Ali Zabardast
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • N/A
  • o
  • Nadja Eriksson
  • -61,2 kg
  • Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anas Khodr
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Turan Topal
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Soheib El Koli
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Pasha Tarzi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Eli Elias
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • o
  • Moein Ahmadi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • Anna Astvik
  • Anna Astvik
  • Dam -52,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • o
  • Fabian Long
  • -65,8 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • David Hedlund
  • David Hedlund
  • -65,8 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A
  • o
  • Ilir Ramadani
  • -77,1 kg
  • Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A
  • o
  • christian elias
  • -83,9 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A

Domare


Inga domare anmälda