Rankingen uppdaterad efter vårens ligatävlingar

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2020.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis
måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för
medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

De 4 första i varje klass är kvalificerade för SM under förutsättning av de anmäler sig.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym
2 Bezhan Mahmudi Allstars 1001

-56,7 kg
1 SM vinnare: Bianca Antman Allstars

-61,2 kg
1 SM vinnare: Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport

-65,8 kg
1 SM vinnare: Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport
2 Nadja Eriksson Redline 1232
3 Sofia Odbro Gladius 1136

-70,3 kg
1 SM vinnare: Sandra Meneses Djurgården IF
2 Janina Danes Stockholm Kickboxningsklubb 1135

-77,1 kg
1 Yrsa Sandin Allstars 1200

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Zoran Milic Västerås Fight Club

-61,2 kg
1 SM vinnare: Oskar Jaskari Redline
2 Moheb Azizi MACC 1440
3 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1348
4 Jonny Touma Pancrase 1210
5 Fadi Asfar Pancrase 1133
6 Henrik Pedersen Nova MMA 1133
7 Rekar Zana Västerås Fight Club 1133
8 Kevin Osorio MACC 1060
9 Devin Radianu Halmstad Kampsportsförening 1001
10 Sebastian Gonzalez Redline 1001

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase (proffs)
2 Ali Taleb Redline 1421
3 Emil Andersson Gladius 1409
4 Isamail Farah Västerås Fight Club 1261
5 Amir Malekpour Pancrase 1232
6 Timmi Bengtsson Redline 1232
7 Basir Safdari Pancrase 1210
8 David Hedlund Nova MMA 1133
9 Linus Johansson Växjö Titans 1133

-70,3 kg
1 SM vinnare: Elvin Hoxha MACC
2 Tobias Söderberg Kampsportscentret LSS 1232
3 Wasiu Idowu MACC 1210
4 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1133
5 Nermin Mehmedagic Gladius 1002

-77,1 kg
1 SM vinnare: Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1440
2 Mario Markus GBGMMA 1269
3 Jonas Nordborg Gladius 1261
4 Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1261
5 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1232
6 Linus Lindeberg Combat Academy 1232
7 Linus Roempke Gladius 1232
8 Robert Nilsson Gladius 1200
9 Bilel Farhat MACC 1133
10 Carl Axemo Pancrase 1133
11 Markus Mikkonen Adrenline 1133
12 Peter Helgöstam Pancrase 1133
13 Alexander Brodal Gladius 1002

-83,9 kg
1 SM vinnare: Danijel Grbic Redline
2 Eddie Olsson Redline 1405
3 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1232
4 Herolind Xhafolli Redline 1200
5 Vincent Olofsson GBGMMA 1134
6 Axel Karlsson Gladius 1133
7 Daniel Karlsson Gladius 1133
8 Oscar Gran Kaisho 1133

-93,0 kg
1 SM vinnare: Daniel Petrus Forca Fighting
2 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1200
3 Robin Enontekiö Gladius 1135
4 Patrick Söderberg Nordqvist Fox 1133

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1310
2 Majid Fallah GBGMMA 1133

MMA-Klass B
Damer
-56,7 kg
1 Natalie Sheerin United MMA 1200
2 Ellenor Sundqvist Berserk MMA 1134

-61,2 kg
1 Josephine Breisch Sandviken 1001

-65,8 kg
1 Michaela Grönlund Mölndals MMA 1002

Herrar
-56,7 kg
1 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1210
2 Don Karl Runnström Concrete JJ Tyresö 1133

-61,2 kg
1 Linus Hammarlund Concrete JJ Tyresö 1440
2 Samir Basheer Nacka dojo 1416
3 Mostafa Ghaffari Västerås Fight Club 1261
4 Enes Ahmemulic Gladius 1211
5 Linus Csermak Pancrase 1200
6 Eric Bohlin Gladius 1134
7 Arvid Magnusson East Norrköping 1133
8 Jack Nilsson Gladius 1133
9 Hasan Atayi Hamstad Kampsportsförening 1001
10 Robin Kamran Pancrase 1001
11 Zain Hamdo Nova MMA 1001

-65,8 kg
1 Sultan Mohandes Gladius 1640
2 Jamal Elyemlahi Redline 1369
3 Azamat Buchayev Karlshamn Fightcenter 1355
4 Love Raask Halmstad Kampsportsförening 1269
5 Vincent Andersson Adrenaline 1261
6 Amin Harek GBGMMA 1210
7 Najibullah Amiri Supreme IF 1210
8 Omid Khaleghi Kampsportscentret LSS 1210
9 Pesho Alalo Nova MMA 1210
10 Tim Andal MACC 1210
11 Jawad Hosseini Gladius 1200
12 Asror Nematov Allstars 1134
13 Ali Sajad Haidari Karlshamn Fightcenter 1133
14 Filip Frändeland Halmstad Kampsportsförening 1133
15 Hamed Hemmad Kampsportscentret LSS 1133
16 Jesper Limnell Fox 1133
17 Meszaros Sandor Kaisho 1133
18 Pavel Kotyuk Upplands-Bro Budoklubb 1133
19 Zebulon Norell Beijer Berserk MMA 1133
20 Bilal Kerchiyev Västerås Fight Club 1001
21 Liam Kucukkaplan Mölndals MMA 1001

-70,3 kg
1 Mersad Shahbazi GBGMMA 1651
2 William Swärd Växjö Titans 1440
3 Reza Mohammedian Gladius 1346
4 Kim Månsberg Jönköping GA 1345
5 Berhard Collin Pancrase 1333
6 Eladio Kollgård Bravo Akademi Nord 1333
7 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1331
8 Daniel Darwiche Fit4Fight Gym 1306
9 Joel Jensen Adrenaline 1261
10 Dino Kalac Skellefteå 1232
11 Adam Foureaux Fit4Fight Gym 1210
12 Adlan Omarov Västerås Fight Club 1210
13 Alexander Andal MACC 1210
14 Ali Al-Mashhadi Allstars 1210
15 Mogtaba Rezaey Halmstad MMA 1210
16 Emil Brunnström Växjö Titans 1199
17 Dimitris Dimitriadis MACC 1134
18 Adam Fakhouri Spear IF 1133
19 Dennis Khoshvaght RenYi 1133
20 Joakim Edwardh Gladius 1133
21 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
22 Marcus Adolfsson Coloseum Fightcenter 1133
23 Mortaza Hoseini Gladius 1133
24 Özcan Demir Halmstad Kampsportsförening 1133
25 Aidin Akbari Pancrase 1001
26 Gustav Gimteg Kampsportscentret LSS 1001

-77,1 kg
1 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1467
2 Diyar Kizilkaya Nacka dojo 1462
3 Alireza Mohammady Östersunds JKD 1417
4 Matteus Klintell Gladius 1416
5 Ratko Tomic Gladius 1416
6 Theo Davnert Karlshamn Fightcenter 1416
7 Johan Henriksson Västerås Fight Club 1333
8 Niklas Andersson Jönköping GA 1261
9 Ahmed Razek Gladius 1232
10 Andreas Qvarnström Concrete JJ Tyresö 1232
11 Kristian Karolak MACC 1232
12 Linus Roempke Gladius 1232
13 Tobias Wallberg MACC 1232
14 Kristian Smiljanic Masthugget 1226
15 Bilel Aouini Spear IF 1210
16 John Söderblom Söders Fight Gym 1210
17 Mike Sernemo Champions MMA 1210
18 Shamil Magodedov Allstars 1210
19 Thodor Berggren RenYi 1210
20 Mario Reboira Halmstad Kampsportsförening 1200
21 Casper Holma Södertälje Kampsportsklubb 1134
22 Andreas Grip Nyköpings Kampsportsklubb 1133
23 Carl Häggström Kampsportscentret LSS 1133
24 Daniel Ström Gripen Kampförening 1133
25 Daniel Toksoy Nova MMA 1133
26 Elvis Nasic Jönköping GA 1133
27 Isak Holstensson Kampsportscentret LSS 1133
28 Jakob Gotthardsson Concrete JJ Tyresö 1133
29 Mahdi Sadegh Djurgårdens IF 1133
30 Momir Reljanovic Halmstad MMA 1133
31 Niklas Lodén Combat Academy 1133
32 Robin Valikhani Allstars 1133
33 Sherafat Kotwal Allstars 1133
34 William Blomgren Gladius 1133
35 Soheb El Koli Allstars 1060
36 Leo Tapio Allstars 1001
37 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1001

-83,9 kg
1 Ehsanollah Sheikhaghaei Gladius 1755
2 Jonathan Rodén Jönköping GA 1466
3 Max Lundell Gladius 1416
4 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå 1298
5 Max Karlsson Västerås Fight Club 1233
6 Kevin Fernberg Berserk MMA 1232
7 Lucas Åkerlind Västerås Fight Club 1232
8 Eliyas Rezai Östersunds JKD 1133
9 Frank Sandgren Coloseum Fightcenter 1133
10 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LSS 1133
11 Hasan Kargin Spear IF 1133
12 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1133
13 Jose Luis Mendex Justiniano United MMA 1133
14 Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1133
15 Robert Elving Combat Academy 1133
16 Sebastijan Ambruz Hamstad MMA 1133
17 David Knutar-Ahlard Skellefteå 1001
18 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1001
19 Rasmus Wallin Sandviken 1001

-93,0 kg
1 Lukas Dembinskis Karlshamn Fightcenter 1440
2 Enes Kollari Samurang Fightcenter 1211
3 Bemir Muslijevic Kampsportscentret LSS 1210
4 Ahmed Aljarkas Halmstad Kampsportsförening 1133
5 Ardian Kastrati Fox 1133
6 Kim Packalén Sandviken 1133
7 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
8 Atilla Cakir Jönköping GA 1001
9 Niclas Larsson Sundsvall 1001

-120,2 kg
1 Linus Nybacka Mjölby Fight Gym 1210
2 Henning Julander Combat Academy 1133

MMA Klass-C
Damer
-61,2 kg
1 Emma Matsson-Frost Halmstad Kampsportsförening 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Noah Hedenberg Halmstad Kampsportsförening 1001

-70,3kg
1 Benjamin Hajian Redline 1060
2 Mohammed Shehada Jönköping GA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara