Kalender

sep
7

Shoot Challenge 33 (L)

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Vi välkomnar tävlande från utländska klubbar, då behövs varken tävlingskort eller domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda “gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2017 och 2018 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2020 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

MMA Klass-C
För dig som anmäler dig i MMA Klass-C och är under 18 år krävs intyg på godkännande att tävla och genomföra läkarkontroll. En sådan blankett finns på länk nedan. Denna skall fyllas i och laddas upp i profilen i samband med anmälan. Finns ingen sådan fil i anmälan när matchning görs ignoreras anmälan. Det finns även en blankett nedan som skall användas vid ansökan om tävlingskort.

Blankett för samtycke
Samtycke Tävla o Läkarundersökning MMA Klass-C

Blankett för tävlingskort
Blankett-for-malsmans-underskrift

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

På vanliga ligatävlingar matchar vi inte klubbkamrater mot varandra. Matchmakingen är baserad på säkra matcher och tar ingen hänsyn till om du som tävlande känner och ibland tränar med din motståndare. Det går med andra ord inte påverka matchmakingen med argument såsom att ”jag och min motståndare är vänner”.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Streaming
Tävlingen kommer att streamas och matcherna kommer under en längre period vara tillgängliga i efterhand.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Coacher och domare
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher
1 domare per klubb

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll MMA Klass-A
12:30 Publikinsläpp (inträde 200 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning )
13:00 Första match

Facebooktwittergoogle_plusmail

Matchkort


o
Senar Kaya
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mostafa Ghaffari
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 0:49
Rond: 1
o
Ali Hossein Rasoli
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Robin Kamran
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Hasan Atayi
Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Zain Hamdo
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Eric Bohlin
Gladius Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Simon Alvhed
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Samir Basheer
Nacka Dojo IF
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Linus Hammarlund
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Filip Frändeland
Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Joakim Olofsson
Fit4Fight Gym Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Douglas Frank
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Edward Homsi
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:51
Rond: 1
o
Love Raask
Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
robert lönnell
Nacka Dojo IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
William Frank
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Pesho Alalo
Nova MMA Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:35
Rond: 1
o
Omid Khaleghi
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Safiullah Husseini
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
adam foureaux
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Gustav Gimteg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (Kimura)
Tid: 0:45
Rond: 1
o
Alfred Marcelind
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Asror Nematov
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 0:25
Rond: 1
o
Faton Buzuku
Sundsvalls Budoklubb
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Dimitris Dimitriadis
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Viktor Mangs
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådalen
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Fouzi Kebrit
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:20
Rond: 2
o
Daniel Darwiche
Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Robin Valikhani
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Mogtaba Rezaey
Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Bernhard Collin
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Choke)
Tid: 1:48
Rond: 2
o
Mario Reboira
Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Tobias Wallberg
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Daniel Toksoy
Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Milos Tesic
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Anthony Möller
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Mattias Engström
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 1:42
Rond: 1
o
sayed Rohullah Mosavi
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Lucas Åkerlind
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Max Karlsson
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Nicholas Sjögren
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Kimura)
Tid: 2:28
Rond: 1
o
Alireza Alizade
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Johan Henriksson
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 0:25
Rond: 1
o
Dzenis Delilovic
Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
John Winkler Göthe
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Millie Eriksson
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • -56,7 kg
  • VS
o
bezhan mahmudi
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Sultan Mohandes
Gladius Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Mersad Shahbazi
Gladius Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Diyar Kizilkaya
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:49
Rond: 2
o
Alireza Mohammady
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Fredrik Ljunglund
Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 1:43
Rond: 3
o
Jonas Nordborg
Fighter Centre IF
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 2:58
Rond: 1
o
Enes Kollari
Samurang Fightcenter IF
  • MMA Klass-A
  • -93,0 kg
  • VS
o
Daniel Karlsson
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 1:22
Rond: 1
o
Mehdi Abadli
Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -120,2 kg
  • VS
o
Anton Andersson
Fit4Fight Gym Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Skada)
Tid: 0:07
Rond: 2

Deltagare


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Mehdi Abadli
  • -120,2 kg
  • Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Rekar Zana
  • -56,7 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Sofia Odbro
  • -65,8 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Enes Kollari
  • -93,0 kg
  • Samurang Fightcenter IF
  • MMA Klass-A
  • o
  • Milena McCabe
  • -52,2 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Senar Kaya
  • -61,2 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Robin Kamran
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Hasan Atayi
  • -61,2 kg
  • Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Zain Hamdo
  • -61,2 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Eric Bohlin
  • -61,2 kg
  • Gladius Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Love Raask
  • -65,8 kg
  • Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • William Frank
  • -65,8 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Edward Homsi
  • -65,8 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Pesho Alalo
  • -65,8 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Douglas Frank
  • -65,8 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • adam foureaux
  • -70,3 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Asror Nematov
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Fouzi Kebrit
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Viktor Mangs
  • -70,3 kg
  • Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådalen
  • MMA Klass-B
  • o
  • Mario Reboira
  • -77,1 kg
  • Halmstad Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Milos Tesic
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Mersad Shahbazi
  • -70,3 kg
  • Gladius Idrottsförening
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Diyar Kizilkaya
  • -70,3 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Alireza Mohammady
  • -77,1 kg
  • Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Tobias Wallberg
  • -77,1 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Daniel Karlsson
  • -93,0 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B