Uppdaterad rankinglista oktober 2019

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättning av de anmäler sig. SM arrangeras i Göteborg 25-26 januari 2020

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1537
2 Bezhan Mahmudi Allstars 1263

-56,7 kg
1 SM vinnare: Bianca Antman Allstars 1133
2 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1349

-61,2 kg
1 SM vinnare: Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport 1133
2 Frida Vastamäki Djurgården 1333

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1133
2 Nadja Eriksson Redline 1232
3 Sofia Odbro Fighter Centre 1137
4 Jessica Andersson Coloseum 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Sandra Meneses Djurgården IF 1333
2 Yrsa Sandin Allstars 1405
3 Janina Danes Stockholm Kickboxningsklubb 1135

-77,1 kg
1 Yrsa Sandin Allstars 1405

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Zoran Milic Västerås Fight Club
2 Rickard Wickelgren Adrenline 1232
3 Rekar Zana Västerås Fight Club 1135
4 Sebastian Gonzales Redline 1134
5 Javad Vahid Rezah Fighter Centre 1133

-61,2 kg
1 SM vinnare: Oskar Jaskari Redline 1333
2 Moheb Azizi MACC 1440
3 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1348
4 Jonny Touma Pancrase 1345
5 Fadi Asfar Pancrase 1133
6 Henrik Pedersen Nova MMA 1133
7 Markus Adolfsson GBGMMA 1133
8 Kevin Osorio MACC 1060
9 Devin Radianu Halmstad Kampsportsförening 1001
10 Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase (proffs) 1232
2 Ali Taleb (proffs) Redline 1421
3 Emil Andersson Fighter Centre 1409
4 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1333
5 Isamail Farah Västerås Fight Club 1261
6 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1233
7 Timmi Bengtsson Redline 1232
8 Basir Safdari Pancrase 1211
9 David Hedlund Nova MMA 1133
10 Linus Johansson Växjö Titans 1133
111 Sultan Mohandes Fighter Centre 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elvin Hoxha MACC 1133
2 Robert Nilsson Fighter Centre 1405
3 Nermin Mehmedagic Fighter Centre 1265
4 Gabriel Lasena Forca Fighting 1249
5 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1232
6 Tobias Söderberg Kampsportscentret LSS 1232
7 Wasiu Idowu MACC 1210
8 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1133
9 Diyar Kizilkaya MACC 1133
10 Elvin Hoxha MACC 1133
11 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1133
12 Martin Corney Pancrase 1001

-77,1 kg
1 SM vinnare: Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1575
2 Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1690
3 Linus Lindeberg Combat Academy 1575
4 Alireza Mohammady Östersunds Jeet Kune Do klubb 1492
5 Fredrik Ljunglund Kemjoh Hapkido 1440
6 Linus Roempke Fighter Centre 1440
7 Jonas Nordborg Fighter Centre 1384
8 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
9 Mario Markus GBGMMA 1269
10 Markus Mikkonen Adrenline 1261
11 Alexander Brodal Fighter Centre 1135
12 Bilel Farhat MACC 1133
13 Carl Axemo Pancrase 1133
14 Johan Dahl Allstars 1133
15 Peter Helgöstam Pancrase 1133

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline 1537
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1880
3 Eddie Olsson Redline 1405
4 Axel Karlsson Fighter Centre 1261
5 Nicholas Sjögren Allstars 1246
6 Herolind Xhafolli Redline 1200
7 Vincent Olofsson GBGMMA 1134
8 Daniel Karlsson Fighter Centre 1133
9 Johan Andersson Öresunds MMA 1133
10 Oscar Gran Kaisho 1133

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Petrus Forca Fighting
2 Daniel Karlsson East Norrköping 1344
3 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1334
4 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1333
5 Robin Enontekiö Fighter Centre 1135
6 Patrick Söderberg Nordqvist Fox 1133

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1310
2 Anton Andersson Fit4fight Gym 1232
3 Jonnie Andersson Kampsportscentret LSS 1133
4 Majid Fallah GBGMMA 1133
5 Mehdi Abadli Halmstad Kampsportsförening 1133
6 Salif Diop Pancrase 1133

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1 Milena McCabe Fit4Fight Gym 1001

-56,7 kg
1 Natalie Sheerin United MMA 1201
2 Ellenor Sundqvist Berserk MMA 1134

-61,2 kg
1 Josephine Breisch Sandviken 1001

-65,8 kg
1 Michaela Grönlund Mölndals MMA 1002
2 Michelle Goretti Kaisho 1001

-70,3 kg
1 Bianca Kristensson Redline 1210
2 Vera Karlsson Adrenaline 1133

Herrar
-56,7 kg
1 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1210
2 Don Karl Runnström Concrete JJ Tyresö 1133

-61,2 kg
1 Samir Basheer Nacka dojo 1904
2 Linus Hammarlund Concrete JJ Tyresö 1576
3 Senar Kaya Fit4Fight Gym 1520
4 Jamal Elyemlahi Redline 1499
5 Mostafa Ghaffari Västerås Fight Club 1384
6 Eric Bohlin Fighter Centre 1334
7 Robin Karman Pancrase 1334
8 Gustav Holmqvist Nova MMA 1233
9 Enes Ahmemulic Fighter Centre 1211
10 Hasan Atayi Hamstad Kampsportsförening 1211
11 Linus Csermak Pancrase 1200
12 Bilal Kerchiyev Västerås Fight Club 1134
13 Zain Hamdo Nova MMA 1134
14 Ali Hossein Rasoli Söders Fight Gym 1133
15 Arvid Magnusson East Norrköping 1133
16 Jack Nilsson Fighter Centre 1133
17 Simon Alvhed Kampsportscentret LSS 1133

-65,8 kg
1 Sultan Mohandes Fighter Centre 1640
2 William Frank Fit4Fight Gym 1628
3 Love Raask Halmstad Kampsportsförening 1618
4 Pesho Alalo Nova MMA 1417
5 Najibullah Amiri Supreme IF 1416
6 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1345
7 Jawad Hosseini GBGMMA 1334
8 Safiullah Husseini Västerås Fight Club 1331
9 Benjamin Hajijan Redline 1320
10 Edward Homsi Nova MMA 1261
11 Filip Frändeland Halmstad Kampsportsförening 1261
12 Vincent Andersson Adrenaline 1261
13 Joakim Olofsson Fit4Fight Gym 1246
14 Douglas Frank Fit4Fight Gym 1232
15 Aleksander Nedeljkovic Kaisho 1210
16 Amin Harek GBGMMA 1210
17 Tim Andal MACC 1210
18 Asror Nematov Allstars 1134
19 Ali Sajad Haidari Karlshamn Fightcenter 1133
20 Hamed Hemmad Kampsportscentret LSS 1133
21 Jesper Limnell Fox 1133
22 Meszaros Sandor Kaisho 1133
23 Pavel Kotyuk Upplands-Bro Budoklubb 1133
24 Robert Lönnell Nacka dojo 1133
25 Thomas Brian de La Cruz Adrenaline 1133
26 Zebulon Norell Beijer Berserk MMA 1133
27 Liam Kucukkaplan Mölndals MMA 1001

-70,3 kg
1 Daniel Darwiche Fit4Fight Gym 1734
2 Adam Foureaux Fit4Fight Gym 1690
3 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1651
4 Joel Jensen Adrenaline 1579
5 William Swärd Växjö Titans 1575
6 Robin Valikhani Allstars 1565
7 Berhard Collin Pancrase 1537
8 Azamat Buchayev Karlshamn Fightcenter 1502
9 Alireza Tajik Redline 1491
10 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1473
11 Ali Al-Mashhadi Allstars 1466
12 Alexander Andal MACC 1416
13 Viktor Mangs Kemjoh Hapkido 1369
14 Joakim Edwardh Fighter Centre 1348
15 Reza Mohammedian Fighter Centre 1346
16 Adlan Omarov Västerås Fight Club 1345
17 Kim Månsberg Jönköping GA 1345
18 Eladio Kollgård Bravo Akademi Nord 1333
19 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1331
20 Dimitris Dimitriadis MACC 1263
21 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1261
22 Faton Buzuku Sundsvall 1247
23 Asror Nematov Allstars 1232
24 Dino Kalac Skellefteå 1232
25 Lucas Naaman Nova MMA 1232
26 Yemel Aisa Kemjoh Hapkido 1210
27 Simon Söderlind Fit4Fight Gym 1200
28 Emil Brunnström Växjö Titans 1199
29 Gustav Gimteg Kampsportscentret LSS 1134
30 Adam Fakhouri Spear IF 1133
31 Alfred Marcelind Söders Fight Gym 1133
32 Amir Amini Stockholm Kickboxning 1133
33 Dennis Khoshvaght RenYi 1133
34 Fouzi Kebrit Pancrase 1133
35 Marcus Adolfsson Coloseum Fightcenter 1133
36 Martin Karlsson Pancrase 1133
37 Mortaza Hoseini Fighter Centre 1133
38 Olliwer Lundström Adrenaline 1133
39 Vincent Grönquist Norrköping Kampsport 1133
40 Ljubisa Todorovic Frontier MMA 1060
41 Aidin Akbari Pancrase 1001

-77,1 kg
1 Niklas Andersson Jönköping GA 1565
2 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1467
3 Mario Reboira Halmstad Kampsportsförening 1466
4 Diyar Kizilkaya MACC 1462
5 Mattias Engström MACC 1440
6 Alireza Mohammady Östersunds Jett Kunde do klubb 1417
7 Matteus Klintell Fighter Centre 1416
8 Ratko Tomic Fighter Centre 1416
9 Theo Davnert Karlshamn Fightcenter 1416
10 Ahmed Razek Fighter Centre 1369
11 Tobias Wallberg MACC 1369
12 Daniel Toksoy Nova MMA 1333
13 Niklas Lodén Combat Academy 1261
14 Özcan Demir Halmstad Kampsportsförening 1261
15 Ajman Dalachi GBGMMA 1246
16 Andreas Qvarnström Concrete JJ Tyresö 1232
17 Daniel Alexandersson Dala BJJ 1232
18 Eni Begotaraj Redline 1232
19 Kristian Karolak MACC 1232
20 Linus Roempke Fighter Centre 1232
21 Oskar Bengtsson Coloseum Fightcenter 1232
22 Kristian Smiljanic Masthugget 1226
23 Bilel Aouini Spear IF 1210
24 John Söderblom Söders Fight Gym 1210
25 Mike Sernemo Champions MMA 1210
26 Philip Lilja Västerås Fight Club 1210
27 Shamil Magodedov Allstars 1210
28 Thodor Berggren RenYi 1210
29 Casper Holma Södertälje Kampsportsklubb 1134
30 Alaa Ahmed Dala BJJ 1133
31 Andreas Grip Nyköpings Kampsportsklubb 1133
32 Anthony Möller Fit4Fight Gym 1133
33 Bajro Muratovic Sundsvall 1133
34 Carl Häggström Kampsportscentret LSS 1133
35 Daiki Moriwaki Dala BJJ 1133
36 Daniel Ström Gripen Kampförening 1133
37 Elvis Nasic Jönköping GA 1133
38 Hamza Tarrab Kaisho 1133
39 Isak Holstensson Kampsportscentret LSS 1133
40 Jakob Gotthardsson Concrete JJ Tyresö 1133
41 Mahdi Sadegh Djurgårdens IF 1133
42 Milos Tesic Pancrase 1133
43 Momir Reljanovic Halmstad MMA 1133
44 Sherafat Kotwal Allstars 1133
45 William Blomgren Fighter Centre 1133
46 Soheb El Koli Allstars 1060
47 Djokar Yusupov Västerås Fight Club 1001
48 Leo Tapio Allstars 1001
49 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1001

-83,9 kg
1 Ehsanollah Sheikhaghaei Fighter Centre 1755
2 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå 1726
3 Max Lundell Fighter Centre 1626
4 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1575
5 Jonathan Rodén Jönköping GA 1466
6 Nicholas Sjögren Allstars 1381
7 Max Karlsson Västerås Fight Club 1370
8 Kevin Fernberg Berserk MMA 1232
9 Albin Binaku Adrenaline 1133
10 Eliyas Rezai Östersunds JKD 1133
11 Frank Sandgren Coloseum Fightcenter 1133
12 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LSS 1133
13 Gustaf Sandelin Coloseum Fightcenter 1133
14 Hasan Kargin Spear IF 1133
15 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1133
16 Jose Luis Mendex Justiniano United MMA 1133
17 Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1133
18 Robert Elving Combat Academy 1133
19 Sebastijan Ambruz Hamstad MMA 1133
20 David Knutar-Ahlard Skellefteå 1001
21 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1001
22 Rasmus Wallin Sandviken 1001

-93,0 kg
1 Alireza Alizade Fit4Fight Gym 1599
2 Johan Henriksson Västerås Fight Club 1461
3 Lukas Dembinskis Karlshamn Fightcenter 1440
4 John Winkler Göthe Västerås Fight Club 1416
5 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1333
6 Dzenis Delilovic Fit4Fight Gym 1333
7 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1211
8 Bemir Muslijevic Kampsportscentret LSS 1210
9 Ardian Kastrati Fox 1133
10 Jonathan Zackrisson GBGMMA 1133
11 Kim Packalén Sandviken 1133
12 Leo Lindahl Icon MMA 1133
13 Niclas Larsson RenYi 1133
14 Robert Bazo Frontier MMA 1133
15 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
16 Atilla Cakir Jönköping GA 1001
17 Niclas Larsson Sundsvall 1001

-120,2 kg
1 Linus Nybacka Mjölby Fight Gym 1210
2 Henning Julander Combat Academy 1133

MMA Klass-C
Damer
-61,2 kg
1 Emma Matsson-Frost Halmstad Kampsportsförening 1003

-65,8 kg
1 Py Pasanen Upplands-Bro Budoklubb 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1062

-70,3 kg
1 Benjamin Hajian Redline 1060
2 Mohammed Shehada Jönköping GA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara