Uppdaterad rankinglista

Rankinglistan är uppdaterad efter Shoot Challenge och IMMAF EM

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättning av de anmäler sig. SM arrangeras i Göteborg 25-26 januari 2020

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1537
2 Bezhan Mahmudi Allstars 1263

-56,7 kg
1 SM vinnare: Bianca Antman Allstars 1133
2 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1349

-61,2 kg
1 SM vinnare: Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport 1133
2 Frida Vastamäki Djurgården 1333

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1133
2 Nadja Eriksson Redline 1232
3 Sofia Odbro Fighter Centre 1137
4 Jessica Andersson Coloseum 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Sandra Meneses Djurgården IF 1333
2 Yrsa Sandin Allstars 1405
3 Janina Danes Stockholm Kickboxningsklubb 1135

-77,1 kg
1 Yrsa Sandin Allstars 1405

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Zoran Milic Västerås Fight Club
2 Rekar Zana Västerås Fight Club 1134
3 Sebastian Gonzales Redline 1134

-61,2 kg
1 SM vinnare: Oskar Jaskari Redline 1133
2 Moheb Azizi MACC 1440
3 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1348
4 Jonny Touma Pancrase 1345
5 Fadi Asfar Pancrase 1133
6 Henrik Pedersen Nova MMA 1133
7 Kevin Osorio MACC 1060
8 Devin Radianu Halmstad Kampsportsförening 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase (proffs) 1232
2 Ali Taleb Redline (proffs) 1421
3 Emil Andersson Fighter Centre 1409
4 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1333
5 Isamail Farah Västerås Fight Club 1261
6 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1232
7 Timmi Bengtsson Redline 1232
8 Basir Safdari Pancrase 1211
9 David Hedlund Nova MMA 1133
10 Linus Johansson Växjö Titans 1133
11 Sultan Mohandes Fighter Centre 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elvin Hoxha MACC 1133
2 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1232
3 Tobias Söderberg Kampsportscentret LSS 1232
4 Wasiu Idowu MACC 1210
5 Nermin Mehmedagic Fighter Centre 1135
6 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1133
7 Diyar Kizilkaya MACC 1133

-77,1 kg
1 SM vinnare: Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1575
2 Linus Lindeberg Combat Academy 1440
3 Jonas Nordborg Fighter Centre 1384
4 Mario Markus GBGMMA 1269
5 Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1261
6 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1232
7 Fredrik Ljunglund Kemjoh Hapkido 1232
8 Linus Roempke Fighter Centre 1232
9 Robert Nilsson Fighter Centre 1200
10 Alexander Brodal Fighter Centre 1135
11 Alireza Mohammady Östersunds Jeet Kune Do klubb 1133
12 Bilel Farhat MACC 1133
13 Carl Axemo Pancrase 1133
14 Markus Mikkonen Adrenline 1133
15 Peter Helgöstam Pancrase 1133

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline 1333
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1575
3 Eddie Olsson Redline 1405
4 Herolind Xhafolli Redline 1200
5 Vincent Olofsson GBGMMA 1134
6 Axel Karlsson Fighter Centre 1133
7 Daniel Karlsson Fighter Centre 1133
8 Oscar Gran Kaisho 1133

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Petrus Forca Fighting
2 Daniel Karlsson East Norrköping 1344
3 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1334
4 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1333
5 Robin Enontekiö Fighter Centre 1135
6 Patrick Söderberg Nordqvist Fox 1133

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1310
2 Anton Andersson Fit4fight Gym 1232
3 Jonnie Andersson Kampsportscentret LSS 1133
4 Majid Fallah GBGMMA 1133
5 Mehdi Abadli Halmstad Kampsportsförening 1133
6 Salif Diop Pancrase 1133

MMA-Klass B
Damer

-52,2 kg
1 Milena McCabe Fit4Fight Gym 1001

-56,7 kg
1 Natalie Sheerin United MMA 1200
2 Ellenor Sundqvist Berserk MMA 1134

-61,2 kg
1 Josephine Breisch Sandviken 1001

-65,8 kg
1 Michaela Grönlund Mölndals MMA 1002

Herrar
-56,7 kg
1 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1210
2 Don Karl Runnström Concrete JJ Tyresö 1133

-61,2 kg
1 Samir Basheer Nacka dojo 1784
2 Linus Hammarlund Concrete JJ Tyresö 1662
3 Mostafa Ghaffari Västerås Fight Club 1461
4 Eric Bohlin Fighter Centre 1334
5 Senar Kaya Fit4Fight Gym 1306
6 Enes Ahmemulic Fighter Centre 1211
7 Hasan Atayi Hamstad Kampsportsförening 1211
8 Linus Csermak Pancrase 1200
9 Robin Karman Pancrase 1200
10 Zain Hamdo Nova MMA 1134
11 Ali Hossein Rasoli Söders Fight Gym 1133
12 Arvid Magnusson East Norrköping 1133
13 Jack Nilsson Fighter Centre 1133
14 Simon Alvhed Kampsportscentret LSS 1133

-65,8 kg
1 Sultan Mohandes Fighter Centre 1730
2 Love Raask Halmstad Kampsportsförening 1480
3 Pesho Alalo Nova MMA 1416
4 Jamal Elyemlahi Redline 1369
5 Azamat Buchayev Karlshamn Fightcenter 1355
6 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1345
7 Safiullah Husseini Västerås Fight Club 1331
8 Filip Frändeland Halmstad Kampsportsförening 1261
9 Vincent Andersson Adrenaline 1261
10 Joakim Olofsson Fit4Fight Gym 1246
11 Douglas Frank Fit4Fight Gym 1232
12 Amin Harek GBGMMA 1210
13 Najibullah Amiri Supreme IF 1210
14 Tim Andal MACC 1210
15 Jawad Hosseini Fighter Centre 1200
16 Asror Nematov Allstars 1134
17 Ali Sajad Haidari Karlshamn Fightcenter 1133
18 Eward Homsi Nova MMA 1133
19 Hamed Hemmad Kampsportscentret LSS 1133
20 Jesper Limnell Fox 1133
21 Meszaros Sandor Kaisho 1133
22 Pavel Kotyuk Upplands-Bro Budoklubb 1133
23 Robert Lönnell Nacka dojo 1133
24 William Frank Fit4Fight Gym 1133
25 Zebulon Norell Beijer Berserk MMA 1133
26 Bilal Kerchiyev Västerås Fight Club 1001
27 Liam Kucukkaplan Mölndals MMA 1001

-70,3 kg
1 Mersad Shahbazi Fighter Centre 1742
2 Berhard Collin Pancrase 1621
3 Daniel Darwiche Fit4Fight Gym 1520
4 William Swärd Växjö Titans 1440
5 Adam Foureaux Fit4Fight Gym 1416
6 Reza Mohammedian Fighter Centre 1346
7 Kim Månsberg Jönköping GA 1345
8 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1345
9 Eladio Kollgård Bravo Akademi Nord 1333
10 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1331
11 Dimitris Dimitriadis MACC 1263
12 Joel Jensen Adrenaline 1261
13 Robin Valikhani Allstars 1261
14 Faton Buzuku Sundsvall 1247
15 Asror Nematov Allstars 1232
16 Dino Kalac Skellefteå 1232
17 Viktor Mangs Kemjoh Hapkido 1232
18 Adlan Omarov Västerås Fight Club 1210
19 Alexander Andal MACC 1210
20 Ali Al-Mashhadi Allstars 1210
21 Emil Brunnström Växjö Titans 1199
22 Gustav Gimteg Kampsportscentret LSS 1134
23 Adam Fakhouri Spear IF 1133
24 Alfred Marcelind Söders Fight Gym 1133
25 Dennis Khoshvaght RenYi 1133
26 Fouzi Kebrit Pancrase 1133
27 Joakim Edwardh Fighter Centre 1133
28 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
29 Marcus Adolfsson Coloseum Fightcenter 1133
30 Mortaza Hoseini Fighter Centre 1133
31 Özcan Demir Halmstad Kampsportsförening 1133
32 Aidin Akbari Pancrase 1001
33 Simon Söderlind Fit4Fight Gym 1001

-77,1 kg
1 Diyar Kizilkaya MACC 1542
2 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1467
3 Mario Reboira Halmstad Kampsportsförening 1466
4 Alireza Mohammady Östersunds Jett Kunde do klubb 1417
5 Matteus Klintell Fighter Centre 1416
6 Ratko Tomic Fighter Centre 1416
7 Theo Davnert Karlshamn Fightcenter 1416
8 Tobias Wallberg MACC 1369
9 Daniel Toksoy Nova MMA 1333
10 Niklas Andersson Jönköping GA 1261
11 Ahmed Razek Fighter Centre 1232
12 Andreas Qvarnström Concrete JJ Tyresö 1232
13 Kristian Karolak MACC 1232
14 Linus Roempke Fighter Centre 1232
15 Mattias Engström MACC 1232
16 Kristian Smiljanic Masthugget 1226
17 Bilel Aouini Spear IF 1210
18 John Söderblom Söders Fight Gym 1210
19 Mike Sernemo Champions MMA 1210
20 Shamil Magodedov Allstars 1210
21 Thodor Berggren RenYi 1210
22 Casper Holma Södertälje Kampsportsklubb 1134
23 Andreas Grip Nyköpings Kampsportsklubb 1133
24 Anthony Möller Fit4Fight Gym 1133
25 Carl Häggström Kampsportscentret LSS 1133
26 Daniel Ström Gripen Kampförening 1133
27 Elvis Nasic Jönköping GA 1133
28 Isak Holstensson Kampsportscentret LSS 1133
29 Jakob Gotthardsson Concrete JJ Tyresö 1133
30 Mahdi Sadegh Djurgårdens IF 1133
31 Milos Tesic Pancrase 1133
32 Momir Reljanovic Halmstad MMA 1133
33 Niklas Lodén Combat Academy 1133
34 Sherafat Kotwal Allstars 1133
35 William Blomgren Fighter Centre 1133
36 Soheb El Koli Allstars 1060
37 Leo Tapio Allstars 1001
38 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1001
39 Djokar Yusupov Västerås Fight Club 1001

-83,9 kg
1 Ehsanollah Sheikhaghaei Fighter Centre 1755
2 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå 1511
3 Jonathan Rodén Jönköping GA 1466
4 Max Lundell Fighter Centre 1416
5 Nicholas Sjögren Allstars 1381
6 Max Karlsson Västerås Fight Club 1370
7 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1369
8 Kevin Fernberg Berserk MMA 1232
9 Eliyas Rezai Östersunds JKD 1133
10 Frank Sandgren Coloseum Fightcenter 1133
11 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LSS 1133
12 Hasan Kargin Spear IF 1133
13 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1133
14 Jose Luis Mendex Justiniano United MMA 1133
15 Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1133
16 Robert Elving Combat Academy 1133
17 Sebastijan Ambruz Hamstad MMA 1133
18 David Knutar-Ahlard Skellefteå 1001
19 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1001
20 Rasmus Wallin Sandviken 1001

-93,0 kg
1 Johan Henriksson Västerås Fight Club 1541
2 Lukas Dembinskis Karlshamn Fightcenter 1440
3 Alireza Alizade Fit4Fight Gym 1379
4 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1211
5 Bemir Muslijevic Kampsportscentret LSS 1210
6 John Winkler Göthe Västerås Fight Club 1210
7 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1133
8 Ardian Kastrati Fox 1133
9 Dzenis Delilovic Fit4Fight Gym 1133
10 Kim Packalén Sandviken 1133
11 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
12 Atilla Cakir Jönköping GA 1001
13 Niclas Larsson Sundsvall 1001

-120,2 kg
1 Linus Nybacka Mjölby Fight Gym 1210
2 Henning Julander Combat Academy 1133

MMA Klass-C
Damer
-61,2 kg
1 Emma Matsson-Frost Halmstad Kampsportsförening 1002

Herrar
-61,2 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1002

-70,3kg
1 Benjamin Hajian Redline 1060
2 Mohammed Shehada Jönköping GA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara