Ny rankinglista efter bland annat VM

Vi har haft två tävlingar i ligan och VM sedan senaste rankingen. Nu återstår 2 tävlingar innan SM att samla poäng på.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi inte status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättning av de anmäler sig. SM arrangeras i Göteborg 25-26 januari 2020. Notera att alla rankade som uppfyller kriterierna ovan kan anmäla sig.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1662
2 Bezhan Mahmudi Allstars 1663

-56,7 kg
1 SM vinnare: Bianca Antman Allstars 1742
2 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1478

-61,2 kg
1 SM vinnare: Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport 1133
2 Frida Vastamäki Djurgården 1862
3 Jessica Andersson Coloseum 1134
4 Kim Azprazis Masthugget 1133

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1261
2 Janina Danes Stockholm Kickboxningsklubb 1264
3 Nadja Eriksson Redline 1232
4 Sofia Odbro Fighter Centre 1139

-70,3 kg
1 SM vinnare: Sandra Meneses Djurgården IF 1662
2 Yrsa Sandin Allstars 1405

-77,1 kg
1 Yrsa Sandin Allstars 1405

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Zoran Milic Västerås Fight Club
2 Sebastian Gonzales Redline 1462
3 Rickard Wickelgren Adrenline 1232
4 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1133
5 Abdurakhman Nasrutdinov Västerås Fight Club 1001

-61,2 kg
1 SM vinnare: Oskar Jaskari Redline 1662
2 Jonny Touma Pancrase 1675
3 Moheb Azizi MACC 1440
4 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1348
5 Rekar Zana Västerås Fight Club 1136
6 Fadi Asfar Pancrase 1133
7 Henrik Pedersen Nova MMA 1133
8 Markus Adolfsson GBGMMA 1133
9 Kevin Osorio MACC (proffs) 1060
10 Devin Radianu Halmstad Kampsportsförening 1001
11 Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase (proffs) 1232
2 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 2059
3 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1784
4 Emil Andersson GBGMMA 1618
5 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1440
6 Ali Taleb Redline (proffs) 1421
7 Isamail Farah Västerås Fight Club 1261
8 Timmi Bengtsson Redline 1232
9 Basir Safdari Pancrase 1211
10 David Hedlund Nova MMA 1133
11 Fabian Long Kemjoh Hapkido 1133
12 Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1133
13 Linus Johansson Växjö Titans 1133
14 Sultan Mohandes Fighter Centre 1133
15 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1060

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elvin Hoxha MACC 1261
2 Robert Nilsson Fighter Centre 1614
3 Nermin Mehmedagic Fighter Centre 1585
4 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1373
5 Tobias Söderberg Kampsportscentret LSS 1369
6 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1261
7 Gabriel Lasena Forca Fighting 1249
8 Wasiu Idowu MACC 1210
9 Martin Corney Pancrase 1200
10 Elladio Kollgård Bravo Hilti Akademi Nord 1134
11 Diyar Kizilkaya MACC 1133

-77,1 kg
1 SM vinnare: Christian Stigenberg Söders Fight Gym 2103
2 Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1824
3 Fredrik Ljunglund Kemjoh Hapkido 1651
4 Linus Roempke Fighter Centre 1651
5 Ratko Tomic Fighter Centre 1640
6 Linus Lindeberg Combat Academy 1575
7 Alireza Mohammady Östersunds Jeet Kune Do klubb 1492
8 Jonas Nordborg Fighter Centre 1384
9 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
10 Mario Markus GBGMMA 1269
11 Alexander Brodal Fighter Centre 1264
12 Johan Dahl Allstars 1261
13 Markus Mikkonen Adrenline 1261
14 John Oldenqvist GBGMMA 1134
15 Bilel Farhat MACC 1133
16 Carl Axemo Pancrase 1133
17 Peter Helgöstam Pancrase 1133
18 Rahmads Stromanis Hilti Akademi Nord 1060

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline 1662
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1880
3 Axel Karlsson Fighter Centre 1461
4 Eddie Olsson Redline 1405
5 Addis Saljevic Hilti Akademi Nord 1345
6 Nicholas Sjögren Allstars 1246
7 Herolind Xhafolli Redline 1201
8 Vincent Olofsson GBGMMA 1134
9 Daniel Karlsson Fighter Centre 1133
10 Johan Andersson Öresunds MMA 1133
11 Johan Andersson Coloseum Skövde 1133
12 Oscar Gran Kaisho 1133
13 Yousef El-hussein GBGMMA 1001

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Petrus Forca Fighting 1549
2 Daniel Karlsson East Norrköping 1345
3 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1334
4 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1333
5 Robin Enontekiö Fighter Centre 1135
6 Patrick Söderberg Nordqvist Fox 1133

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1310
2 Salif Diop Pancrase 1261
3 Anton Andersson Fit4fight Gym 1232
4 Jonnie Andersson Kampsportscentret LSS 1133
5 Majid Fallah GBGMMA 1133
6 Mehdi Abadli Halmstad Kampsportsförening 1133

MMA-Klass B
Damer

-52,2 kg
1 Sara Gustafsson Coloseum 1321
2 Milena McCabe Fit4Fight Gym 1001

-56,7 kg
1 Natalie Sheerin United MMA 1335
2 Ellenor Sundqvist Berserk MMA 1134

-61,2 kg
1 Josephine Breisch Sandviken 1001
2 Ida Aminnezhad Makarova Masthugget 1001

-65,8 kg
1 Michaela Grönlund Mölndals MMA 1002
2 Michelle Goretti Kaisho 1002

-70,3 kg
1 Bianca Kristensson Redline 1210
2 Vera Karlsson Adrenaline 1134

Herrar
-56,7 kg
1 Mustafa Muhammadi Kaisho 1211
2 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1210
3 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1134
4 Don Karl Runnström Concrete JJ Tyresö 1133

-61,2 kg
1 Samir Basheer Nacka dojo 2115
2 Linus Hammarlund Concrete JJ Tyresö 1703
3 Senar Kaya Fit4Fight Gym 1520
4 Jamal Elyemlahi Redline 1499
5 Eric Bohlin Fighter Centre 1462
6 Mostafa Ghaffari Västerås Fight Club 1384
7 Robin Karman Pancrase 1334
8 Thomas Brian de La Cruz Adrenaline 1333
9 Armin Eskandari Hilti Akademi Nord 1233
10 Gustav Holmqvist Nova MMA 1233
11 Enes Ahmemulic Fighter Centre 1211
12 Hasan Atayi Hamstad Kampsportsförening 1211
13 Linus Csermak Pancrase 1200
14 Simon Alvhed Kampsportscentret LSS 1134
15 Zain Hamdo Nova MMA 1134
16 Ali Hossein Rasoli Söders Fight Gym 1133
17 Arvid Magnusson East Norrköping 1133
18 Jack Nilsson Fighter Centre 1133
19 Leonardo Vidovic Fighter Centre 1133

-65,8 kg
1 William Frank Fit4Fight Gym 1852
2 Sultan Mohandes Fighter Centre 1640
3 Love Raask Halmstad Kampsportsförening 1618
4 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1473
5 Bilal Kerchiyev Västerås Fight Club 1467
6 Jawad Hosseini GBGMMA 1462
7 Douglas Frank Fit4Fight Gym 1440
8 Pesho Alalo Nova MMA 1417
9 Najibullah Amiri Supreme IF 1416
10 Safiullah Husseini Västerås Fight Club 1331
11 Benjamin Hajijan Redline 1320
12 Edward Homsi Nova MMA 1261
13 Filip Frändeland Halmstad Kampsportsförening 1261
14 Vincent Andersson Adrenaline 1261
15 Joakim Olofsson Fit4Fight Gym 1246
16 Aleksander Nedeljkovic Kaisho 1210
17 Amin Harek GBGMMA 1210
18 Tim Andal MACC 1210
19 Asror Nematov Allstars 1134
20 Ali Sajad Haidari Karlshamn Fightcenter 1133
21 Daniel Suran Kaisho 1133
22 Hamed Hemmad Kampsportscentret LSS 1133
23 Jesper Limnell Fox 1133
24 Meszaros Sandor Kaisho 1133
25 Pavel Kotyuk Upplands-Bro Budoklubb 1133
26 Robert Lönnell Nacka dojo 1133
27 Zebulon Norell Beijer Berserk MMA 1133
28 Liam Kucukkaplan Mölndals MMA 1001

-70,3 kg
1 Daniel Darwiche Fit4Fight Gym 2113
2 Adam Foureaux Fit4Fight Gym 2052
3 Asror Nematov Allstars 1908
4 Joakim Edwardh Fighter Centre 1872
5 Joel Jensen Adrenaline 1706
6 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1651
7 Viktor Mangs Kemjoh Hapkido 1575
8 William Swärd Växjö Titans 1575
9 Robin Valikhani Allstars 1565
10 Berhard Collin Pancrase 1537
11 Azamat Buchayev Karlshamn Fightcenter 1502
12 Alireza Tajik Redline 1491
13 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1473
14 Ali Al-Mashhadi Allstars 1466
15 Alexander Andal MACC 1416
16 Reza Mohammedian Fighter Centre 1346
17 Adlan Omarov Västerås Fight Club 1345
18 Kim Månsberg Jönköping GA 1345
19 Shamil Magodedov Allstars 1345
20 Eladio Kollgård Bravo Akademi Nord 1333
21 Olliwer Lundström Adrenaline 1333
22 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1331
23 Dimitris Dimitriadis MACC 1263
24 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1261
25 Faton Buzuku Sundsvall 1247
26 Dino Kalac Skellefteå 1232
27 Lucas Naaman Nova MMA 1232
28 Eric Bergqvist Kemjoh Hapkido 1210
29 Yemel Aisa Kemjoh Hapkido 1210
30 Simon Söderlind Fit4Fight Gym 1200
31 Emil Brunnström Växjö Titans 1199
32 Gustav Gimteg Kampsportscentret LSS 1134
33 Adam Fakhouri Spear IF 1133
34 Alfred Marcelind Söders Fight Gym 1133
35 Amir Amini Stockholm Kickboxning 1133
36 Dennis Khoshvaght RenYi 1133
37 Fouzi Kebrit Pancrase 1133
38 Jarji Nonashvili Allstars 1133
39 Khaleel Murad Haji Redline 1133
40 Kristijan Stanojevic United MMA 1133
41 Marcus Adolfsson Coloseum Fightcenter 1133
42 Martin Karlsson Pancrase 1133
43 Mortaza Hoseini Fighter Centre 1133
44 Vincent Grönquist Norrköping Kampsport 1133
45 Ljubisa Todorovic Frontier MMA 1060
46 Aidin Akbari Pancrase 1001

-77,1 kg
1 Johan Henriksson Västerås Fight Club 1581
2 Niklas Andersson Jönköping GA 1565
3 Oskar Bengtsson Coloseum Fightcenter 1505
4 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1467
5 Mario Reboira Halmstad Kampsportsförening 1466
6 Diyar Kizilkaya MACC 1462
7 Mattias Engström MACC 1440
8 Alireza Mohammady Östersunds Jett Kunde do klubb 1417
9 Matteus Klintell Fighter Centre 1416
10 Ratko Tomic Fighter Centre 1416
11 Theo Davnert Karlshamn Fightcenter 1416
12 Ahmed Razek Fighter Centre 1369
13 Tobias Wallberg MACC 1369
14 Daniel Toksoy Nova MMA 1333
15 Niklas Lodén Combat Academy 1261
16 Özcan Demir Halmstad Kampsportsförening 1261
17 Ajman Dalachi GBGMMA 1246
18 Andreas Qvarnström Concrete JJ Tyresö 1232
19 Daniel Alexandersson Dala BJJ 1232
20 Eni Begotaraj Redline 1232
21 Kristian Karolak MACC 1232
22 Linus Roempke Fighter Centre 1232
23 Kristian Smiljanic Masthugget 1226
24 Bilel Aouini Spear IF 1210
25 Daniel Olsson Coloseum Fightcenter 1210
26 Jannis Hamaili East Norrköping 1210
27 John Söderblom Söders Fight Gym 1210
28 Mike Sernemo Champions MMA 1210
29 Philip Lilja Västerås Fight Club 1210
30 Philip Ottosson Adrenaline 1210
31 Rahmads Stromanis Hilti Akademi Nord 1210
32 Thodor Berggren RenYi 1210
33 Djokar Yusupov Västerås Fight Club 1200
34 Casper Holma Södertälje Kampsportsklubb 1134
35 Alaa Ahmed Dala BJJ 1133
36 Andreas Grip Nyköpings Kampsportsklubb 1133
37 Anthony Möller Fit4Fight Gym 1133
38 Bajro Muratovic Sundsvall 1133
39 Borhan Mohammadi Kampsportscentret LSS 1133
40 Carl Häggström Kampsportscentret LSS 1133
41 Daiki Moriwaki Dala BJJ 1133
42 Daniel Ström Gripen Kampförening 1133
43 Elvis Nasic Jönköping GA 1133
44 Hamza Tarrab Kaisho 1133
45 Isak Holstensson Kampsportscentret LSS 1133
46 Jakob Gotthardsson Concrete JJ Tyresö 1133
47 Ludwig Bergåker Coloseum Fightcenter 1133
48 Ludwig Lindefors East Norrköping 1133
49 Mahdi Sadegh Djurgårdens IF 1133
50 Milos Tesic Pancrase 1133
51 Momir Reljanovic Halmstad MMA 1133
52 Sebastian Vocanac Masthugget 1133
53 Sherafat Kotwal Allstars 1133
54 Simon Adjei Redline 1133
55 William Blomgren Fighter Centre 1133
56 Soheb El Koli Allstars 1060
57 Leo Tapio Allstars 1001
58 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1001

-83,9 kg
1 Max Lundell Fighter Centre 1931
2 Ehsanollah Sheikhaghaei Hilti Akademi Nord 1876
3 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå 1833
4 Jonathan Rodén Jönköping GA 1693
5 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1575
6 Max Karlsson Västerås Fight Club 1500
7 Nicholas Sjögren Allstars 1381
8 Gustaf Sandelin Coloseum Fightcenter 1333
9 Kevin Fernberg Berserk MMA 1232
10 Eric Wennergren Ultimate Gym 1200
11 Albin Binaku Adrenaline 1133
12 Eliyas Rezai Östersunds JKD 1133
13 Frank Sandgren Coloseum Fightcenter 1133
14 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LSS 1133
15 Hasan Kargin Spear IF 1133
16 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1133
17 Jose Luis Mendex Justiniano United MMA 1133
18 Juan Jose Castro Vasques Kaisho 1133
19 Mahmood Janabi Västerås Fight Club 1133
20 Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1133
21 Robert Elving Combat Academy 1133
22 Sebastijan Ambruz Hamstad MMA 1133
23 David Knutar-Ahlard Skellefteå 1001
24 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1001
25 Rasmus Wallin Sandviken 1001

-93,0 kg
1 Alireza Alizade Fit4Fight Gym 1601
2 John Winkler Göthe Västerås Fight Club 1549
3 Dzenis Delilovic Fit4Fight Gym 1537
4 Julius Sonerud Fighter Centre 1466
5 Lukas Dembinskis Karlshamn Fightcenter 1440
6 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1333
7 Leo Lindahl Icon MMA 1261
8 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1211
9 Bemir Muslijevic Kampsportscentret LSS 1210
10 Ardian Kastrati Fox 1133
11 Jonathan Zackrisson GBGMMA 1133
12 Kim Packalén Sandviken 1133
13 Niclas Larsson RenYi 1133
14 Robert Bazo Frontier MMA 1133
15 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
16 Atilla Cakir Jönköping GA 1001
17 Calle Andersson Västerås Fight Club 1001
18 Niclas Larsson Sundsvall 1001

-120,2 kg
1 Linus Nybacka Mjölby Fight Gym 1210
2 Henning Julander Combat Academy 1133

MMA Klass-C
Damer
-61,2 kg
1 Emma Matsson-Frost Halmstad Kampsportsförening 1003

-65,8 kg
1 Py Pasanen Upplands-Bro Budoklubb 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1062

-65,8 kg
1 Jakob Önnerström Fit4Fight 1232
2 Emilio Paparizos Icon MMA 1133

-70,3kg
1 Benjamin Hajian Redline 1060
2 Mohammed Shehada Jönköping GA 1001

-77,1 kg
1 Kevin Singleton Masthuggets Kampsportsklubb 1210
2 Alfons Halvardsson Coloseum Skövde 1133
3 Julius Rennerman Högenberg Masthuggets Kampsportsklubb 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara