Kalender

apr
23

Escalate Challenge 13

Nyköping
Tävling
Stängd
Resultat tillgängliga

OBS!
För svenska utövare gäller
1. Den tävlande måste ha SB&Ks tävlingskort, det skall visas på invägningen. Läs om SB&K tävlingskort >>här<<
2. För att delta i Svenska-MMA ligan krävs att din klubb är medlem i Svenska MMA Förbundet (SMMAF).
3. Din klubb behöver bidra med minst en licensierad domare.

Tränings och tävlingsbakgrund
Anmälan skall innehålla all information om fullständig träningsbakgrund, meriter (tex graderingar) och tidigare matcher (samtliga kampsporter), i fältet övrigt byter du på alla ”X” mot dina egna erfarenhet

Avbokningsregler
Avbokning innan anmälningstidens slut:
Du avbokar genom att ta bort din anmälan här på sidan

Avbokning efter anmälningstidens slut:
Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar. Hur många tävlingar avgör styrelsen för SMMAF.

Kontakt SMMAF
Frågor etc om tävlingen skickas till mmaligan@smmaf.se

Matchning
Efter sista anmälningsdag (måndag 18:e april) )sker en matchning för att fastställa matchkortet. 2 dagar före sista anmälan görs ett preliminärt matchkort för Amatör-MMA. Det kommer med andra ord löna sig att anmäla sig i god tid.

Escalate Challenge är en populär tävling vilket är kul. Om det blir väldigt många matcher kommer antalet begränsas till 30 med prioritet på Amatör-MMA matcher

Domare
Varje svensk deltagande klubb skall utan undantag bidra med domare alternativt ha en giltig dispens. Frågor om detta tas på dk@smmaf.se

Tävlingsyta
MMA-ring (bur)

Plats
Folkets Park Träffen,  Nyköping

Tider:
11.00-12.00 invägning (lokal Hjorten på Träffen)
12.00-12.30 Läkarkontroll Amatör MMA
12.30-13.00 Regelgenomgång
13.00-13.30 Domargenomgång (ha domare eller giltig dispens)
13.00 Publikinsläpp (se priser nedan)
14.00 Första match

OBS! Det finns ingen bastu att tillgåg

Entré 150 kr
VIP 300 kr matbuffe ingår.
Kiosk med korv, mackor, kaffe och dricka finns.
Stora delar av galan streamas av lokalsporten.se

Facebooktwittergoogle_plusmail

Matchkort


o
Kim Amprazis
Masthuggets Kampsportsklubb
  • shootfighting
  • -56,7 kg
  • VS
o
Malin Hermansson
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Andrej Berntsson
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1.59
Rond: 1
David Hedlund
David Hedlund
Nova MMA Idrottsförening
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Americana)
Tid: 1.58
Rond: 2
o
. .
Gbg MMA & BJJ IF
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Petter Öberg Nilsson
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Kasper Fiscella
Föreningen Frontier MMA Akademi
  • shootfighting
  • -65,8 kg
  • VS
o
Benny Kumar
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Johan Varnander
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Shwana Kadirzada
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (2-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Dino Kalac
Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Wasiu Idowu
MACC – Martial Arts Combat Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Jakob Valegren
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Hamid Sadid
Akademi Nord Idrottsförening
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
o
Khajik Khajo
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Niclas Pedersen
Nova MMA Idrottsförening
  • shootfighting
  • -70,3 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Triangel)
Tid: 2.13
Rond: 1
o
Jonas Nordborg
Fighter Centre IF
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
Tobias Söderberg
Tobias Söderberg
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Musa Drammeh
Renyi Umeå Idrottsförening
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Henric Lönnroth
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Soheb El Koli
Allstars Kampsportsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3.00
Rond: 2
o
Dennis Pillai
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • shootfighting
  • -77,1 kg
  • VS
o
Dennis Demir
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
Mario Riderelli
Mario Riderelli
Föreningen Frontier MMA Akademi
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
Alexander Lindgren
Samurang Fightcenter IF
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Giljotin)
Tid: 1.27
Rond: 2
o
John Oldenqvist
Gbg MMA & BJJ IF
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
Gustav Sjölund
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Kimura)
Tid: 2.27
Rond: 2
o
Mattias Henriksson
Renyi Umeå Idrottsförening
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
o
ibrahim ibrahim hussien
Djurgårdens IF Kampsportsförening
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
  • shootfighting
  • -83,9 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Walk Over (Motståndaren kom ej)
Tid: 00:00
Rond: 2
o
Pedro Pinones-Arce
REI Kampsportsförening Botkyrka
  1. Sverige
  • shootfighting
  • -93,0 kg
  • VS
o
Oliver Alm Björklund
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 2
Mustafa Atrakchi
Mustafa Atrakchi
Renyi Umeå Idrottsförening
  • shootfighting
  • -120,2 kg
  • VS
o
Anton Andersson
Fit4Fight Gym Idrottsförening
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (2-1)
Tid: 3.00
Rond: 2
Ali Yazbeck
Ali Yazbeck
Föreningen Redline
  • mma
  • -61,2 kg
  • VS
o
Renato Vidovic
Gladius MMA Idrottsförening
  1. Sverige
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 3
o
  • mma
  • -65,8 kg
  • VS
o
Martin Lindqvist
Pancrase Shootfighting Sällskap
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 3
o
Carl-Johan Hoel
  1. Sverige
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
David Demir
David Demir
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Kimura)
Tid: 1.49
Rond: 2
Elvin Hoxha
Elvin Hoxha
MACC – Martial Arts Combat Club
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
o
Axel Gruvaeus
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 3
Johan Andersson
Johan Andersson
Västerås Fight Club
  • mma
  • -70,3 kg
  • VS
o
Raymond Johansson
Nyköpings kampsportsklubb
Vinnare: Red
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2.30
Rond: 1
o
Moein Ahmadi
Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  1. Sverige
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: RSC - Referee Stops Contest (Slag)
Tid: 2.22
Rond: 1
o
Carl Axemo
Pancrase Shootfighting Sällskap
  • mma
  • -77,1 kg
  • VS
o
Linus Jonsson
East Idrottsförening Norrköping
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 3
Anton Bagher Edlund
Anton Bagher Edlund
Allstars Kampsportsförening
  • mma
  • -83,9 kg
  • VS
Robin Roos
Robin Roos
Västerås Fight Club
Vinnare: Red
Vinstsätt: Domslut (3-0)
Tid: 3.00
Rond: 3
o
Dennis Georgsson
Allstars Kampsportsförening
  • mma
  • -83,9 kg
  • VS
o
Khaled Laallam
Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
Vinnare: Red
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 1.19
Rond: 2
o
Anton Turkalj
Gbg MMA & BJJ IF
  • mma
  • -93,0 kg
  • VS
Pierre Nandin
Pierre Nandin
Kampsportscentret LSS
Vinnare: Blue
Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke)
Tid: 2.11
Rond: 1

Deltagare


  •  
  • Namn
  • Viktklass
  • Klubb
  • Delta i
  • o
  • salar dabiri
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • N/A
  • Dennis Rydén
  • Dennis Rydén
  • -56,7 kg
  • Föreningen Coloseum Fightcenter Skövde
  • MMA Klass-A
  • Ali Taleb
  • Ali Taleb
  • -61,2 kg
  • Föreningen Swedish Athletics
  • MMA Klass-A
  • Ali Yazbeck
  • Ali Yazbeck
  • -61,2 kg
  • Föreningen Frontier MMA Akademi
  • MMA Klass-A
  • David Demir
  • David Demir
  • -70,3 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-A
  • o
  • Linus Jonsson
  • -77,1 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-A
  • o
  • Moein Ahmadi
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-A
  • o
  • Carl Axemo
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-A
  • o
  • Khaled Laallam
  • -83,9 kg
  • Klubb Concrete JiuJitsu Tyresö
  • MMA Klass-A
  • Robin Roos
  • Robin Roos
  • -83,9 kg
  • Västerås Fight Club
  • MMA Klass-A
  • o
  • Fannie Redman
  • -52,2 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Kim Amprazis
  • -56,7 kg
  • Fit4Fight Gym Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • Sofia Odbro
  • Sofia Odbro
  • -65,8 kg
  • Gladius MMA Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • . .
  • -65,8 kg
  • Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-B
  • o
  • Benny Kumar
  • -65,8 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Basir Safdari
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Adel Masry
  • -70,3 kg
  • Föreningen Swedish Athletics
  • MMA Klass-B
  • o
  • Dino Kalac
  • -70,3 kg
  • Föreningen Skellefteå Kampidrott
  • MMA Klass-B
  • o
  • Arvin Shamlou
  • -70,3 kg
  • Norrtelje MMA Kampsportsklubb
  • MMA Klass-B
  • o
  • Khajik Khajo
  • -70,3 kg
  • Allstars Kampsportsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Hamid Sadid
  • -70,3 kg
  • Akademi Nord Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Dennis Demir
  • -77,1 kg
  • East Idrottsförening Norrköping
  • MMA Klass-B
  • o
  • Robert Elving
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Soheb El Koli
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Henric Lönnroth
  • -77,1 kg
  • Stockholm MMA och Thaiboxningsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Dennis Pillai
  • -77,1 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B
  • o
  • Musa Drammeh
  • -77,1 kg
  • Renyi Umeå Idrottsförening
  • MMA Klass-B
  • o
  • Martin Lindqvist
  • -65,8 kg
  • Pancrase Shootfighting Sällskap
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A
  • Cornelia Holm
  • Cornelia Holm
  • -65,8 kg
  • Gbg MMA & BJJ IF
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A
  • o
  • Hassan Al Alaf
  • -77,1 kg
  • Kampsportscentret LSS
  • MMA Klass-B, MMA Klass-A