Utökade resultat från SM 2019

Nedan återfinns mer sammanställda resultat inklusive en klubblista från helgens SM.

MMA Klass A

Damer
Bantamvikt
1. Jessica Andersson, Coloseum Skövde
2. Frida Vastamäki, Djurgården IF
3. Kim Amprazis, Masthuggets Kampsportsklubb

Fjädervikt
1. Sofia Hedqvist, Sandviken Kampsport
2. Janina Danes, Pancrase Shootfighting
3. Sofia Odbro, Fighter Centre IF

Herrar
Flugvikt
1. Sebastian Gonzalez, Redline
2. Rickard Wickelgren, Adrenaline Fighters
3. Rekar Zana, Västerås Fight Club
3. Marcus Adolfsson, GBG MMA

Bantamvikt
1. Jonny Touma, Pancrase Shootfighting
2. Oskar Jaskari, Redline
3. Henric Pedersen, Nova MMA
3. Awat Kohzadi, Västerås Fight Club

Fjädervikt
1. Daniyal Shamkhalov, Västerås Fight Club
2. Emil Andersson, GBGMMA
3. Alexander Lööf, Västerås Fight Club

Lättvikt
1. Elladio Kollgård Bravo, Hilti Akademi Nord
2. Tobias Söderberg, Kampsportscentret LSS
3. Abdulbasid Saidov, Kampsportscentret LSS
3. Robert Nilsson, Fighter Centre IF

Weltervikt
1. Christian Stigenberg, Söders Fight Gym
2. John Oldenqvist, GBGMMA
3. Linus Lindeberg, Combat Academy
3. Alireza Mohammady, Östersunds Jeet Kune Do klubb

Mellanvikt
1. Danijel Grbic, Redline
2. Alexander Lindgren, Västerås Fight Club
3. Adis Saljevic, Hilti Akademi Nord
3. Axel Karlsson, Fighter Centre IF

Lätt Tungvikt
1. Daniel Karlsson, East Norrköping
2. Robin Enontekiö, Fighter Centre IF

MMA Klass B

Damer
Stråvikt
1. Milena McCabe, Fit4Fight Gym
2. Sara Gustafsson, Coloseum Skövde

Fjädervikt
1. Josephine Breisch, Sandviken MMA
2. Ellenor Sundqvist, Berserk MMA

Bantamvikt
1. Ida Aminnezhad Makarova, Fighter Centre IF
2. Magdalena Magnusson, Sandviken MMA

Lättvikt
1. Michelle Goretti, Kaisho Kampsport
2. Bianca Kristensson, Redline

Herrar
Bantamvikt Herr
1. Samir Basheer, Nacka dojo
2. Robin Karman, Pancrase Shootfighting

Fjädervikt Herr
1. Douglas Frank, Fit4Fight Gym
2. Love Raask, Halmstad Kampsportsförening
3. Filip Frändeland, Halmstad Kampsportsförening

Lättvikt
1. William Swärd, Växjö Titans
2. Adam Foureaux, Fit4Fight Gym
3. Daniel Darwiche, Fit4Fight Gym
3. Joakim Edwardh, Fighter Centre IF

Weltervikt
1. Jannis Hamaili, East Norrköping
2. Oskar Bengtsson, Coloseum Skövde
3. Mattias Engström, MACC
3. Johan Henriksson, Västerås Fight Club

Mellanvikt
1. Jonathan Rodén, Jönköping Grappling Academy
2. Max Karlsson, Västerås Fight Club
3. Max Lundell, Fighter Centre IF
3. Ilian Ayoub, Kampsportscentret LSS

Lätt Tungvikt
1. Julius Sonerud, Fighter Centre IF
2. Dzenis Delilovic, Fit4Fight Gym
3. Calle Andersson, Västerås Fight Club
3. Marcus Porath, Sandviken MMA

MMA Klass C

Dam
Fjädervikt
1. Johanna Thorsell, Söders Fight Gym
2. Py Pasanen, Upplands-Bro Budoklubb
3. Saga Larsson, Sandviken MMA

Herr
Fjädervikt
1. Jakob Önnerström, Fit4Fight Gym
2. Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening

Weltervikt
1. Fabian Törnqvist, Kaisho Kampsport
2. Alfons Halvardsson, Coloseum Skövde

Bästa klubblistan

Guld 4 poäng, Silver 2 poäng, Brons 1 poäng

1. Fit4Fight Gym: 3 G, 2 S, 1 B = 17 poäng
2. Fighter Centre IF: 2 G, 1 S, 5 B = 15 poäng
3. Västerås Fight Club: 1 G, 2 S, 5 B = 13 poäng
4. Redline: 2 G, 2 S = 12 poäng
5. Sandviken MMA: 2 G, 1 S, 2 B = 12 poäng
6. Coloseum Skövde: 1 G, 3 S = 10 poäng
7. East Norrköping: 2 G = 8 poäng
7. Kaisho Kampsport: 2 G = 8 poäng
7. Söders Fight Gym: 2 G = 8 poäng
10. Pancrase Shootfighting: 1 G, 2 S = 8 poäng
11. Hilti Akademi Nord: 1 G, 1 B = 5 poäng
12. GBGMMA: 2 S, 1 B = 5 poäng
12. Halmstad Kampsportsförening: 2 S, 1 B = 5 poäng
14. Jönköping Grappling Academy: 1 G = 4 poäng
14. Nacka dojo: 1 G = 4 poäng
14. Växjö Titans: 1 G = 4 poäng
17. Kampsportscentret LSS: 1 S, 2 B = 4 poäng
18. Adrenaline Fighters: 1 S = 2 poäng
18. Djurgårdens IF: 1 S = 2 poäng
18. Berserk MMA: 1 S = 2 poäng
18. Upplands-Bro Budoklubb: 1 S = 2 poäng
22. Combat Academy: 1 B = 1 Poäng
22. MACC: 1 B = 1 poäng
22. Masthuggets Kampsportsklubb: 1 B = 1 Poäng
22. Nova MMA: 1 B = 1 Poäng
22. Östersunds Jeet Kune Do klubb. 1 B = 1 Poäng

Facebooktwittermail

Svara