Kalender

mar
16

Shoot Challenge 32 (L)

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Vi välkomnar tävlande från utländska klubbar, då behövs varken tävlingskort eller domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda “gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2017 och 2018 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2020 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

MMA Klass-C
För dig som anmäler dig i MMA Klass-C och är under 18 år krävs intyg på godkännande att tävla och genomföra läkarkontroll. En sådan blankett finns på länk nedan. Denna skall fyllas i och laddas upp i profilen i samband med anmälan. Finns ingen sådan fil i anmälan när matchning görs ignoreras anmälan. Det finns även en blankett nedan som skall användas vid ansökan om tävlingskort.

Blankett för samtycke
Samtycke Tävla o Läkarundersökning MMA Klass-C

Blankett för tävlingskort
Blankett-for-malsmans-underskrift

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

På vanliga ligatävlingar matchar vi inte klubbkamrater mot varandra. Matchmakingen är baserad på säkra matcher och tar ingen hänsyn till om du som tävlande känner och ibland tränar med din motståndare. Det går med andra ord inte påverka matchmakingen med argument såsom att ”jag och min motståndare är vänner”.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Streaming
Tävlingen kommer att streamas och matcherna kommer under en längre period vara tillgängliga i efterhand.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Coacher och domare
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher 6-7 tävlande = 4 coacher
1 domare per klubb

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll MMA Klass-A
12:30 Publikinsläpp (inträde 200 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning )
13:00 Första match

Stream från tävling

 

Facebooktwittergoogle_plusmail

Matchkort


o
Arsen Tuganov
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -56,7 kg
  • VS
o
Don Karl Runnström
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Arvid Magnusson
East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Samir Basheer
Nacka Dojo IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Mostafa Ghaffari
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Linus Hammarlund
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Side choke)
Tid: 1:52
Rond: 1
o
Najibullah Amiri
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Asror Nematov
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Zebulon Norell Beijer
Berserk MMA förening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Robin Kamran
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare sjuk)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Omid Khaleghi
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Pavel Kostyuk
Upplands-Bro Budoklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3.0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Hamed Hemmad
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Tim Andal
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Pesho Alalo
Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Zebulon Norell Beijer
Berserk MMA förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Dennis Khoshvaght
Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Alexander Andal
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ali Al-Mashhadi
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Dimitris Dimitriadis
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Adlan Omarov
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Bernhard Collin
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Dino Kalac
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Eladio Kollgård Bravo
Hilti Akademi Nord Idrottsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:14
Rond: 1
o
Jakob Gotthardsson
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Shamil Magomedov
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Andreas Qvarnström
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Niklas Lodén
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 1:28
Rond: 1
o
Isak Holstensson
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Tobias Wallberg
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:56
Rond: 1
o
Carl Häggström
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Diyar Kizilkaya
Nacka Dojo IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Robin Valikhani
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Kristian Karolak
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 3:00
Rond: 1
o
theodor berggren
Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Johan Henriksson
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Bilel Aouini
Spear IF
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Sherafat Kotwal
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alireza Mohammady
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Simon Eriksson
IF Norrköping Kampsport
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Daniel Toksoy
Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Soheb El Koli
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Max Karlsson
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Hasan Kargin
Spear IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:30
Rond: 1
o
Eliyas Rezai
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Lucas Åkerlind
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:00
Rond: 1
o
sayed Rohullah Mosavi
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Fredrik Alfredsson
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 0:58
Rond: 1
o
Kevin Fernberg
Berserk MMA förening
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Robert Elving
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:00
Rond: 2
o
Enes Kollari
Samurang Fightcenter IF
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Ulf Alvarsson
Berserk MMA förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Linus Nybacka
Mjölby Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -120,2 kg
  • VS
o
henning julander
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
kevin osorio
kevin osorio
MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Rekar Zana
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Diskvalifikation (Saknat tävlingskort)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Moheb99 Azizi
MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2:44
Rond: 3
o
Awat Kohzadi
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
David Hedlund
David Hedlund
Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Amir Malekpour
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 0:51
Rond: 1
o
Ismail Farah
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Basir Safdari
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Wasiu Idowu
MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Abdulbasid Saidov
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Christian Stigenberg
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
Bilel Farhat
Bilel Farhat
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:07
Rond: 1

Deltagare


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Moheb99 Azizi
  • -61,2 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Rekar Zana
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • kevin osorio
  • kevin osorio
  • -61,2 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Amir Malekpour
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Wasiu Idowu
  • -70,3 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Arsen Tuganov
  • -56,7 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • o
  • Robin Kamran
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Asror Nematov
  • -65,8 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Tim Andal
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Pesho Alalo
  • -65,8 kg
  • Nova MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Dino Kalac
  • -70,3 kg
  • Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • o
  • Soheb El Koli
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Eliyas Rezai
  • -83,9 kg
  • Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Enes Kollari
  • -93,0 kg
  • Samurang Fightcenter IF
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ali Poorghani
  • -93,0 kg
  • STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ali Poorghani
  • -93,0 kg
  • STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Thomas Narmo
  • -120,2 kg
  • Shoot Challenge 32 (L)
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • Bilel Farhat
  • Bilel Farhat
  • -77,1 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Kristian Karolak
  • -77,1 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B
  • o
  • Naib Ilaldayev
  • -83,9 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B