MMA Klass-B

Svenska MMA-ligan 2020 är planerad

I kalendern på hemsidan återfinns tävlingarna, det är tävlingarna med suffix (L) som är ligatävlingar.

Notera även de nya domarrutinerna där klubbarna får anmäla domare till tävlingarna i likhet med hur tävlande anmäler sig. Mer info om det finns på hemsidan

Förbundet tackar på förhand alla de arrangörer som ställer upp och gör ligan möjlig

SMMAF Kalender

Facebooktwittergoogle_plusmail

Anmälan till SM öppen en vecka till

Viktiga datum
Måndag 13:e januari: Deadline för anmälan
Tisdag 14:e januari: Matchkort görs baserat på anmälningar
Lördag 25:e januari: Tävling – Semifinaler
Söndag 26:e januari: Tävling – Finaler

På länken nedan finns tävlingssidan, den innehåller mycket information som alla ombeds läsa noga. Några viktiga delar även här

Förutsättningar för att delta på SM
• Ha svenskt medborgarskap (giltigt svenskt pass ska visas på invägningen (inga andra typer av legitimation accepteras))
• Ha ett giltigt tävlingskort (fysiskt kort skall lämnas in på invägningen)
• Vara rankad på förbundets rankinglista, anmälan går bra oavsett plats på listan
• Ej vara föremål för karantän
• Ej ha tävlat professionellt

Nu är det alltså en vecka kvar på anmälan. Alla som uppfyller kraven kan anmäla sig, på länken går det även se vilka som anmält sig så här långt.

Svenska Mästerskapet 2019

Facebooktwittergoogle_plusmail

Anmälan öppnad för SM

Anmälan öppnad för SM som går i Göteborg

Viktiga datum
Måndag 13:e januari: Deadline för anmälan
Tisdag 14:e januari: Matchkort görs baserat på anmälningar
Lördag 25:e januari: Tävling – Semifinaler
Söndag 26:e januari: Tävling – Finaler

På länken nedan finns tävlingssidan, den innehåller mycket information som alla ombeds läsa noga. Några viktiga delar även här

Förutsättningar för att delta på SM
• Ha svenskt medborgarskap (giltigt svenskt pass ska visas på invägningen (inga andra typer av legitimation accepteras))
• Ha ett giltigt tävlingskort (fysiskt kort skall lämnas in på invägningen)
• Vara rankad på förbundets rankinglista, anmälan går bra oavsett plats på listan
• Ej vara föremål för karantän
• Ej ha tävlat professionellt

Svenska Mästerskapet 2019

 

Facebooktwittergoogle_plusmail

Slutgiltig rankinglista 2019

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättning av de anmäler sig. SM arrangeras i Göteborg 25-26 januari 2020. Notera att alla rankade som uppfyller kriterierna ovan kan anmäla sig (i viktklassen man är rankad)

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1662
2 Bezhan Mahmudi Allstars 1663

-56,7 kg
1 SM vinnare: Bianca Antman Allstars 1742
2 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1478

-61,2 kg
1 SM vinnare: Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport 1133
2 Frida Vastamäki Djurgården 1862
3 Jessica Andersson Coloseum 1134
4 Kim Azprazis Masthugget 1133

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1261
2 Janina Danes Stockholm Kickboxningsklubb 1264
3 Nadja Eriksson Redline 1232
4 Sofia Odbro Fighter Centre 1141

-70,3 kg
1 SM vinnare: Sandra Meneses Djurgården IF 1662
2 Yrsa Sandin Allstars 1405

-77,1 kg
1 Yrsa Sandin Allstars 1405

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Zoran Milic Västerås Fight Club
2 Sebastian Gonzales Redline 1462
3 Rickard Wickelgren Adrenline 1440
4 Markus Adolfsson GBGMMA 1261
5 Rekar Zana Västerås Fight Club 1136
6 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1133
7 Abdurakhman Nasrutdinov Västerås Fight Club 1001

-61,2 kg
1 SM vinnare: Oskar Jaskari Redline 1662
2 Jonny Touma Pancrase 1675
3 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1348
4 Henrik Pedersen Nova MMA 1134
5 Fadi Asfar Pancrase 1133
6 Kevin Osorio MACC (proffs) 1060
7 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1001
8 Devin Radianu Halmstad Kampsportsförening 1001
9 Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase (proffs) 1232
2 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 2059
3 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1989
4 Emil Andersson GBGMMA 1618
5 Moheb Azizi MACC 1575
6 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1440
7 Ali Taleb Redline (proffs) 1421
8 Basir Safdari Pancrase 1346
9 Mateo Rodriguez Lerena Mölndals Martial Arts Center 1332
10 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1266
11 Isamail Farah Västerås Fight Club 1261
12 Timmi Bengtsson Redline 1232
13 David Hedlund Nova MMA 1133
14 Fabian Long Kemjoh Hapkido 1133
15 Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1133
16 Linus Johansson Växjö Titans 1133
17 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1133
18 Sultan Mohandes Fighter Centre 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elvin Hoxha MACC 1261
2 Tobias Söderberg Kampsportscentret LSS 1782
3 Elladio Kollgård Bravo Hilti Akademi Nord 1650
4 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1627
5 Robert Nilsson Fighter Centre 1614
6 Nermin Mehmedagic Fighter Centre 1585
7 Daniel Kraljevic Redline 1432
8 Martin Corney Pancrase 1334
9 Asror Nematov Allstars 1269
10 Diyar Kizilkaya MACC 1261
11 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1261
12 Gabriel Lasena Forca Fighting 1249
13 Wasiu Idowu MACC 1210

-77,1 kg
1 Christian Stigenberg Söders Fight Gym 2103
2 Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1824
3 John Oldenqvist GBGMMA 1712
4 Linus Lindeberg Combat Academy 1702
5 Fredrik Ljunglund Kemjoh Hapkido 1651
6 Linus Roempke Fighter Centre 1651
7 Ratko Tomic Fighter Centre 1640
8 Alireza Mohammady Östersunds Jeet Kune Do klubb 1631
9 Abdallah Habib Allstars 1527
10 Jonas Nordborg Fighter Centre 1384
11 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
12 Mario Markus GBGMMA 1269
13 Rahmads Stromanis Hilti Akademi Nord 1265
14 Alexander Brodal Fighter Centre 1264
15 Johan Dahl Allstars 1261
16 Markus Mikkonen Adrenline 1261
17 Bilel Farhat MACC 1133
18 Carl Axemo Pancrase 1133
19 Peter Helgöstam Pancrase 1133
20 Ruslan Babaev Nacka dojo 1133

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline 1662
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1880
3 Addis Saljevic Hilti Akademi Nord 1549
4 Axel Karlsson Fighter Centre 1461
5 Herolind Xhafolli Redline 1407
6 Eddie Olsson Redline 1405
7 Daniel Karlsson Fighter Centre 1261
8 Nicholas Sjögren Allstars 1246
9 Vincent Olofsson GBGMMA 1134
10 Johan Andersson Öresunds MMA 1133
11 Johan Andersson Coloseum Skövde 1133
12 Oscar Gran Kaisho 1133
13 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampsport 1133
14 Yousef El-hussein GBGMMA 1002
15 Michael Kouame Allstars 1001

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Petrus Forca Fighting 1549
2 Robin Enontekiö Fighter Centre 1601
3 Daniel Karlsson East Norrköping 1491
4 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1334
5 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1333
6 Patrick Söderberg Nordqvist Fox 1133
7 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1001

-120,2 kg
1 Jonnie Andersson Kampsportscentret LSS 1345
2 Kevin Munje Redline 1310
3 Salif Diop Pancrase 1261
4 Anton Andersson Fit4fight Gym 1232
5 Majid Fallah GBGMMA 1133
6 Mehdi Abadli Halmstad Kampsportsförening 1133

MMA-Klass B
Damer

-52,2 kg
1 Sara Gustafsson Coloseum 1321
2 Milena McCabe Fit4Fight Gym 1001

-56,7 kg
1 Natalie Sheerin United MMA 1442
2 Ellenor Sundqvist Berserk MMA 1134
3 Josephine Breisch Sandviken 1134

-61,2 kg
1 Ida Aminnezhad Makarova Masthugget 1200
2 Magdalena Magnusson Sandviken 1133

-65,8 kg
1 Michaela Grönlund Mölndals MMA 1002

-70,3 kg
1 Vera Karlsson Adrenaline 1263
2 Michelle Goretti Kaisho 1247
3 Bianca Kristensson Redline 1210

Herrar
-56,7 kg
1 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1210
2 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1134
3 Don Karl Runnström Concrete JJ Tyresö 1133

-61,2 kg
1 Samir Basheer Nacka dojo 2115
2 Linus Hammarlund Concrete JJ Tyresö 1703
3 Armin Eskandari Hilti Akademi Nord 1576
4 Robin Karman Pancrase 1538
5 Senar Kaya Fit4Fight Gym 1520
6 Mostafa Ghaffari Västerås Fight Club 1501
7 Jamal Elyemlahi Redline 1499
8 Sejman Kendic Redline 1465
9 Eric Bohlin Fighter Centre 1462
10 Thomas Brian de La Cruz Adrenaline 1461
11 Hamed Tawana Öresund MMA 1356
12 Yaser Hosseini Öresund MMA 1355
13 Mustafa Muhammadi Kaisho 1346
14 Linus Csermak Pancrase 1266
15 Simon Alvhed Kampsportscentret LSS 1263
16 Gustav Holmqvist Nova MMA 1233
17 Enes Ahmemulic Fighter Centre 1211
18 Hasan Atayi Hamstad Kampsportsförening 1211
19 Zain Hamdo Nova MMA 1134
20 Ali Hossein Rasoli Söders Fight Gym 1133
21 Arvid Magnusson East Norrköping 1133
22 Jack Nilsson Fighter Centre 1133
23 Leonardo Vidovic Fighter Centre 1133

-65,8 kg
1 Azamat Buchayev Karlshamn Fightcenter 2074
2 William Frank Fit4Fight Gym 1994
3 Douglas Frank Fit4Fight Gym 1779
4 Love Raask Halmstad Kampsportsförening 1747
5 Sultan Mohandes Fighter Centre 1640
6 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1473
7 Bilal Kerchiyev Västerås Fight Club 1467
8 Jawad Hosseini GBGMMA 1462
9 Pesho Alalo Nova MMA 1417
10 Najibullah Amiri Supreme IF 1416
11 Safiullah Husseini Västerås Fight Club 1331
12 Benjamin Hajijan Redline 1320
13 Edward Homsi Nova MMA 1261
14 Filip Frändeland Halmstad Kampsportsförening 1261
15 Vincent Andersson Adrenaline 1261
16 Jacob Heden Malm Pancrase 1246
17 Joakim Olofsson Fit4Fight Gym 1246
18 Johan Ahlgren Växjö Titans 1232
19 Noa Löth Allstars 1232
20 Dennis Khoshvaght RenYi 1226
21 Afshin Ahmadi Masthugget 1210
22 Aleksander Nedeljkovic Kaisho 1210
23 Amin Harek GBGMMA 1210
24 Tim Andal MACC 1210
25 Asror Nematov Allstars 1134
26 Adam Boutayab Kaisho 1133
27 Ali Sajad Haidari Karlshamn Fightcenter 1133
28 Cristobal Ubilla Kampsportscentret LSS 1133
29 Daniel Suran Kaisho 1133
30 Hamed Hemmad Kampsportscentret LSS 1133
31 Jesper Limnell Fox 1133
32 Meszaros Sandor Kaisho 1133
33 Pavel Kotyuk Upplands-Bro Budoklubb 1133
34 Robert Lönnell Nacka dojo 1133
35 Sahebdad Kameli Sandviken 1133
36 Zebulon Norell Beijer Berserk MMA 1133
37 Liam Kucukkaplan Mölndals MMA 1001

-70,3 kg
1 Daniel Darwiche Fit4Fight Gym 2334
2 Adam Foureaux Fit4Fight Gym 2269
3 Asror Nematov Allstars 1908
4 Joakim Edwardh Fighter Centre 1872
5 Joel Jensen Adrenaline 1706
6 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1651
7 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1595
8 Viktor Mangs Kemjoh Hapkido 1575
9 William Swärd Växjö Titans 1575
10 Robin Valikhani Allstars 1565
11 Berhard Collin Pancrase 1537
12 Alireza Tajik Redline 1491
13 Ali Al-Mashhadi Allstars 1466
14 Olliwer Lundström Adrenaline 1461
15 Alexander Andal MACC 1416
16 Alfred Marcelind Söders Fight Gym 1414
17 Simon Söderlind Fit4Fight Gym 1405
18 Dimitris Dimitriadis Stockholm Kickboxning 1386
19 Reza Mohammedian Fighter Centre 1346
20 Adlan Omarov Västerås Fight Club 1345
21 Kim Månsberg Jönköping GA 1345
22 Shamil Magodedov Allstars 1345
23 Eladio Kollgård Bravo Akademi Nord 1333
24 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1331
25 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1261
26 Khaleel Murad Haji Redline 1261
27 Faton Buzuku Sundsvall 1247
28 Arsen Katabov Växjö Titans 1232
29 Dino Kalac Skellefteå 1232
30 Lucas Naaman Nova MMA 1232
31 Eric Bergqvist Kemjoh Hapkido 1210
32 Munawer Ali Norrköping Kampsport 1210
33 Yemel Aisa Kemjoh Hapkido 1210
34 Emil Brunnström Växjö Titans 1199
35 Gustav Gimteg Kampsportscentret LSS 1134
36 Adam Fakhouri Spear IF 1133
37 Amir Amini Stockholm Kickboxning 1133
38 Armin Ahmadi Stockholm Kickboxning 1133
39 Fouzi Kebrit Pancrase 1133
40 Jarji Nonashvili Allstars 1133
41 Jonathan Nilsson Jönköping GA 1133
42 Kristijan Stanojevic United MMA 1133
43 Marcus Adolfsson Coloseum Fightcenter 1133
44 Martin Karlsson Pancrase 1133
45 Mortaza Hoseini Fighter Centre 1133
46 Vincent Grönquist Norrköping Kampsport 1133
47 Ljubisa Todorovic Frontier MMA 1060
48 Marcel Deluca Växjö Titans 1060
49 Aidin Akbari Pancrase 1001

-77,1 kg
1 Johan Henriksson Västerås Fight Club 1694
2 Bilel Aouini Berserk MMA 1655
3 Mattias Engström MACC 1651
4 Oskar Bengtsson Coloseum Fightcenter 1645
5 Jannis Hamaili East Norrköping 1612
6 Mario Reboira Halmstad Kampsportsförening 1603
7 Niklas Andersson Jönköping GA 1565
8 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1467
9 Diyar Kizilkaya MACC 1462
10 Özcan Demir Halmstad Kampsportsförening 1461
11 Eni Begotaraj Redline 1440
12 Alireza Mohammady Östersunds Jett Kunde do klubb 1417
13 Matteus Klintell Fighter Centre 1416
14 Ratko Tomic Fighter Centre 1416
15 Theo Davnert Karlshamn Fightcenter 1416
16 Ahmed Razek Fighter Centre 1369
17 Tobias Wallberg MACC 1369
18 Daniel Toksoy Nova MMA 1333
19 Albin Binaku Adrenaline 1261
20 Ludwig Lindefors East Norrköping 1261
21 Niklas Lodén Combat Academy 1261
22 Simon Adjei Redline 1261
23 Ajman Dalachi GBGMMA 1246
24 Andreas Qvarnström Concrete JJ Tyresö 1232
25 Daniel Alexandersson Dala BJJ 1232
26 Kristian Karolak MACC 1232
27 Linus Roempke Fighter Centre 1232
28 Kristian Smiljanic Masthugget 1226
29 Carl Nyqvist Fit4Fight Gym 1210
30 Daniel Olsson Coloseum Fightcenter 1210
31 John Söderblom Söders Fight Gym 1210
32 Lucas Wallhager Allstars 1210
33 Mike Sernemo Champions MMA 1210
34 Orhan Crnisanin Redline 1210
35 Philip Lilja Västerås Fight Club 1210
36 Philip Ottosson Adrenaline 1210
37 Rahmads Stromanis Hilti Akademi Nord 1210
38 Thodor Berggren RenYi 1210
39 Djokar Yusupov Västerås Fight Club 1200
40 Casper Holma Södertälje Kampsportsklubb 1134
41 Alaa Ahmed Dala BJJ 1133
42 Andreas Grip Nyköpings Kampsportsklubb 1133
43 Anthony Möller Fit4Fight Gym 1133
44 Bajro Muratovic Sundsvall 1133
45 Borhan Mohammadi Kampsportscentret LSS 1133
46 Carl Häggström Kampsportscentret LSS 1133
47 Daiki Moriwaki Dala BJJ 1133
48 Daniel Ström Gripen Kampförening 1133
49 Elvis Nasic Jönköping GA 1133
50 Hamza Tarrab Kaisho 1133
51 Isak Holstensson Kampsportscentret LSS 1133
52 Jakob Gotthardsson Concrete JJ Tyresö 1133
53 Ludwig Bergåker Coloseum Fightcenter 1133
54 Mahdi Sadegh Djurgårdens IF 1133
55 Marvin Sanchez Söders Fight Gym 1133
56 Milos Tesic Pancrase 1133
57 Momir Reljanovic Halmstad MMA 1133
58 Sebastian Vocanac Masthugget 1133
59 Sherafat Kotwal Allstars 1133
60 Simon Östling Fit4Fight Gym 1133
61 William Blomgren Fighter Centre 1133
62 Soheb El Koli Allstars 1060
63 Leo Tapio Allstars 1001
64 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1001

-83,9 kg
1 Max Lundell Fighter Centre 1931
2 Ehsanollah Sheikhaghaei Hilti Akademi Nord 1876
3 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå 1833
4 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1702
5 Jonathan Rodén Jönköping GA 1693
6 Ilian Ayoub Kampsportscentret LSS 1500
7 Max Karlsson Västerås Fight Club 1500
8 Nicholas Sjögren Allstars 1381
9 Gustaf Sandelin Coloseum Fightcenter 1333
10 Kevin Fernberg Berserk MMA 1232
11 Mohamed Ben Haj Bechir Öresund MMA 1232
12 Eric Wennergren Ultimate Gym 1200
13 Eliyas Rezai Östersunds JKD 1133
14 Frank Sandgren Coloseum Fightcenter 1133
15 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LSS 1133
16 Hasan Kargin Spear IF 1133
17 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1133
18 Jose Luis Mendex Justiniano United MMA 1133
19 Juan Jose Castro Vasques Kaisho 1133
20 Mahmood Janabi Västerås Fight Club 1133
21 Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1133
22 Robert Elving Combat Academy 1133
23 Sebastijan Ambruz Hamstad MMA 1133
24 Wissam Abdulghani Redline 1133
25 David Knutar-Ahlard Skellefteå 1001
26 Emanuel Forsell Söders Fight Gym 1001
27 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1001
28 Rasmus Wallin Sandviken 1001

-93,0 kg
1 Lukas Dembinskis Karlshamn Fightcenter 1913
2 Alireza Alizade Fit4Fight Gym 1746
3 John Winkler Göthe Västerås Fight Club 1549
4 Dzenis Delilovic Fit4Fight Gym 1537
5 Julius Sonerud Fighter Centre 1466
6 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1333
7 Leo Lindahl Icon MMA 1261
8 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1211
9 Bemir Muslijevic Kampsportscentret LSS 1210
10 Marcus Porath Sandviken 1200
11 Calle Andersson Västerås Fight Club 1134
12 Ardian Kastrati Fox 1133
13 Jonathan Zackrisson GBGMMA 1133
14 Kim Packalén Sandviken 1133
15 Niclas Larsson RenYi 1133
16 Robert Bazo Frontier MMA 1133
17 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
18 Atilla Cakir Jönköping GA 1001
19 Niclas Larsson Sundsvall 1001

-120,2 kg
1 Linus Nybacka Mjölby Fight Gym 1210
2 Henning Julander Combat Academy 1133

MMA Klass-C
Damer
-56,7 kg
1 Jasmine Khaledi Halmstad Kampsportsförening 1001

-61,2 kg
1 Emma Matsson-Frost Halmstad Kampsportsförening 1003

-65,8 kg
1 Johanna Thorsell Söders Fight Gym 1210
2 Saga Larsson Sandviken 1133
3 Py Pasanen Upplands-Bro Budoklubb 1001

Herrar
-65,8 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1267
2 Jakob Önnerström Fit4Fight 1232
3 Emilio Paparizos Icon MMA 1133
4 Anas Obisi Jönköping GA 1133

-70,3kg
1 Benjamin Hajian Redline 1060
2 Mohammed Shehada Jönköping GA 1001
3 Anthoni Zineti Söders Fight Gym 1001

-77,1 kg
1 Alfons Halvardsson Coloseum Skövde 1261
2 Julius Rennerman Högenberg Masthuggets Kampsportsklubb 1246
3 Kevin Singleton Masthuggets Kampsportsklubb 1210
4 Fabian Törnqvist Kaisho 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Slutgiltigt matchkort klart för Kaisho Battle 19

Publicerad

MMA Klass-A, MMA Klass-B

Matchkortet är färdigställt inför lördag. Nedan återfinns information om tävlingen mm

OBS OBS OBS!

Alla svenska tävlande måste ha skaffat sig SB&K’s tävlingskort, det skall visas på invägningen

Att Tävlande

Kontrollera din vikt regelbundet, invägningstiden är ganska kort. Behöver du banta så gör det i god tid. Notera även att fräscha tävlingshandskar och benskydd skall användas på tävlingen. Du ansvarar själv för dessa skydd.

Anmälda som inte fick match

MMA Klass-A Herr
Henric Pedersen – Ingen motståndare i klassen
Dzhabrail Murtazaliev – Ingen motståndare i klassen
Mario Markus – Anmäld i fel viktklass
Michael Kouame – Ingen motståndare i klassen
Ahmed Aljarkas- Ingen motståndare i klassen

MMA Klass A Dam
Sofia Odbro – Ingen motståndare i klassen

MMA Klass-B Herr
Samr Al-Bearmani- Ingen motståndare i klassen
Jonathan Rehnberg- Ingen motståndare i klassen

MMA Klass-C Herr
Noah Hedenberg – Ingen motståndare i klassen
Fabian Törnqvist- Ingen motståndare i klassen

MMA Klass-C Dam
Jasmine Khaledi- Ingen motståndare i klassen

För de som inte fått match i nuläget beror det i huvudsak på att det inte finns någon att matcha emot i viktklassen men det kan även bero på kvalitetsbrister i anmälan. Tävlande ombeds på flera sätt och kanaler att se till att anmälan är korrekt, detta till trots finns kvalitetsbrister i en hel del anmälningar. Bakom varje namn står anledning till varför personen inte är matchad.

Om möjligt kommer de som inte fick match vid denna tävling prioriteras till match nästkommande tävlingar (under förutsättning att anmälan är korrekt).

AVBOKNINGSREGLER

Avbokning efter anmälningstidens slut:

Avbokningar efter anmälningstiden slut accepteras enbart mot uppvisade av läkarintyg på skada eller sjukdom. Ett sådant intyg skall skickas till mmaligan@smmaf.se (Avbokningen är giltig först då avbokningen är bekräftad.

Om avbokningen efter anmälningstidens slut innebär att den lagda matchen inte kan matchas om så förlorar den tävlande på walk over. För MMA Klass-A matcherna som läggs på det preliminära matchkortet så gäller att avbokning måste ske mot uppvisande av läkarintyg så snart de matcherna är lagda.

Inkommer det ingen giltig avbokning och den tävlande uteblir kommer SMMAF inte matcha den tävlande på kommande tävlingar. Hur många tävlingar avgör styrelsen för SMMAF.

Coacher och domare
1-3 tävlande = 2 coacher
4-5 tävlande = 3 coacher
Då det pågår domarutbildning behövs inga domare skickas utöver de som går kurs

Plats
Kaisho Kampsport, Landskronavägen 22, Helsingborg

Tider:
Invägning 9.30-10.30
Regelgenomgång 11.00-11.30
Domargenomgång 11.30-12.00
Läkarkontroll 12.00-12.30
Matchstart 13.00

 

Kaisho Battle 19 (L)

Facebooktwittergoogle_plusmail

Ny rankinglista efter Nordic Warrior 6

Den näst sista rankinglistan är här, nu är det bara en tävling kvar att samla poäng på.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättnig av de anmäler sig. SM arrangeras i Göteborg 25-26 januari 2020. Notera att alla rankade som uppfyller kriterierna ovan kan anmäla sig.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1662
2 Bezhan Mahmudi Allstars 1663

-56,7 kg
1 SM vinnare: Bianca Antman Allstars 1742
2 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1478

-61,2 kg
1 SM vinnare: Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport 1133
2 Frida Vastamäki Djurgården 1862
3 Jessica Andersson Coloseum 1134
4 Kim Azprazis Masthugget 1133

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1261
2 Janina Danes Stockholm Kickboxningsklubb 1264
3 Nadja Eriksson Redline 1232
4 Sofia Odbro Fighter Centre 1140

-70,3 kg
1 SM vinnare: Sandra Meneses Djurgården IF 1662
2 Yrsa Sandin Allstars 1405

-77,1 kg
1 Yrsa Sandin Allstars 1405

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Zoran Milic Västerås Fight Club
2 Sebastian Gonzales Redline 1462
3 Rickard Wickelgren Adrenline 1232
4 Rekar Zana Västerås Fight Club 1136
5 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1133
6 Abdurakhman Nasrutdinov Västerås Fight Club 1001

-61,2 kg
1 SM vinnare: Oskar Jaskari Redline 1662
2 Jonny Touma Pancrase 1675
3 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1348
4 Fadi Asfar Pancrase 1133
5 Henrik Pedersen Nova MMA 1133
6 Markus Adolfsson GBGMMA 1133
7 Kevin Osorio MACC (proffs) 1060
8 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1001
9 Devin Radianu Halmstad Kampsportsförening 1001
10 Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase (proffs) 1232
2 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 2059
3 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1989
4 Emil Andersson GBGMMA 1618
5 Moheb Azizi MACC 1575
6 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1440
7 Ali Taleb Redline (proffs) 1421
8 Basir Safdari Pancrase 1346
9 Mateo Rodriguez Lerena Mölndals Martial Arts Center 1332
10 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1265
11 Isamail Farah Västerås Fight Club 1261
12 Timmi Bengtsson Redline 1232
13 David Hedlund Nova MMA 1133
14 Fabian Long Kemjoh Hapkido 1133
15 Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1133
16 Linus Johansson Växjö Titans 1133
17 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1133
18 Sultan Mohandes Fighter Centre 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elvin Hoxha MACC 1261
2 Robert Nilsson Fighter Centre 1614
3 Nermin Mehmedagic Fighter Centre 1585
4 Tobias Söderberg Kampsportscentret LSS 1575
5 Elladio Kollgård Bravo Hilti Akademi Nord 1510
6 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1504
7 Martin Corney Pancrase 1334
8 Asror Nematov Allstars 1269
9 Diyar Kizilkaya MACC 1261
10 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1261
11 Gabriel Lasena Forca Fighting 1249
12 Wasiu Idowu MACC 1210

-77,1 kg
1 SM vinnare: Christian Stigenberg Söders Fight Gym 2103
2 Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1824
3 Linus Lindeberg Combat Academy 1702
4 Fredrik Ljunglund Kemjoh Hapkido 1651
5 Linus Roempke Fighter Centre 1651
6 John Oldenqvist GBGMMA 1641
7 Ratko Tomic Fighter Centre 1640
8 Alireza Mohammady Östersunds Jeet Kune Do klubb 1631
9 Abdallah Habib Allstars 1527
10 Jonas Nordborg Fighter Centre 1384
11 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
12 Mario Markus GBGMMA 1269
13 Rahmads Stromanis Hilti Akademi Nord 1265
14 Alexander Brodal Fighter Centre 1264
15 Johan Dahl Allstars 1261
16 Markus Mikkonen Adrenline 1261
17 Bilel Farhat MACC 1133
18 Carl Axemo Pancrase 1133
19 Peter Helgöstam Pancrase 1133
20 Ruslan Babaev Nacka dojo 1133

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline 1662
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1880
3 Addis Saljevic Hilti Akademi Nord 1549
4 Axel Karlsson Fighter Centre 1461
5 Eddie Olsson Redline 1405
6 Nicholas Sjögren Allstars 1246
7 Herolind Xhafolli Redline 1201
8 Vincent Olofsson GBGMMA 1134
9 Daniel Karlsson Fighter Centre 1133
10 Johan Andersson Öresunds MMA 1133
11 Johan Andersson Coloseum Skövde 1133
12 Oscar Gran Kaisho 1133
13 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampsport 1133
14 Yousef El-hussein GBGMMA 1002

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Petrus Forca Fighting 1549
2 Daniel Karlsson East Norrköping 1345
3 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1334
4 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1333
5 Robin Enontekiö Fighter Centre 1135
6 Patrick Söderberg Nordqvist Fox 1133

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1310
2 Salif Diop Pancrase 1261
3 Anton Andersson Fit4fight Gym 1232
4 Jonnie Andersson Kampsportscentret LSS 1133
5 Majid Fallah GBGMMA 1133
6 Mehdi Abadli Halmstad Kampsportsförening 1133

MMA-Klass B
Damer

-52,2 kg
1 Sara Gustafsson Coloseum 1321
2 Milena McCabe Fit4Fight Gym 1001

-56,7 kg
1 Natalie Sheerin United MMA 1442
2 Ellenor Sundqvist Berserk MMA 1134
3 Josephine Breisch Sandviken 1134

-61,2 kg
1 Ida Aminnezhad Makarova Masthugget 1200
2 Magdalena Magnusson Sandviken 1133

-65,8 kg
1 Michaela Grönlund Mölndals MMA 1002
2 Michelle Goretti Kaisho 1002

-70,3 kg
1 Bianca Kristensson Redline 1210
2 Vera Karlsson Adrenaline 1134

Herrar
-56,7 kg
1 Mustafa Muhammadi Kaisho 1211
2 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1210
3 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1134
4 Don Karl Runnström Concrete JJ Tyresö 1133

-61,2 kg
1 Samir Basheer Nacka dojo 2115
2 Linus Hammarlund Concrete JJ Tyresö 1703
3 Robin Karman Pancrase 1538
4 Senar Kaya Fit4Fight Gym 1520
5 Mostafa Ghaffari Västerås Fight Club 1501
6 Jamal Elyemlahi Redline 1499
7 Eric Bohlin Fighter Centre 1462
8 Armin Eskandari Hilti Akademi Nord 1441
9 Thomas Brian de La Cruz Adrenaline 1333
10 Linus Csermak Pancrase 1266
11 Simon Alvhed Kampsportscentret LSS 1263
12 Gustav Holmqvist Nova MMA 1233
13 Enes Ahmemulic Fighter Centre 1211
14 Hasan Atayi Hamstad Kampsportsförening 1211
15 Zain Hamdo Nova MMA 1134
16 Ali Hossein Rasoli Söders Fight Gym 1133
17 Arvid Magnusson East Norrköping 1133
18 Jack Nilsson Fighter Centre 1133
19 Leonardo Vidovic Fighter Centre 1133

-65,8 kg
1 William Frank Fit4Fight Gym 1852
2 Sultan Mohandes Fighter Centre 1640
3 Love Raask Halmstad Kampsportsförening 1618
4 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1473
5 Bilal Kerchiyev Västerås Fight Club 1467
6 Jawad Hosseini GBGMMA 1462
7 Douglas Frank Fit4Fight Gym 1440
8 Pesho Alalo Nova MMA 1417
9 Najibullah Amiri Supreme IF 1416
10 Safiullah Husseini Västerås Fight Club 1331
11 Benjamin Hajijan Redline 1320
12 Edward Homsi Nova MMA 1261
13 Filip Frändeland Halmstad Kampsportsförening 1261
14 Vincent Andersson Adrenaline 1261
15 Jacob Heden Malm Pancrase 1246
16 Joakim Olofsson Fit4Fight Gym 1246
17 Noa Löth Allstars 1232
18 Dennis Khoshvaght RenYi 1226
19 Afshin Ahmadi Masthugget 1210
20 Aleksander Nedeljkovic Kaisho 1210
21 Amin Harek GBGMMA 1210
22 Tim Andal MACC 1210
23 Asror Nematov Allstars 1134
24 Ali Sajad Haidari Karlshamn Fightcenter 1133
25 Cristobal Ubilla Kampsportscentret LSS 1133
26 Daniel Suran Kaisho 1133
27 Hamed Hemmad Kampsportscentret LSS 1133
28 Jesper Limnell Fox 1133
29 Meszaros Sandor Kaisho 1133
30 Pavel Kotyuk Upplands-Bro Budoklubb 1133
31 Robert Lönnell Nacka dojo 1133
32 Sahebdad Kameli Sandviken 1133
33 Zebulon Norell Beijer Berserk MMA 1133
34 Liam Kucukkaplan Mölndals MMA 1001

-70,3 kg
1 Daniel Darwiche Fit4Fight Gym 2113
2 Adam Foureaux Fit4Fight Gym 2052
3 Asror Nematov Allstars 1908
4 Joakim Edwardh Fighter Centre 1872
5 Joel Jensen Adrenaline 1706
6 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1651
7 Viktor Mangs Kemjoh Hapkido 1575
8 William Swärd Växjö Titans 1575
9 Robin Valikhani Allstars 1565
10 Berhard Collin Pancrase 1537
11 Azamat Buchayev Karlshamn Fightcenter 1502
12 Alireza Tajik Redline 1491
13 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1473
14 Ali Al-Mashhadi Allstars 1466
15 Alexander Andal MACC 1416
16 Alfred Marcelind Söders Fight Gym 1414
17 Dimitris Dimitriadis Stockholm Kickboxning 1386
18 Reza Mohammedian Fighter Centre 1346
19 Adlan Omarov Västerås Fight Club 1345
20 Kim Månsberg Jönköping GA 1345
21 Shamil Magodedov Allstars 1345
22 Eladio Kollgård Bravo Akademi Nord 1333
23 Olliwer Lundström Adrenaline 1333
24 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1331
25 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1261
26 Faton Buzuku Sundsvall 1247
27 Dino Kalac Skellefteå 1232
28 Lucas Naaman Nova MMA 1232
29 Eric Bergqvist Kemjoh Hapkido 1210
30 Munawer Ali Norrköping Kampsport 1210
31 Yemel Aisa Kemjoh Hapkido 1210
32 Simon Söderlind Fit4Fight Gym 1200
33 Emil Brunnström Växjö Titans 1199
34 Gustav Gimteg Kampsportscentret LSS 1134
35 Adam Fakhouri Spear IF 1133
36 Amir Amini Stockholm Kickboxning 1133
37 Armin Ahmadi Stockholm Kickboxning 1133
38 Fouzi Kebrit Pancrase 1133
39 Jarji Nonashvili Allstars 1133
40 Khaleel Murad Haji Redline 1133
41 Kristijan Stanojevic United MMA 1133
42 Marcus Adolfsson Coloseum Fightcenter 1133
43 Martin Karlsson Pancrase 1133
44 Mortaza Hoseini Fighter Centre 1133
45 Vincent Grönquist Norrköping Kampsport 1133
46 Ljubisa Todorovic Frontier MMA 1060
47 Aidin Akbari Pancrase 1001

-77,1 kg
1 Johan Henriksson Västerås Fight Club 1694
2 Bilel Aouini Berserk MMA 1655
3 Mattias Engström MACC 1651
4 Oskar Bengtsson Coloseum Fightcenter 1645
5 Niklas Andersson Jönköping GA 1565
6 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1467
7 Mario Reboira Halmstad Kampsportsförening 1466
8 Diyar Kizilkaya MACC 1462
9 Alireza Mohammady Östersunds Jett Kunde do klubb 1417
10 Matteus Klintell Fighter Centre 1416
11 Ratko Tomic Fighter Centre 1416
12 Theo Davnert Karlshamn Fightcenter 1416
13 Ahmed Razek Fighter Centre 1369
14 Tobias Wallberg MACC 1369
15 Daniel Toksoy Nova MMA 1333
16 Niklas Lodén Combat Academy 1261
17 Özcan Demir Halmstad Kampsportsförening 1261
18 Ajman Dalachi GBGMMA 1246
19 Andreas Qvarnström Concrete JJ Tyresö 1232
20 Daniel Alexandersson Dala BJJ 1232
21 Eni Begotaraj Redline 1232
22 Kristian Karolak MACC 1232
23 Linus Roempke Fighter Centre 1232
24 Kristian Smiljanic Masthugget 1226
25 Daniel Olsson Coloseum Fightcenter 1210
26 Jannis Hamaili East Norrköping 1210
27 John Söderblom Söders Fight Gym 1210
28 Lucas Wallhager Allstars 1210
29 Mike Sernemo Champions MMA 1210
30 Philip Lilja Västerås Fight Club 1210
31 Philip Ottosson Adrenaline 1210
32 Rahmads Stromanis Hilti Akademi Nord 1210
33 Thodor Berggren RenYi 1210
34 Djokar Yusupov Västerås Fight Club 1200
35 Casper Holma Södertälje Kampsportsklubb 1134
36 Alaa Ahmed Dala BJJ 1133
37 Andreas Grip Nyköpings Kampsportsklubb 1133
38 Anthony Möller Fit4Fight Gym 1133
39 Bajro Muratovic Sundsvall 1133
40 Borhan Mohammadi Kampsportscentret LSS 1133
41 Carl Häggström Kampsportscentret LSS 1133
42 Daiki Moriwaki Dala BJJ 1133
43 Daniel Ström Gripen Kampförening 1133
44 Elvis Nasic Jönköping GA 1133
45 Hamza Tarrab Kaisho 1133
46 Isak Holstensson Kampsportscentret LSS 1133
47 Jakob Gotthardsson Concrete JJ Tyresö 1133
48 Ludwig Bergåker Coloseum Fightcenter 1133
49 Ludwig Lindefors East Norrköping 1133
50 Mahdi Sadegh Djurgårdens IF 1133
51 Marvin Sanchez Söders Fight Gym 1133
52 Milos Tesic Pancrase 1133
53 Momir Reljanovic Halmstad MMA 1133
54 Sebastian Vocanac Masthugget 1133
55 Sherafat Kotwal Allstars 1133
56 Simon Adjei Redline 1133
57 William Blomgren Fighter Centre 1133
58 Soheb El Koli Allstars 1060
59 Leo Tapio Allstars 1001
60 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1001

-83,9 kg
1 Max Lundell Fighter Centre 1931
2 Ehsanollah Sheikhaghaei Hilti Akademi Nord 1876
3 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå 1833
4 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1702
5 Jonathan Rodén Jönköping GA 1693
6 Ilian Ayoub Kampsportscentret LSS 1500
7 Max Karlsson Västerås Fight Club 1500
8 Nicholas Sjögren Allstars 1381
9 Gustaf Sandelin Coloseum Fightcenter 1333
10 Kevin Fernberg Berserk MMA 1232
11 Eric Wennergren Ultimate Gym 1200
12 Albin Binaku Adrenaline 1133
13 Eliyas Rezai Östersunds JKD 1133
14 Frank Sandgren Coloseum Fightcenter 1133
15 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LSS 1133
16 Hasan Kargin Spear IF 1133
17 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1133
18 Jose Luis Mendex Justiniano United MMA 1133
19 Juan Jose Castro Vasques Kaisho 1133
20 Mahmood Janabi Västerås Fight Club 1133
21 Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1133
22 Robert Elving Combat Academy 1133
23 Sebastijan Ambruz Hamstad MMA 1133
24 David Knutar-Ahlard Skellefteå 1001
25 Emanuel Forsell Söders Fight Gym 1001
26 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1001
27 Rasmus Wallin Sandviken 1001

-93,0 kg
1 Alireza Alizade Fit4Fight Gym 1601
2 John Winkler Göthe Västerås Fight Club 1549
3 Dzenis Delilovic Fit4Fight Gym 1537
4 Julius Sonerud Fighter Centre 1466
5 Lukas Dembinskis Karlshamn Fightcenter 1441
6 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1333
7 Leo Lindahl Icon MMA 1261
8 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1211
9 Bemir Muslijevic Kampsportscentret LSS 1210
10 Marcus Porath Sandviken 1200
11 Calle Andersson Västerås Fight Club 1134
12 Ardian Kastrati Fox 1133
13 Jonathan Zackrisson GBGMMA 1133
14 Kim Packalén Sandviken 1133
15 Niclas Larsson RenYi 1133
16 Robert Bazo Frontier MMA 1133
17 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
18 Atilla Cakir Jönköping GA 1001
19 Niclas Larsson Sundsvall 1001

-120,2 kg
1 Linus Nybacka Mjölby Fight Gym 1210
2 Henning Julander Combat Academy 1133

MMA Klass-C
Damer
-61,2 kg
1 Emma Matsson-Frost Halmstad Kampsportsförening 1003

-65,8 kg
1 Johanna Thorsell Söders Fight Gym 1210
2 Saga Larsson Sandviken 1133
3 Py Pasanen Upplands-Bro Budoklubb 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1062

-65,8 kg
1 Jakob Önnerström Fit4Fight 1232
2 Emilio Paparizos Icon MMA 1133

-70,3kg
1 Benjamin Hajian Redline 1060
2 Mohammed Shehada Jönköping GA 1001
3 Anthoni Zineti Söders Fight Gym 1001

-77,1 kg
1 Alfons Halvardsson Coloseum Skövde 1261
2 Julius Rennerman Högenberg Masthuggets Kampsportsklubb 1246
3 Kevin Singleton Masthuggets Kampsportsklubb 1210

Facebooktwittergoogle_plusmail

Anmälan öppen för Kaisho Battle 19

Nu är anmälan öppen för sista tävlingen innan SM, det är Kaisho Challenge 19 som går i Helsingborg den 14:e december.

Viktiga datum
Lördag 7:e december: Preliminärt matchkort MMA Klass-A klart
Måndag 9:e december: Deadline för anmälan
Tisdag 10:e december: Slutgiltigt matchkort för MMA Klass A till C klart
Lördag 14:e december: Tävling

OBS! Du får inte byta viktklass på denna tävling.

Kaisho Battle 19 (L)

 

Facebooktwittergoogle_plusmail