Kalender

okt
15

Escalate Challenge 14

Nyköping
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS!
För svenska utövare gäller
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen. Läs om SB&K tävlingskort >>här<<
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter), i fältet övrigt byter du på alla ”X” mot dina egna erfarenhet

Antal tävlande
På denna tävling är antalet matcher begränsat till 30 stycken. Säkra matcher är alltid den överstyrande regeln för matchningar. Men om antalet matcher behöver begränsas kommer följande prioritering ske
1. Amatör MMA matcher före Shootfighting
2. Tävlande från arrangerade klubb före tillresta tävlande
3. Svenska tävlande framför utländska tävlande
4. Dammatcher framför herrmatcher
5. Tävlande som inte fått match på tidigare tävlingar prioriteras
6. De tävlande vars anmälningar är ofullständiga prioriteras ner eller ignoreras (träningstid, matcherfarenhet etc)

Bonusar
Bonusar enligt nedan kommer betalas ut som stipendium till respektive klubb från den lokala arrangören (som också utser vinnarna)
Bästa MMA Klass-B (fd Shootfighting) match: 1000 kr
Bästa MMA Klass-A (fd Amatör-MMA) match: 2000 kr
Snabbaste avslut: 1000 kr
Bästa teknik: 1000 kr
Bästa klubb: 2000 kr

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt). För Amatör-MMA matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar. Hur många tävlingar avgör styrelsen för SMMAF.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för Amatör-MMA. Det kommer med andra ord löna sig att anmäla sig i god tid, dvs före den preliminära matchningen.

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Folkets Park Nyköping

Publik och biljetter
Sitt och ståplatser – 150 kr
Läktare (162 platser) – 200 kr
VIP platser – 300 kr

Kontakta cagechallengevip@gmail.com för information hur du bokar VIP biljett

Tider:
10.00-11.00 invägning (i Nyköpings Sporthall)
12.00-12.30 Läkarkontroll Amatör MMA
12.30-13.00 Regelgenomgång
13.00-13.30 Domargenomgång
13.00 Publikinsläpp
14.00 Första match

Facebooktwittermail

Matchkort


Norea Forsman Olsson
Norea Forsman Olsson
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
Janina Danes
Janina Danes
Berserk MMA förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:36
Rond: 1
o
Nicholas Bryant
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -61,2 kg
  • VS
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Jimmie Nilsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Benny Kumar
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndaren hade inget tävlingskort)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
. .
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Petter Öberg Nilsson
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ali Satar
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Said Aliev
Nacka Dojo IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Handduken inkastad)
Tid: 2:57
Rond: 1
o
Fabian Long
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Anas Khodr
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Sebastian Wojciechowski
Allstars Kampsportsförening
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
Henrik Segelström
Henrik Segelström
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
Dawid Mandrela
Dawid Mandrela
Nyköpings Kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:28
Rond: 1
o
Alireza Sarabi
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Johan Kloth
Ultimate Gym Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:31
Rond: 1
o
Denys Zelinskyi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 2:07
Rond: 2
Navid Badi
Navid Badi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Hans-Emil Karlsson
Renyi Umeå Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 1:20
Rond: 2
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Soheib El Koli
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 0:46
Rond: 2
o
Viktor Ellström
Apex Kalmar Idrottsförening
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:35
Rond: 1
o
Karl Liebsch
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
leo dahlström
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 1:38
Rond: 1
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Johan Lundell
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Vincent Olofsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Zelim Zubayraev
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:54
Rond: 2
o
Tor Sohlström
Kampsportsföreningen Växjö Titans
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Marcus Svensk
Ljusdal Fight Club
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Salim Mvoungui
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • shootfighting
  • -93,0 kg
  • VS
Artur Legwant
Artur Legwant
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Abdullah Hallak
Apex Kalmar Idrottsförening
  • shootfighting
  • -93,0 kg
  • VS
o
Oskar Rosengren
Nacka Dojo IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Hoger Salih
Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • mma
  • -65,8 kg
  • VS
o
Niclas Pedersen
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
  1. Sverige
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
o
Axel Gruvaeus
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Harila
Tobias Harila
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
Anton Bagher Edlund
Anton Bagher Edlund
Allstars Kampsportsförening
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
o
Erik Eriksson
Mjölby Fight Gym
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 2:57
Rond: 2
Axel Karlsson
Axel Karlsson
Fighter Centre IF
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangel)
Tid: 1:50
Rond: 2
o
Mario Markus
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Andreas Tiborson
Andreas Tiborson
IF Norrköping Kampsport
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2:10
Rond: 3
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad, ingen ersättare funnen)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Heytham Rabhi
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • mma
  • -83,9 kg
  • VS
o
Aaron Kennedy
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
  • mma
  • -93,0 kg
  • VS
Pierre Nandin
Pierre Nandin
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 2:40
Rond: 2
o
Anton Andersson
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • mma
  • -120,2 kg
  • VS
o
Jonnie Andersson
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 1:57
Rond: 2

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • David Demir
  • David Demir
  • -70,3 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • N/A
  • o
  • Erik Lundin
  • -93,0 kg
  • Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • N/A
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -61,2 kg
  • Södermalm MMA Förening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ali Satar
  • -65,8 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Fabian Long
  • -65,8 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anas Khodr
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • Artur Legwant
  • Artur Legwant
  • -93,0 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • o
  • Salim Mvoungui
  • -93,0 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Hoger Salih
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • o
  • Moein Ahmadi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • Anna Astvik
  • Anna Astvik
  • Dam -52,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • o
  • . .
  • -65,8 kg
  • Gbg MMA & BJJ IF
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • o
  • Johan Lundell
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • o
  • Arbi Garaev
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • o
  • Anas Daoud
  • -83,9 kg
  • Föreningen Frontier MMA Akademi
  • Martin Larsson
  • Martin Larsson
  • -83,9 kg
  • Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Anton Andersson
  • -120,2 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A

Domare


Inga domare anmälda