Kalender

mar
3

Shoot Challenge 28

Stockholm
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Vi välkomnar tävlande från utländska klubbar, då behövs varken tävlingskort eller domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda “gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2016 och 2017 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2019 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

På vanliga ligatävlingar matchar vi inte klubbkamrater mot varandra. Matchmakingen är baserad på säkra matcher och tar ingen hänsyn till om du som tävlande känner och ibland tränar med din motståndare. Det går med andra ord inte påverka matchmakingen med argument såsom att ”jag och min motståndare är vänner”.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Nexus Stockholm, Drottningholmsv. 185

Tider:
10:20 Dörrarna i Alvik öppnas
10.30-11.30 Invägning
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll Amatör MMA
12:30 Publikinsläpp (inträde 200 kr/1 person eller 300 kr/2 personer – kontant betalning )
13:00 Första match

 

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Ismail Farah
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Milad Mohammadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
David Larsson
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Moheb99 Azizi
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 2:57
Rond: 1
o
Christopher Barrett
Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Sebastian Wojciechowski
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Doctors stoppage)
Tid: 0:11
Rond: 2
o
Kevin Gallego
Jönköping Grappling Academy
  1. Internationell
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Amir Amini
Stockholms Kickboxningsklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ruslan Babaev
Nacka Dojo IF
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Martin Corney
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
Joakim Malmström
Joakim Malmström
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
Simon Fatemi
Simon Fatemi
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Axel Eriksson
Berserk MMA förening
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Vilmer Knutsson
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 2:07
Rond: 1
o
Fadi Asfar
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
Jonny Touma
Jonny Touma
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 2:19
Rond: 1
o
belkacem amjahdi
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Basir Safdari
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (Majority decision)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Raymond Johansson
Nyköpings kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (RNC)
Tid: 1:55
Rond: 2
o
Sven von Schoultz
Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Wasiu Idowu
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Adnan Music
“Skill Gym” Tuzla
  1. Internationell
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Nebojsa Grbic
Rumble Sports
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • Johan Dahl
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • N/A
  • o
  • Nabil Malki
  • -83,9 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • N/A
  • Jonny Touma
  • Jonny Touma
  • -61,2 kg
  • Combat Academy IF Täby
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fadi Asfar
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • kevin osorio
  • kevin osorio
  • -61,2 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Wasiu Idowu
  • -70,3 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • Elvin Hoxha
  • Elvin Hoxha
  • -70,3 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Adnan Music
  • -83,9 kg
  • KBV “Flek Tom-Cat” Tuzla
  • MMA Klass-A
  • o
  • Milad Mohammadi
  • -61,2 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ismail Farah
  • -61,2 kg
  • Nyköpings kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anas Khodr
  • -65,8 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Amir Amini
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Randy Fungula
  • -70,3 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Martin Corney
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kevin Gallego
  • -70,3 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • Simon Fatemi
  • Simon Fatemi
  • -77,1 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Tim Briseby
  • -83,9 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda