Kalender

Nov
30

Nordic Warrior 6 (L)

Nyköping
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Vi välkomnar tävlande från utländska klubbar, då behövs varken tävlingskort eller domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda “gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2017 och 2018 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2020 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

MMA Klass-C
För dig som anmäler dig i MMA Klass-C och är under 18 år krävs intyg på godkännande att tävla och genomföra läkarkontroll. En sådan blankett finns på länk nedan. Denna skall fyllas i och laddas upp i profilen i samband med anmälan. Finns ingen sådan fil i anmälan när matchning görs ignoreras anmälan. Det finns även en blankett nedan som skall användas vid ansökan om tävlingskort.

Blankett för samtycke
Samtycke Tävla o Läkarundersökning MMA Klass-C

Blankett för tävlingskort
Blankett-for-malsmans-underskrift

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

På vanliga ligatävlingar matchar vi inte klubbkamrater mot varandra. Matchmakingen är baserad på säkra matcher och tar ingen hänsyn till om du som tävlande känner och ibland tränar med din motståndare. Det går med andra ord inte påverka matchmakingen med argument såsom att ”jag och min motståndare är vänner”.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Streaming
Tävlingen kommer att streamas och matcherna kommer under en längre period vara tillgängliga i efterhand.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Coacher och domare
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher
1 domare per klubb

Plats
Elixir Nyköping, Stenbocksvägen 34B

Tider:
10.30-11.30 Invägning (ingen bastu tillgänglig)
11.30-12:00 Regelgenomgång
12.00-12.30 Domargenomgång
12.00-13.00 Läkarkontroll MMA Klass-A
12:30 Publikinsläpp (inträde 100 kr . OBS! Mycket begränsat med platser på tävlingen, ca 70 personer endast)
13:00 Första match

 

Facebooktwittermail

Matchkort


o
Saga Larsson
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-C
  • -65,8 kg
  • VS
o
Johanna Thorsell
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Julius Rennerman Högenberg
Masthuggets Kampsportsklubb
  • MMA Klass-C
  • -77,1 kg
  • VS
o
Alfons Halvardsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Nathalie Sheerin
United MMA IF
  • MMA Klass-B
  • -56,7 kg
  • VS
o
Josephine Breisch
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Ida Aminnezhad Makarova
Fighter Centre IF
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Magdalena Magnusson
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Robin kamran
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Simon Alvhed
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:32
Rond: 1
o
Armin Eskandari
Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mostafa Ghaffari
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1:58
Rond: 1
o
Linus Csermak
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • -61,2 kg
  • VS
o
Linus Hammarlund
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare skadad)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Afshin Ahmadi
Masthuggets Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Sahebdad Kameli
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Noa Löth
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Cristobal Ubilla
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Kimura)
Tid: 2:08
Rond: 1
o
Dennis Khoshvaght
Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • -65,8 kg
  • VS
o
Jacob Heden Malm
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Armin Ahmadi
Stockholms Kickboxningsklubb
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Munawer Ali
IF Norrköping Kampsport
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Alfred Marcelind
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Dimitris Dimitriadis
Stockholms Kickboxningsklubb
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:46
Rond: 1
o
Marvin Sanchez
Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Lucas Wallhager
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Oskar Bengtsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Bilel Aouini
Berserk MMA förening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Johan Henriksson
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Mattias Engström
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:31
Rond: 2
o
Lucas Åkerlind
Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Ilian Ayoub
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Marcus Porath
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • -93,0 kg
  • VS
o
Calle Andersson
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Dzhabrail Murtazaliev
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Omid Khaleghi
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Mateo Rodríguez Lerena
Föreningen Mölndals Martial Arts Center
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Basir Safdari
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Moheb99 Azizi
MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Asror Nematov
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Diyar Kizilkaya
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Knee lock)
Tid: 1:23
Rond: 1
o
Eladio Kollgård Bravo
Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
o
Abdulbasid Saidov
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Martin Corney
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:19
Rond: 1
o
Rahmads Stromanis
Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Ruslan Babaev
Nacka Dojo IF
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alireza Mohammady
Östersunds Jeet Kune Do Klubb
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Abdallah Habib
Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • -77,1 kg
  • VS
o
Linus Lindeberg
Combat Academy IF Täby
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:57
Rond: 1
o
sayed Rohullah Mosavi
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Adis Saljevic
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Armbar)
Tid: 1:04
Rond: 1

Tävlande


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • Janina Danes
  • Janina Danes
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • N/A
  • o
  • Fouzi Kebrit
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • N/A
  • o
  • Rekar Zana
  • -56,7 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Arsen Tuganov
  • -61,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Moheb99 Azizi
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Moheb99 Azizi
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Moheb99 Azizi
  • -65,8 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • Sofia Odbro
  • Sofia Odbro
  • -65,8 kg
  • Fighter Centre Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Asror Nematov
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Martin Corney
  • -70,3 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Adis Saljevic
  • -83,9 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Robin kamran
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Armin Eskandari
  • -61,2 kg
  • Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Linus Csermak
  • -61,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Noa Löth
  • -65,8 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Noa Löth
  • -65,8 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Afshin Ahmadi
  • -65,8 kg
  • Masthuggets Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Munawer Ali
  • -70,3 kg
  • IF Norrköping Kampsport
  • MMA Klass-B
  • o
  • Armin Ahmadi
  • -70,3 kg
  • Stockholms Kickboxningsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Oskar Bengtsson
  • -77,1 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B
  • o
  • Ilian Ayoub
  • -83,9 kg
  • Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B
  • o
  • Marcus Porath
  • -93,0 kg
  • Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Saga Larsson
  • -65,8 kg
  • Sandviken Budo & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-C
  • o
  • Rahmads Stromanis
  • -77,1 kg
  • Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A, MMA Klass-B

Domare


Inga domare anmälda