Första rankinglistan 2020

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. Vi vet ej status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättnig av de anmäler sig. SM arrangeras i Halmstad 30-31 januari 2021. Notera att alla rankade som uppfyller kriterierna ovan kan anmäla sig.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 Josefin Modig Apex Kalmar 1001

-61,2 kg
1 SM vinnare: Jessica Andersson Coloseum Skövde

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport
2 Sofia Odbro Fighter Centre 1001

-70,3 kg
1 Vera Karlsson Adrenaline 1001

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Sebastian Gonzales Redline
2 Mustafa Muhammadi Kaisho 1271
3 Markus Adolfsson GBGMMA 1263
4 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1233

-61,2 kg
1 Jamal Elyemlahi Redline 1001
2 Milad Mohammadi Stockholm Shoot 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club
2 Basir Safdari Pancrase 1210
3 Tobias Bohlin Sandviken 1210
4 David Hedlund Nova MMA 1133
5 Mohamed Hamid Nova MMA 1133
6 Sebastian Furmanek Kaisho 1001

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elladio Kollgård Bravo Hilti Akademi Nord
2 Nermin Mehmedagic Fighter Centre 1232
3 Mathias Carlund Fit4fight Gym 1133
4 Martin Corney Pancrase 1001

-77,1 kg
1 SM vinnare: Christian Stigenberg Söders Fight Gym
2 Linus Roempke Fighter Centre 1355
3 Pasha Tarzi Stockholm Shoot 1261
4 Robert Nilsson Fighter Centre 1246
5 Elladio Kollgård Bravo Hilti Akademi Nord 1210
6 Jannis Hamaili East Norrköping 1210
7 Johan Dahl Allstars 1133
8 Linus Lindeberg Combat Academy 1133
9 Ratko Tomic Fighter Centre 1133
10 Mattias Engström MACC 1001

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline
2 Oliver Axelsson Jönköping Grappling 1416
3 Herolind Xhafolli Redline 1210
4 Vincent Olofsson GBGMMA 1199
5 Enes Kollari GBGMMA 1133
6 Marko Savkovic Pancrase 1133
7 Tobias Seger Nova MMA 1001

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Karlsson East Norrköping
2 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1333
3 Julius Sonerud Fighter Centre 1232
4 Dzenis Delilovic Fit4fight Gym 1133
5 Oscar Carlsson Halmstad Kampsportsförening 1060
6 Vincent Petersson Allstars 1001

-120,2 kg
1 Salif Diop Pancrase 1001

MMA-Klass B
Damer

-52,2 kg
1 Hilda Tsomidis Växjö Titans 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Siyar Ahmadi GBGMMA 1466
2 Hamed Tawana Öresund MMA 1440
3 Payraw Farhad Stockholm Shoot 1369
4 Ali Al-Jasim Redline 1210
5 Linus Csermak Pancrase 1210
6 Elis Johannesson Dala BJJ 1133
7 Farid Ahmad Allstars 1133
8 Hamed Karim Pancrase 1133
9 Hasan Atayi Halmstad MMA 1133
10 Thomas Brian De La Cruz Adrenaline 1133
11 Yaser Hosseini Öresund MMA 1133
12 Johan Gäddman Nova MMA 1001
13 Mustafa Sido Växjö Titans 1001

-65,8 kg
1 Ali Al-Jasim Redline 1232
2 Gustav Holmqvist Nova MMA 1232
3 Jack Elmer Thunqvist Allstars 1232
4 Stefan Thorarinsson Redline 1232
5 Benjamin Hajijan Redline 1210
6 Joakim Olofsson Fit4Fight Gym 1210
7 Mohammed Hussein Redline 1210
8 Jawad Hosseini Allstars 1133
9 Johan Ahlgren Växjö Titans 1133
10 Linus Andersen Nova MMA 1133
11 Nicholai von Benzon Hollesen Adrenaline 1133
12 Reza Mohammadi Växjö Titans 1133
13 Sahebdad Kameli Sandviken 1133
14 Samr Al-bearmani Kaisho 1133

-70,3 kg
1 Aftab Samadi Vetlanda MMA 1261
2 Mehdi Rasol GBGMMA 1246
3 Arsen Katabov Växjö Titans 1210
4 David Alkhoury Fighter Centre 1210
5 Hassan Nahili Fighter Centre 1210
6 Rasmus Troell Allstars 1210
7 Sahem Naman Fighter Centre 1210
8 Sam Arefi GBGMMA 1210
9 Sebastian Vocanac Fighter Centre 1210
10 Turan Topal Pancrase 1210
11 Arvid Ruudh Dala BJJ 1133
12 Daiki Moriwaki Dala BJJ 1133
13 Dibran Popaj Apex Kalmar 1133
14 Habib Allah Naseri Vetlanda MMA 1133
15 Jonathan Rehnberg Växjö Titans 1133
16 Ljubisa Todorovic Frontier MMA 1133
17 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1133
18 Olliwer Lundström Adrenaline 1133

-77,1 kg
1 Kristoffer Ryberg GBGMMA 1345
2 Simon Adjei Redline 1331
3 Alexander Håkansson GBGMMA 1232
4 Daniel Dahlöf Fighter Centre 1232
5 Eni Begotaraj Redline 1210
6 Kevin Mickelsson Pancrase 1210
7 Ludwig Lindefors East Norrköping 1210
8 Oscar Lövgren Nissafors Fight 1210
9 Philip Lilja Västerås Fight Club 1210
10 Christian Hansen Pancrase 1133
11 Jonathan Nilsson Jönköping GA 1133
12 Karl Bergström Pancrase 1133
13 Kim Söderström East Norrköping 1133
14 Mike Sernemo Champions MMA 1133
15 Oktay Aliyev Allstars 1133
16 Payman Bahra Fighter Centre 1133
17 Nur Nauti GBGMMA 1001

-83,9 kg
1 Clas Björklund Akademi Nord 1232
2 Gustaf Sandelin Coloseum Fightcenter 1232
3 Leonard Jonsson GBGMMA 1210
4 Nicolas Kleimert Pancrase 1210
5 Emanuel Forsell Söders Fight Gym 1133
6 Freddie Liljekvist Frontier MMA 1133
7 Kristian Bergström Kristianstad 1133
8 Mahmood Janabi Västerås Fight Club 1133
9 Shuayb Azim Fighter Centre 1133
10 Mohamed Ben Haj Bechir Öresund MMA 1001

-93,0 kg
1 Jonathan Zackrisson GBGMMA 1492
2 Dennis Fränberg Nissafors Fight 1369
3 Abdumalik Tursunov Västerås Fight Club 1133
4 Samuel Zakrisson Nova MMA 1133
5 Calle Andersson Västerås Fight Club 1100
6 Marcus Porath Sandviken 1001

-120,2 kg
1 Alfred Olsson Jönköping GA 1001
2 Ola Nilsson Kristianstad 1001

MMA Klass-C
Damer
-65,8 kg
1 Johanna Thorsell Söders Fight Gym 1001

Herrar
-65,8 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1210
2 Mahmoud Salman Växjö Titan 1133
3 Martin Moreno Nova MMA 1001

-120,2 kg
1 Nemo Wang Fighter Centre 1001

Facebooktwittermail

Svara