Slutgiltig rankinglista 2018

Den slutgiltiga rankinglistan för MMA-ligan 2018 är klar.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2019.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

Vi återkommer med mer information angående anmälan till SM inom kort!

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 2060
2 Anna Astvik Pancrase Gym 1546
3 Bezhan Mahmudi Allstars 1002

-56,7 kg
1 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1380
2 Bianca Antman Allstars 1243
3 Elin Öberg Combat Academy 1134

-61,2 kg
1 Frida Vastamäki Djurgården IF 1742
2 Kim Amprazis Masthuggets Kampsportsklubb 1002
3 Nadja Eriksson Redline 1001
4 Tatjana Kacaniklic Kaisho Kampsport 1001

-65,8 kg
1 Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1345
2 Jessica Andersson Coloseum Skövde 1335
3 Janina Danes Södermalm MMA 1263
4 Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LLS 1136

-70,3 kg
1 Sandra Meneses Djurgården IF 1271
2 Yrsa Sandin Allstars 1001

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Serdar Atlas Djurgårdens IF (proffs)
2 Zoran Milic Västerås Fight Club 1462
3 Sebastian Gonzales Redline 1261

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1946
2 Jonny Touma Combat Academy 2103
3 Milad Mohammed Stockholm Shoot 1334
4 Kevin Osorio MACC 1266
5 Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1261
6 Fadi Asfar Pancrase 1199
7 Oskar Jaskari Redline 1002

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase 1946
2 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1784
3 Sebastian Furmanek Kaisho Kampsport 1539
4 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1538
5 Bilal Tipsaev Allstars 1379
6 Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1345
7 Basir Safdari MACC 1261
8 Tobias Bohlin Sandviken MMA 1261
9 Karl Pegers Frontline Örebro 1232
10 Belkacem Amjahdi Allstars 1211
11 Ali Taleb Redline 1210
12 Eli Elias Pancrase 1200
13 Ismail Farah Västerås Fight Club 1134
14 Alexander Olander Sandviken MMA 1133
15 Atav Alchagirov Coloseum Skövde 1133
16 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1133
17 Hoger Salih Djurgårdens IF 1133
18 Martin Lingqvist Pancrase 1133
19 Rokan Hamza Mjölby Fight Gym 1133
20 Shkelqim Muji Redline 1001
21 Timmi Bengtsson Kaisho Kampsport 1001

-70,3 kg
1 SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub (proffs)
2 Randy Fungala Djurgårdens IF 1723
3 Elvin Hoxha MACC 1704
4 Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1663
5 Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1642
6 Milton Engren Redline 1502
7 Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1462
8 Navid Badi Gladius MMA 1410
9 Wasiu Idowu MACC 1210
10 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1133
11 Mario Markus GBGMMA 1133
12 Sven von Schoultz Combat Academy 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Robin Roos Västerås Fight Gym 1863
2 Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1743
3 Karar Al-Jaberi Kaisho Kampsport 1742
4 Axel Karlsson Gladius MMA 1549
5 Alexander Brodal Gladius MMA 1440
6 Mario Lukanovic Redline 1392
7 John Oldenqvist GBGMMA 1345
8 Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1265
9 Mohamad Habal Redline 1232 (proffs)
10 Ebrima Faal Nyköping Kampsportsklubb 1133
11 Jonas Nordborg Gladius MMA 1133
12 Linus Jonsson East Norrköping 1133
13 Markus Mikkonen Adrenaline 1133
14 Rasmus Nolhage Jönköping Grappling 1133
15 Robin Johansson Gripen 1133
16 Vincent Olofsson GBGMMA 1133
17 Hristijan Taseski Gladius MMA 1001

-83,9 kg
1 SM vinnare: Andreas Berg Västerås Fight Club 2147
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1676
3 Danijel Grbic Redline 1654
4 Khamzat Girikhanov Allstars 1271 (proffs)
5 Eddie Olsson Redline 1200
6 Christopher Bajo Redline 1134
7 Adis Saljevic Akademi Nord 1133
8 Daniel Bergström Apex Kalmar 1133
9 Heytham Rahbi Gladius MMA 1133
10 Martin Larsson Kampsportscentret LLS 1133
11 Nils Påhlman Redline 1003
12 Morad Moreno Pancrase 1002
13 Marc Bucher Gladius MMA 1001
14 Taylan Isik Västerås Fight Club 1001

-93,0 kg
1 SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1537
2 Mustafa Atrachi Renyi Umeå 1549
3 Robin Larsson Nova MMA 1261
4 Daniel Petrus Forca Fighting 1002
5 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1002
6 Robin Enontekiö Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1 SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA 1001
2 Kevin Munje Redline 1211
3 Salif Diop Pancrase 1133
4 Jonnie Andersson Kampsportscentret LLS 1001

-120,2 kg
1 Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1 Bezhan Mahmudi Allstars 1370
2 Lisa Lingvall Söders Fight Gym 1356
3 Josefine Modig Apex Kalmar 1227
4 Ellenor Sundqvist Söders Fight Gym 1060
5 Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001
6 Miski A Ali Allstars 1001

-56,7 kg
1 Bianca Antman Allstars 1001
2 Josephine Breisch Sandviken MMA 1001

-65,8 kg
1 Frida Hell Nyköping Kampsportsklubb 1232
2 Malin Håkansson Colosem Skövde 1134
3 Sofia Odbro Gladius 1001

-83,9 kg
1. Eleonore Byrlén Kaisho Kampsport 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Rickard Wickelgren Adrenaline Fighters 1905
2 Markus Adolfsson GBGMMA 1897
3 Max Ljungberg Halmstad MMA 1709
4 Rekan Zana Västerås Fight Club 1526
5 Milad Mohammed Stockholm MMA 1457
6 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1333
7 Cristian Romero Reyes GBGMMA 1261
8 Sejman Kendic Redline 1210
9 Albin Nilsson Frontier MMA 1201
10 William Allstrin Södermalm MMA 1134
11 Kifayatollah Ahengar Ultimate Gym 1133
12 Victor Aval Pancrase 1133
13 Bater Bek Västers Fight Club 1001
14 Robin Kamran Pancrase 1001

-65,8 kg
1 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 2082
2 Moheb Azizi MACC 1946
3 Oskar Jaskari Redline 1836
4 William Frank Fit4Fight Gym 1466
5 Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1461
6 Jamal Elyemlahi Redline 1440
7 Pavel Kostyk Upplands-Bro 1423
8 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1417
9 Hugo Huguignot Gladius MMA 1404
10 Sarayut Chaopa GBGMMA 1369
11 Samir Rajabi Akademi Nord 1346
12 Alisher Saidov Kampsportscentret LLS 1345
13 Christobal Ubilla Kampsportscentret LLS 1333
14 Liam Färm MACC 1333
15 Shkelqim Muji Redline 1333
16 Omid Khalegi Kampsportscentret LLS 1319
17 Pesho Alalo Nova MMA 1271
18 Kristijan Kljajic Söders Fight Gym 1269
19 Filip Molin Coloseum Skövde 1263
20 Christopher Barrett Kampsportscentret LLS 1261
21 Magomed Didiev Kaisho Kampsport 1261
22 Sebastian Wojciechowski Allstars 1232
23 Timmy Andersen Hamstad MMA 1232
24 Reza Mohammedian Gladius MMA 1210
25 Sergio Ferreira Kaisho 1210
26 Aleksander Nedeljkovic Kaisho Kampsport 1133
27 David Larsson Kampsportscentret LLS 1133
28 Joel Laveborn GBGMMA 1133
29 Kacper Fiscella Frontier MMA 1133
30 Linus Csermak Pancrase 1133
31 Linus Hammarlund Concrete JiuJitsu 1133
32 Martin Wiklund Söders Fight Gym 1133
33 Mohammed El Jaouni Redline 1133
34 Nils Pettersson East Norrköping 1133
35 Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
36 Poramin Atsawawitthayanon Fit4Fight Gym 1133
37 Yousuf Ahmadzai Kaisho Kampsport 1133
38 Meszaros Sandor Kaisho Kampsport 1060

-70,3 kg
1 Gabriel Laserna Forca Fighting 1936
2 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1876
3 Martin Corney Pancrase 1778
4 Saikhan Sulimanov Kaisho Kampsport 1704
5 Ruslan Babaev Nacka Dojo 1626
6 Mortaza Hoseini Gladius MMA 1476
7 Delbej El Yousef Västerås Fight Club 1416
8 Billy Nilsson Frontier MMA 1384
9 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1373
10 Pascal Brander Lund Kaisho Kampsport 1369
11 Kamil Ligenza Allstars 1355
12 Amir Amini Pancrase 1345
13 Patrik Villaflor Hilti Storfors 1261
14 Oskars Pelens Allstars 1232
15 Ratko Tomic Gladius MMA 1232
16 Anton Andersson Coloseum Skövde 1210
17 Fredrik Boman Apex Kalmar 1210
18 Jacob Hedin Malm Pancrase 1210
19 Federico Tornéus Kampsportscentret LLS 1200
20 Mathias Löf Kaisho Kampsport 1134
21 Ahmad Shirinabad Skellefteå Kampidrott 1133
22 Amed Lorindin Fit4Fight Gym 1133
23 Amir Zecevic Frontier MMA 1133
24 Anton Johansson Skellefteå Kampidrott 1133
25 Aram Jarl Gladius MMA 1133
26 Christian Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1133
27 Daniel Östlund Västerås Fight Club 1133
28 Elvin Mehdiev Allstars 1133
29 Jim Janson Icon MMA 1133
30 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
31 Konstantino Lambropoulos Kampsportscentret LLS 1133
32 Marcus Adolfsson Coloseum Skövde 1133
33 Mohsen Mohammadi Kampsportscentret LLS 1133
34 Pawel Kostka Allstars 1133
35 Ralph Romero Frontier MMA 1133
36 Rexhep Qevani Gladius MMA 1133
37 Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1060
38 Mersad Shahbazi Gladius MMA 1060
39 Christian Hansen Pancrase 1001
40 Filip Eriksson Västerås Fight Club 1001
41 Ivan Topic MACC 1001

-77,1 kg
1 Noah Kihlgren Kaisho Kampsport 2251
2 Johan Dahl Allstars 2192
3 Simon Fatemi Allstars 2080
4 Jonathan Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 2033
5 Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1977
6 Mamadaliyev Mashrab Nacka Dojo 1836
7 Viktor Ellström Apex Kalmar 1829
8 Linus Linderberg Combat Academy 1796
9 Daniel Toksoy Nova MMA 1645
10 Linus Roempke Gladius MMA 1613
11 Michael Zetterberg Sundsvall Budoklubb 1559
12 Royne Hallberg GBGMMA 1501
13 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1499
14 Alireza Mohammady Östersunds JKD 1440
15 Leo Börbrink GBGMMA 1379
16 Peter Helgöstam Pancrase 1379
17 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1345
18 Victor Överbring GBGMMA 1345
19 Robert Nilsson Gladius MMA 1334
20 Sebastian Pihl Frontier MMA 1333
21 Daniel Ström Gripen Kampförening 1319
22 Henrik Frank Gladius MMA 1283
23 Elvis Nasic Jönköping Grappling 1269
24 Joel Jensen Adrenaline Fighters 1261
25 Mikael Stenlund Gladius MMA 1261
26 Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1261
27 Bilel Aouini Spear IF 1232
28 Daniel Olsson Coloseum Skövde 1232
29 David Gunell Combat Academy 1232
30 Oskar Grahnson Nordic Fighters 1232
31 Theodor Berggren Renyi Umeå 1232
32 Viktor Ekelund Söders Fight Gym 1232
33 Alexander Andal Södermalm MMA 1210
34 Kennet Andersson East Norrköping 1210
35 Robin Johansson Gripen Kampförening 1210
36 Sherafat Kotwal Allstars 1210
37 Michael Lundberg Nacka Dojo 1200
38 Linus Dellgren Norrköping Kampsport 1134
39 Bajro Muratovic Sundsvall Budoklubb 1133
40 Christian Hansen Pancrase 1133
41 Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
42 Elis Påhlman Redline 1133
43 Faton Buzuku Sundsvall Budoklubb 1133
44 Joakim Malmström Coloseum Skövde 1133
45 Leo Lindgren Pancrase 1133
46 Leo Tapio Allstars 1133
47 Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1133
48 Max Blick Dala BJJ 1133
49 Milos Tesic Pancrase 1133
50 Nedim Slatina Landskrona 1133
51 Niklas Andersson Jönköping Grappling 1133
52 Obul Kasem Sandviken MMA 1133
53 Robert Strand Nacka Dojo 1133
54 Shobair Moosawi Kampsportscentret LLS 1133
55 Theodor Lillgård Dala BJJ 1133
56 Thomas Åkesson Gripen Kampförening 1133
57 Tobias Pihl Frontier MMA 1133
58 Diyar Kizilkaya Nacka Dojo 1001
59 Rezart Vitija Dala BJJ 1001

-83,9 kg
1 Oscar Gran Kaisho Kampsport 1561
2 Tim Briseby Coloseum Skövde 1538
3 Yousef El-Hussein GBGMMA 1537
4 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1483
5 Andreas Hall GBGMMA 1463
6 Axel Eriksson Berserk MMA 1440
7 Gustav Landström Söders Fight Gym 1369
8 Kevin Fernberg Berserk MMA 1346
9 Sam Kviele Pancrase 1332
10 Mario Lukanovic Redline 1233
11 Rasmus Widén Nacka Dojo 1232
12 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1210
13 Julius Gerhardson Locxter MMA 1210
14 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampidrott 1201
15 Perslow Magnus Fox 1134
16 Anas Daoud Frontier MMA 1133
17 Arash Wakili Gladius MMA 1133
18 Carl-Oskar Gerkman Skellefteå Kampidrott 1133
19 Dennis Schön Kampsportscentret LLS 1133
20 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LLS 1133
21 Jonas Skröder Svensson Samurang 1133
22 Max Lundell Gladius MMA 1133
23 Rashad Imle Gladius MMA 1133
24 Robert Elving Combat Academy 1133
25 Vilmer Knutsson Pancrase 1133
26 Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
27 Joar Wallenius Coloseum Skövde 1001

-93,0 kg
1 Enes Kollari Samurang 1440
2 John Njie GBGMMA 1417
3 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1416
4 Krzysztof Kopylowicz Sundsvall Budoklubb 1261
5 Johan Winkler Göthe Dynamix Köping 1246
6 Florian Grunow Allstars 1210
7 Jonathan Rodén Jönköping Grappling 1200
8 Ardian Kastrati Fox 1134
9 Tony Älgå Frontline Örebro 1134
10 Henrik Brunstedt Coloseum Skövde 1133
11 Niclas Larsson Sundsvall Budoklubb 1133
12 Tobias Nilsson Fox 1133
13 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
14 Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1001

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1153
2 Leo Lindahl Icon MMA 1031

MMA Klass-C
Damer
-70,3 kg
1 Evelina Dahlberg Västerås Fightclub 1001

Herrar
-65,8 kg
1 Jesper Limnell Fox 1002

-70,3kg
1 Mustafa Maatouk Kaisho 1060
2 Benjamin Hajijan Redline 1002
3 Jacob Karlén Persson Nyköping 1001

-77,1 kf
1. Fabian Törnqvist Kaisho 1001

-93,0 kg
1. Mikael Celik Gladius MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara