Kalender

sep
10

FightClub Rush 1

Västerås
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda ”gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2015 och 2016 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2018 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Bombardier Arena C-Hallen dvs höger sida parkering (grusplan)
Besöksadress: Rocklunda, Vasagatan 73, Västerås

Tider:
10.30-11.30 Invägning
11.30-11.45 Regelgenomgång
11.45-12.00 Domargenomgång (alla klubbar skall delta eller ha dispens)
12.00-12.30 Läkarkontroll
12.30i Publikinsläpp (100 kr läktare, 150 kr ringside)
13.00 Första match

Facebooktwittermail

Matchkort


o
bezhan mahmudi
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Nadja Eriksson
Föreningen Redline
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Lucas Lindheden
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mojtaba Yousefzehi
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Christopher Barrett
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:52
Rond: 2
o
Samir Karimi
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Johan Varnander
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Anas Khodr
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:42
Rond: 1
Norea Forsman Olsson
Norea Forsman Olsson
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
Jessica Forslund Reis
Jessica Forslund Reis
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:43
Rond: 2
o
Alexander Khalaf
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Michael Norling
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Victor Överbring
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Rasmus Medin
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:28
Rond: 1
o
Tobias Johansson
Adrenaline Fighters Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Oliver Backman
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ziad Shkuntana
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Robin Billing
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Firass Kaaki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
salar dabiri
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ali Zabardast
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
Pasha Tarzzi
Pasha Tarzzi
STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Corner Towel)
Tid: 1:52
Rond: 1
o
Markus Mikkonen
Adrenaline Fighters Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Oliver Axelsson
Jönköping Grappling Academy Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Dárce Choke)
Tid: 2:51
Rond: 1
o
Albin Dejestam
DRACO Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Adis Saljevic
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Marcus Svensk
Ljusdal Fight Club
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Erik Lindén
Kampsportscentret LSS
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:58
Rond: 2
o
Kim Packalén
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Ludvig Ruocco
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 0:27
Rond: 2
o
Jimmie Nilsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jakob Valegren
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Tobias Bohlin
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Hamid Sadid
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Hoger Salih
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:10
Rond: 2
Jonas Nilsson
Jonas Nilsson
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Jonathan Ring
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag på mark)
Tid: 1:11
Rond: 2
o
khamzat Girikhanov
Allstars Kampsportsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Khaled Laallam
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Dárce Choke)
Tid: 2:06
Rond: 2
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Taylan Isik
Västerås Fight Club
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • N/A
  • o
  • Johan Dahl
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • N/A
  • o
  • Hoger Salih
  • +120,2 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Zoran Milic
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Amir Malekpour
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Jimmie Nilsson
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-A
  • o
  • Tobias Bohlin
  • -65,8 kg
  • Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • o
  • Hamid Sadid
  • -65,8 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • Jonas Nilsson
  • Jonas Nilsson
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -77,1 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Jonathan Ring
  • -77,1 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Jonathan Ring
  • -77,1 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Khaled Laallam
  • -83,9 kg
  • Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  • MMA Klass-A
  • o
  • Taylan Isik
  • -93,0 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Nina Back
  • -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Nadja Eriksson
  • -61,2 kg
  • Allmänna Grapplingsällskapet
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Samir Karimi
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anas Khodr
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Alexander Khalaf
  • -70,3 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Patric Samrell
  • -70,3 kg
  • IF Kraftverket Ju-jutsuakademi
  • MMA Klass-B
  • o
  • salar dabiri
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Markus Mikkonen
  • -77,1 kg
  • Adrenaline Fighters Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ziad Shkuntana
  • -77,1 kg
  • Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
  • MMA Klass-B
  • o
  • Firass Kaaki
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • Pasha Tarzzi
  • Pasha Tarzzi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ali Zabardast
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Adis Saljevic
  • -83,9 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kim Packalén
  • -93,0 kg
  • Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • bezhan mahmudi
  • -61,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda