Kalender

Mar
10

Fight Club Rush 2

Västerås
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS! För utövare (oavsett nationalitet) tävlandes för en svensk klubb gäller:
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen.
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Vi välkomnar tävlande från utländska klubbar, då behövs varken tävlingskort eller domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter). Den tävlande är ansvarig att hålla denna information uppdaterad och korrekt. Inkorrekta anmälningar kan leda till anmälan ignoreras alternativt bli föremål för ett disciplinärende.

Vilken klass skall du tävla i?
För att deltaga i MMA-Klass A krävs minst 4 stycken MMA-klass B matcher med någorlunda “gott” resultat. De tävlande som gått 6 stycken MMA-klass B matcher de senaste 2 åren måste delta i MMA-Klass A.

Exempel
En tävlande har 5 MMA-Klass B matcher från 2016 och 2017 kan därför tävla obegränsat i MMA-Klass B under 2017 och således nå fler än 6 matcher i MMA-Klass B. Först 2019 måste denna tävlande gå över till MMA-Klass A. De två åren som avses är alltså de två föregående tävlingsåren.

Matchning
Efter sista anmälningsdag sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för MMA-klass A. För Klass-A matcher lönar det sig att anmäla sig före det preliminära matchkortet. För övriga matcher spelar tiden för anmälan ingen roll. Matchning sker baserat på säkerhet och det är därför inkorrekta anmälningar ignoreras.

På vanliga ligatävlingar matchar vi inte klubbkamrater mot varandra. Matchmakingen är baserad på säkra matcher och tar ingen hänsyn till om du som tävlande känner och ibland tränar med din motståndare. Det går med andra ord inte påverka matchmakingen med argument såsom att ”jag och min motståndare är vänner”.

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan (klicka ur det regelverk du valt så att inget regelverk är valt, notera att ditt namn fortfarande kommer vara kvar men med notering NA i tävlingsklass). För MMA-klass A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda (dvs även om det är tid kvar på anmälningen).

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Bombardier Arena C-Hallen dvs höger sida parkering (grusplan)
Besöksadress: Rocklunda, Vasagatan 73, Västerås

Tider:
10.30-11.30 Invägning
11.30-11.45 Regelgenomgång
11.45-12.00 Domargenomgång (alla klubbar skall delta eller ha dispens)
12.00-12.30 Läkarkontroll
12.30 Publikinsläpp (100 kr läktare, 150 kr ringside)
13.00 Första match

Facebooktwittergoogle_plusmail

Matchkort


o
Awat Kohzadi
Nyköpings kampsportsklubb
  • mma-klass-c
  • -65,8 kg
  • VS
o
Moheb99 Azizi
Södermalm MMA Förening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Dino Kalac
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Rasmus Medin
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndare dök ej upp till match)
Tid: 00:00
Rond: 1
o
Anton Johansson
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • -70,3 kg
  • VS
o
Ruslan Babaev
Nacka Dojo IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission
Tid: 2:36
Rond: 2
o
Marcus Svensk
Ljusdal Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Firass Kaaki
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Doctor stoppage)
Tid: 3:00
Rond: 1
Rikard Larsson
Rikard Larsson
Ljusdal Fight Club
  • MMA Klass-B
  • -77,1 kg
  • VS
o
Mamadaliyev Mashrab
Nacka Dojo IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 2
o
Carl-Oskar Gerkman
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • -83,9 kg
  • VS
o
Tim Briseby
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 2
kevin osorio
kevin osorio
MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • -61,2 kg
  • VS
o
Mojtaba Yousefzehi
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Rokan Hamza
Mjölby Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Daniyal Shamkhalov
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest
Tid: 2:27
Rond: 2
o
Karl Pegers
Frontline Academy Örebro IF
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Alexander Lööf
Västerås Fight Club
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangle)
Tid: 2:47
Rond: 3
o
Jimmie Nilsson
Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-A
  • -65,8 kg
  • VS
o
Tobias Bohlin
Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Tobias Söderberg
Mjölby Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • -70,3 kg
  • VS
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Alexander Lindgren
Samurang Fightcenter IF
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Adis Saljevic
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3:00
Rond: 3
o
Adnan Music
“Skill Gym” Tuzla
  1. Internationell
  • MMA Klass-A
  • -83,9 kg
  • VS
o
Andreas Berg
Förening Söders Fight Gym
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1:28
Rond: 1

Deltagare


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • Navid Badi
  • Navid Badi
  • -70,3 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • N/A
  • o
  • Nina Back
  • -52,2 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Zoran Milic
  • -56,7 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • kevin osorio
  • kevin osorio
  • -61,2 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Tobias Bohlin
  • -65,8 kg
  • Sandviken Budo- & Kampsportsklubb
  • MMA Klass-A
  • o
  • Karl Pegers
  • -65,8 kg
  • Frontline Academy Örebro IF
  • MMA Klass-A
  • o
  • Jimmie Nilsson
  • -65,8 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-A
  • Elvin Hoxha
  • Elvin Hoxha
  • -70,3 kg
  • MACC – Martial Arts Combat Club
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -77,1 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Andreas Berg
  • -83,9 kg
  • Förening Söders Fight Gym
  • MMA Klass-A
  • o
  • Adnan Music
  • -83,9 kg
  • KBV “Flek Tom-Cat” Tuzla
  • MMA Klass-A
  • o
  • Adis Saljevic
  • -83,9 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Bater Bek
  • -61,2 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-B
  • o
  • Awat Kohzadi
  • -65,8 kg
  • Nyköpings kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Samir Rajabi
  • -65,8 kg
  • Hilti Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Anton Johansson
  • -70,3 kg
  • Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • o
  • Dino Kalac
  • -70,3 kg
  • Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • o
  • Firass Kaaki
  • -77,1 kg
  • Djurgårdens IF Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Tim Briseby
  • -83,9 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-B