Kalender

jan
26
jan
27

Svenska Mästerskapet 2018

Västerås
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

Information om tävlingen. Kan komma att uppdateras

Tävlingsklasser
• MMA Klass A
• MMA Klass B (semifinaler genomförs 2 x 3 minuter, finaler 3 x 3 minuter)
• MMA Klass C

Förutsättningar för att delta på SM
• Ha svenskt medborgarskap (giltigt svenskt pass ska visas på invägningen (inga andra typer av legitimation accepteras))
• Ha ett giltigt tävlingskort (fysiskt kort skall lämnas in på invägningen)
• Vara rankad på förbundets rankinglista
• Ej vara föremål för karantän
• Ej ha tävlat professionellt

Alla som uppfyller kraven ovan kan anmäla sig till SM. Notera även följande
• Du kan bara anmäla dig i den viktklass och erfarenhetsklass du är rankad i
• Är du rankad i både klass A och B är det möjligt att anmäla sig i bägge, får du plats i SM turneringen kommer klass A prioriteras före klass B
• När anmälningstiden gått ut jämför vi anmälningarna med den slutgiltiga rankingen. De 4 tävlande i varje klass som är högst rankade OCH anmälda till SM får plats i turneringen
• Den högst rankade möter den fjärderankade i ena semifinalen medan den andrarankade möter den tredjerankade

Rankinglista

Slutgiltig rankinglista 2018

 

Deadline för anmälan till SM är MÅNDAG den 14:e januari!

OBS 1! Även om du inte är plats 1-4 på den slutgiltiga rankingen så kan du alltså anmäla dig. Det kommer vara bortfall pga några på plats 1-4 inte är svenska medborgare, är skadade/inte redo för match eller blivit proffs etc. Därför uppmanas alla som vill ha en plats att anmäla sig även om man är en bra bit ner på listan.

OBS 2! På SM kan klubbkamrater tävla mot varandra. Se till att ni är OK med detta innan flera klubbkamrater anmäler sig i samma klass. Om ni inte är OK med detta så anmäl endast en från er klubb i respektive klass. Notera även att om det upptäcks läggmatcher eller walk overs på SM där klubbkamrater skall tävla mot varandra så kommer bägge att diskas och inte erhålla några medaljer. Viktigt att varje klubb diskuterar detta internt så vi slipper problem under SM.

OBS 3! Alla som önskar delta på SM måste anmäla sig i tid. Det gäller även de personer som vann SM i Klass-A förra året.

MMA Klass-C
För dig som anmäler dig i MMA Klass-C och är under 18 år krävs intyg på godkännande att tävla och genomföra läkarkontroll. En sådan blankett finns på länk nedan. Denna skall fyllas i och laddas upp i profilen i samband med anmälan. Finns ingen sådan fil i anmälan när matchning görs ignoreras anmälan. Det finns även en blankett nedan som skall användas vid ansökan om tävlingskort.

Blankett för samtycke
Samtycke Tävla o Läkarundersökning MMA Klass-C

Blankett för tävlingskort
Blankett-for-malsmans-underskrift

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Domare:
Varje deltagande klubb skall bidra med minst en licensierad domare

Coacher
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher
6-7 tävlande = 4 coacher

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Bombardier Arena C-hallen, Vasagatan 73, Västerås

Biljetter
Lördag: Fritt inträde
Söndag: Biljetter till både SM och Fight Club Rush 4 köps på denna länk
Ticketmaster

Boende
Information om rabatterat boende kommer

Tider
Semifinaler lördag 26:e januari
Finaler söndag 27:e januari

Bägge dagar:
10.30-11.30 Invägning (man väger in bägge dagar för de som tävlar 2 dagar)
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll MMA Klass-A
12:30 Publikinsläpp
13:00 Första match

Det finns bastu på plats och den är varm från 09.00 och prov-våg finns på plats samma tid

Landslaguttagning
Som troligen de flesta redan känner till fungerar SM som uttagning till landslaget. Detta gäller MMA-klass A.

Reservlista
Klass-B Herr Lättvikt -70,3 kg
1. Amed Lorindin

Klass-B Herr Weltervikt -77,1 kg
1. Viktor Ekelund

Klass-B Herr Mellanvikt -83,9 kg
1. Kevin Fernberg
2. Max Lundell

Klass-A Herr Lättvikt -70,3 kg
1. Raymond Johansson
2. Navid Badi
3. Mario Markus

Klass-A Herr Weltervikt -77,1 kg
1. Mario Lukanovic

Klass-A Herr Mellanvikt -83,9 kg
1. Taylan Isik

Klass-A Herr Lätt Tungvikt -93,0 kg
1. Robin Enontekiö

Facebooktwittergoogle_plusmail

Matchkort


o
Rekar Zana
Västerås Fight Club
  • Semifinal Bantamvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Markus Adolfsson
Gbg MMA & BJJ IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Arsen Tuganov
Förening Söders Fight Gym
  • Semifinal Bantamvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
Rickard Wickelgren
Rickard Wickelgren
Adrenaline Fighters Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:59
Rond: 1
o
Sofia Odbro
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Fjädervikt Dam
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Malin Odadjian Håkansson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Delbej Al Youssef
Västerås Fight Club
  • Semifinal Lättvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Martin Corney
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:34
Rond: 2
o
Jonathan Kjellberg
Masthuggets Kampsportsklubb
  • Semifinal Weltervikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Johan Dahl
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Robert Nilsson
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Noah Kihlgren
Kaisho Kampsportklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Yousef El-hussein
Gbg MMA & BJJ IF
  • Semifinal Mellanvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Tim Briseby
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Ibraheem Sinan
Apex Kalmar Idrottsförening
  • Semifinal Mellanvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Oscar Gran
Kaisho Kampsportklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Tatjana Kacaniklic
Kaisho Kampsportklubb
  • Semifinal Bantamvikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Kim Amprazis
Masthuggets Kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • Semifinal Bantamvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mojtaba Yousefzehi
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:56
Rond: 1
o
Oskar Jaskari
Föreningen Redline
  • Semifinal Bantamvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 1:35
Rond: 1
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
  • Semifinal Fjädervikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
Janina Danes
Janina Danes
MACC – Martial Arts Combat Club
  • Semifinal Fjädervikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
Jessica Andersson
Jessica Andersson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Tobias Söderberg
Mjölby Fight Gym
  • Semifinal Lättvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Nermin Mehmedagic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Lättvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Randy Fungula
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
Axel Karlsson
Axel Karlsson
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Karar Al-Jaberi
Kaisho Kampsportklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alexander Brodal
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Weltervikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Christian Stigenberg
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:57
Rond: 2
o
Adis Saljevic
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • Semifinal Mellanvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Danijel Grbic
Föreningen Redline
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:44
Rond: 1
o
Taylan Isik
Västerås Fight Club
  • Semifinal Mellanvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Alexander Lindgren
Samurang Fightcenter IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 3:00
Rond: 1
o
Daniel Petrus
Forca Fighting MMA Klubb
  • Semifinal Lätt Tungvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
Robin Larsson
Robin Larsson
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Andreas Knutsson
Västerås Fight Club
  • Semifinal Lätt Tungvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Jacob Karlén Persson
Nyköpings kampsportsklubb
  • Final Lättvikt Herr
  • MMA Klass-C
  • -70,3 kg
  • VS
o
benjamin hajijan
Föreningen Redline
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 1:50
Rond: 1
o
Josefine Modig
Apex Kalmar Idrottsförening
  • Final Stråvikt Dam
  • MMA Klass-B
  • -52,2 kg
  • VS
o
Lisa Lingvall
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Arsen Tuganov
Förening Söders Fight Gym
  • Final Bantamvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Rekar Zana
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Sofia Odbro
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final Fjädervikt Dam
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Frida Hell
Nyköpings kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
William Frank
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • Final Fjädervikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Awat Kohzadi
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:53
Rond: 1
o
Delbej Al Youssef
Västerås Fight Club
  • Final Lättvikt Herr
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Gabriel Laserna
Forca Fighting MMA Klubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:22
Rond: 2
o
Robert Nilsson
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Johan Dahl
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Yousef El-hussein
Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Oscar Gran
Kaisho Kampsportklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
bezhan mahmudi
Allstars Kampsportsförening
  • Final Stråvikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -52,2 kg
  • VS
o
Nina Back
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Bianca Antman
Allstars Kampsportsförening
  • Final Flugvikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
o
Millie Eriksson
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Sebastian Gonzalez
Föreningen Redline
  • Final Flugvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
o
Zoran Milic
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:57
Rond: 3
o
Tatjana Kacaniklic
Kaisho Kampsportklubb
  • Final Bantamvikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Frida Vastamäki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Oskar Jaskari
Föreningen Redline
  • Final Bantamvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 0:37
Rond: 1
Janina Danes
Janina Danes
MACC – Martial Arts Combat Club
  • Final Fjädervikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Sofia Hedqvist
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:59
Rond: 2
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
  • Final Fjädervikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Yrsa Sandin
Allstars Kampsportsförening
  • Final Lättvikt Dam
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Sandra Meneses
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Nermin Mehmedagic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
  • Final Lättvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:24
Rond: 1
o
Karar Al-Jaberi
Kaisho Kampsportklubb
  • Final Weltervikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Christian Stigenberg
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 2:35
Rond: 1
o
Danijel Grbic
Föreningen Redline
  • Final Mellanvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Alexander Lindgren
Samurang Fightcenter IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:29
Rond: 1
o
Daniel Petrus
Forca Fighting MMA Klubb
  • Final Lätt Tungvikt Herr
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Andreas Knutsson
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over
Tid: 00:00
Rond: 1

Deltagare


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Sajad Amini
  • -61,2 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • N/A
  • o
  • Nina Back
  • -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Bianca Antman
  • -56,7 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Zoran Milic
  • -56,7 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Rekar Zana
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Kim Amprazis
  • -61,2 kg
  • Masthuggets Kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Sofia Hedqvist
  • -65,8 kg
  • Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Amir Malekpour
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Yrsa Sandin
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Randy Fungula
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • Elvin Hoxha
  • Elvin Hoxha
  • -70,3 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Sandra Meneses
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • Axel Karlsson
  • Axel Karlsson
  • -77,1 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Adis Saljevic
  • -83,9 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Taylan Isik
  • -83,9 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Heytham Rabhi
  • -83,9 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Lisa Lingvall
  • -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Rekar Zana
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Rekar Zana
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Arsen Tuganov
  • -61,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • William Frank
  • -65,8 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Sofia Odbro
  • -65,8 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Frida Hell
  • -65,8 kg
  • Nyköpings kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ratko Tomic
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Martin Corney
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • Amed Lorindin
  • Amed Lorindin
  • -70,3 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Johan Dahl
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Tim Briseby
  • -83,9 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Oscar Gran
  • -83,9 kg
  • Kaisho Kampsportklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Max Lundell
  • -83,9 kg
  • Gladius Idrottsförening
  • MMA Klass-B