Rankinglistan uppdaterad igen

Rankinglistan är uppdaterad efter Nordic Warrior 4, Gladius Adrenaline 17 samt IMMAF VM. Nu är det bara Shoot Challenge 31 kvar att samla poäng på, deadline för anmälan imorgon måndag.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2019.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

OBS! Ingen tävlande får byta viktklass på Shoot Challenge 31

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1 SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 2060
2 Anna Astvik Pancrase Gym 1546
3 Bezhan Mahmudi Allstars 1002

-56,7 kg
1 Millie Eriksson Västerås Fight Club 1345
2 Elin Öberg Combat Academy 1134

-61,2 kg
1 Frida Vastamäki Djurgården IF 1742
2 Kim Amprazis Masthuggets Kampsportsklubb 1002
3 Nadja Eriksson Redline 1001

-65,8 kg
1 Janina Danes Södermalm MMA 1263
2 Jessica Andersson Coloseum Skövde 1201
3 Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LLS 1136
4 Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1060

-70,3 kg
1 Sandra Meneses Djurgården IF 1271
2 Yrsa Sandin Allstars 1001

Herrar
-56,7 kg
1 SM vinnare: Serdar Atlas Djurgårdens IF (proffs)
2 Zoran Milic Västerås Fight Club 1462
3 Sebastian Gonzales Redline 1261

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1946
2 Jonny Touma Combat Academy 2103
3 Kevin Osorio MACC 1200
4 Milad Mohammed Stockholm Shoot 1134
5 Fadi Asfar Pancrase 1133
6 Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1133
7 Oskar Jaskari Redline 1002

-65,8 kg
1 SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase 1946
2 Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1784
3 Sebastian Furmanek Kaisho Kampsport 1539
4 Alexander Lööf Västerås Fight Club 1538
5 Bilal Tipsaev Allstars 1379
6 Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1345
7 Basir Safdari MACC 1261
8 Tobias Bohlin Sandviken MMA 1261
9 Karl Pegers Frontline Örebro 1232
10 Belkacem Amjahdi Allstars 1211
11 Ali Taleb Redline 1210
12 Alexander Olander Sandviken MMA 1133
13 Atav Alchagirov Coloseum Skövde 1133
14 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1133
15 Martin Lingqvist Pancrase 1133
16 Rokan Hamza Mjölby Fight Gym 1133
17 Hoger Salih Djurgården 1133
18 Ismail Farah Västerås Fight Club 1001
19 Shkelqim Muji Redline 1001
20 Timmi Bengtsson Kaisho Kampsport 1001

-70,3 kg
1 SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub (proffs)
2 Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1663
3 Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1642
4 Elvin Hoxha MACC 1577
5 Milton Engren Redline 1502
6 Randy Fungala Djurgårdens IF 1494
7 Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1462
8 Navid Badi Gladius MMA 1410
9 Wasiu Idowu MACC 1210
10 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1133
11 Sven von Schoultz Combat Academy 1133
12 Mario Markus GBGMMA 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Robin Roos Västerås Fight Gym 1863
2 Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1742
3 Karar Al-Jaberi Kaisho Kampsport 1742
4 Axel Karlsson Gladius MMA 1549
5 Alexander Brodal Gladius MMA 1440
6 Mario Lukanovic Redline 1392
7 John Oldenqvist GBGMMA 1345
8 Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1265
9 Mohamad Habal Redline 1232 (proffs)
10 Ebrima Faal Nyköping Kampsportsklubb 1133
11 Jonas Nordborg Gladius MMA 1133
12 Linus Jonsson East Norrköping 1133
13 Markus Mikkonen Adrenaline 1133
14 Rasmus Nolhage Jönköping Grappling 1133
15 Robin Johansson Gripen 1133
16 Vincent Olofsson GBGMMA 1133
17 Hristijan Taseski Gladius MMA 1001

-83,9 kg
1. SM vinnare: Andreas Berg Västerås Fight Club 2147
2 Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1676
3 Danijel Grbic Redline 1654
4 Khamzat Girikhanov Allstars 1271 (proffs)
5 Eddie Olsson Redline 1200
6 Christopher Bajo Redline 1134
7 Adis Saljevic Akademi Nord 1133
8 Daniel Bergström Apex Kalmar 1133
9 Heytham Rahbi Gladius MMA 1133
10 Martin Larsson Kampsportscentret LLS 1133
11 Nils Påhlman Redline 1003
12 Marc Bucher Gladius MMA 1001
13 Morad Moreno Pancrase 1001
14 Taylan Isik Västerås Fight Club 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1537
2 Mustafa Atrachi Renyi Umeå 1549
3 Robin Larsson Nova MMA 1261
4 Daniel Petrus Forca Fighting 1002
5 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1001
6 Robin Enontekiö Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA 1001
2. Kevin Munje Redline 1211
3. Salif Diop Pancrase 1133
4. Jonnie Andersson Kampsportscentret LLS 1001

-120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1 Bezhan Mahmudi Allstars 1370
2 Lisa Lingvall Söders Fight Gym 1356
3 Josefine Modig Apex Kalmar 1227
4 Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

-56,7 kg
1. Bianca Antman Allstars 1001

-65,8 kg
1 Frida Hell Nyköping Kampsportsklubb 1232
2 Malin Håkansson Colosem Skövde 1133
3 Sofia Odbro Gladius 1001

-83,9 kg
1. Eleonore Byrlén Kaisho Kampsport 1001

Herrar
-61,2 kg
1 Rickard Wickelgren Adrenaline Fighters 1905
2 Markus Adolfsson GBGMMA 1897
3 Max Ljungberg Halmstad MMA 1709
4 Milad Mohammed Stockholm MMA 1457
5 Cristian Romero Reyes GBGMMA 1261
6 Rekan Zana Västerås Fight Club 1210
7 Sejman Kendic Redline 1210
8 Albin Nilsson Frontier MMA 1201
9 William Allstrin Södermalm MMA 1134
10 Arsen Tuganov Söders Fight Gym 1133
11 Kifayatollah Ahengar Ultimate Gym 1133
12 Bater Bek Västers Fight Club 1001
13 Robin Kamran Pancrase 1001

-65,8 kg
1 Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1872
2 Oskar Jaskari Redline 1836
3 Moheb Azizi Södermalm MMA 1742
4 William Frank Fit4Fight Gym 1466
5 Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1461
6 Jamal Elyemlahi Redline 1440
7 Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1417
8 Hugo Huguignot Gladius MMA 1404
9 Sarayut Chaopa GBGMMA 1369
10 Christobal Ubilla Kampsportscentret LLS 1333
11 Shkelqim Muji Redline 1333
12 Pavel Kostyk Upplands-Bro 1283
13 Pesho Alalo Nova MMA 1271
14 Filip Molin Coloseum Skövde 1263
15 Magomed Didiev Kaisho Kampsport 1261
16 Sebastian Wojciechowski Allstars 1232
17 Timmy Andersen Hamstad MMA 1232
18 Samir Rajabi Akademi Nord 1211
19 Alisher Saidov Kampsportscentret LLS 1210
20 Reza Mohammedian Gladius MMA 1210
21 Sergio Ferreira Kaisho 1210
22 Liam Färm MACC 1199
23 Aleksander Nedeljkovic Kaisho Kampsport 1133
24 Christopher Barrett Kampsportscentret LLS 1133
25 David Larsson Kampsportscentret LLS 1133
26 Joel Laveborn GBGMMA 1133
27 Kacper Fiscella Frontier MMA 1133
28 Linus Csermak Pancrase 1133
29 Linus Hammarlund Concrete JiuJitsu 1133
30 Martin Wiklund Söders Fight Gym 1133
31 Mohammed El Jaouni Redline 1133
32 Nils Pettersson East Norrköping 1133
33 Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
34 Poramin Atsawawitthayanon Fit4Fight Gym 1133
35 Yousuf Ahmadzai Kaisho Kampsport 1133
36 Meszaros Sandor Kaisho Kampsport 1060

-70,3 kg
1 Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1876
2 Gabriel Laserna Forca Fighting 1721
3 Saikhan Sulimanov Kaisho Kampsport 1704
4 Martin Corney Pancrase 1662
5 Ruslan Babaev Nacka Dojo 1626
6 Mortaza Hoseini Gladius MMA 1476
7 Billy Nilsson Frontier MMA 1384
8 Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1373
9 Pascal Brander Lund Kaisho Kampsport 1369
10 Kamil Ligenza Allstars 1355
11 Amir Amini Pancrase 1345
12 Patrik Villaflor Hilti Storfors 1261
13 Oskars Pelens Allstars 1232
14 Ratko Tomic Gladius MMA 1232
15 Anton Andersson Coloseum Skövde 1210
16 Delbej El Yousef Västerås Fight Club 1210
17 Fredrik Boman Apex Kalmar 1210
18 Jacob Hedin Malm Pancrase 1210
19 Federico Tornéus Kampsportscentret LLS 1200
20 Mathias Löf Kaisho Kampsport 1134
21 Ahmad Shirinabad Skellefteå Kampidrott 1133
22 Amed Lorindin Fit4Fight Gym 1133
23 Amir Zecevic Frontier MMA 1133
24 Anton Johansson Skellefteå Kampidrott 1133
25 Aram Jarl Gladius MMA 1133
26 Christian Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1133
27 Daniel Östlund Västerås Fight Club 1133
28 Elvin Mehdiev Allstars 1133
29 Jim Janson Icon MMA 1133
30 Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
31 Marcus Adolfsson Coloseum Skövde 1133
32 Mohsen Mohammadi Kampsportscentret LLS 1133
33 Pawel Kostka Allstars 1133
34 Ralph Romero Frontier MMA 1133
35 Rexhep Qevani Gladius MMA 1133
36 Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1060
37 Mersad Shahbazi Gladius MMA 1060
38 Christian Hansen Pancrase 1001
39 Filip Eriksson Västerås Fight Club 1001

-77,1 kg
1 Noah Kihlgren Kaisho Kampsport 2251
2 Jonathan Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 2033
3 Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1977
4 Johan Dahl Allstars 1947
5 Simon Fatemi Allstars 1842
6 Mamadaliyev Mashrab Nacka Dojo 1836
7 Linus Linderberg Combat Academy 1679
8 Viktor Ellström Apex Kalmar 1678
9 Linus Roempke Gladius MMA 1613
10 Daniel Toksoy Nova MMA 1505
11 Royne Hallberg GBGMMA 1501
12 Firass Kaaki Djurgårdens IF 1499
13 Leo Börbrink GBGMMA 1379
14 Peter Helgöstam Pancrase 1379
15 Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1345
16 Victor Överbring GBGMMA 1345
17 Robert Nilsson Gladius MMA 1334
18 Sebastian Pihl Frontier MMA 1333
19 Daniel Ström Gripen Kampförening 1319
20 Henrik Frank Gladius MMA 1283
21 Elvis Nasic Jönköping Grappling 1269
22 Joel Jensen Adrenaline Fighters 1261
23 Mikael Stenlund Gladius MMA 1261
24 Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1261
25 Alireza Mohammady Östersund JKD 1232
26 Bilel Aouini Spear IF 1232
27 Daniel Olsson Coloseum Skövde 1232
28 David Gunell Combat Academy 1232
29 Oskar Grahnson Nordic Fighters 1232
30 Theodor Berggren Renyi Umeå 1232
31 Alexander Andal Södermalm MMA 1210
32 Kennet Andersson East Norrköping 1210
33 Robin Johansson Gripen Kampförening 1210
34 Sherafat Kotwal Allstars 1210
35 Michael Lundberg Nacka Dojo 1200
36 Linus Dellgren Norrköping Kampsport 1134
37 Christian Hansen Pancrase 1133
38 Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
39 Elis Påhlman Redline 1133
40 Faton Buzuku Sundsvall Budoklubb 1133
41 Joakim Malmström Coloseum Skövde 1133
42 Leo Lindgren Pancrase 1133
43 Leo Tapio Allstars 1133
44 Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1133
45 Max Blick Dala BJJ 1133
46 Nedim Slatina Landskrona 1133
47 Niklas Andersson Jönköping Grappling 1133
48 Obul Kasem Sandviken MMA 1133
49 Robert Strand Nacka Dojo 1133
50 Shobair Moosawi Kampsportscentret LLS 1133
51 Theodor Lillgård Dala BJJ 1133
52 Thomas Åkesson Gripen Kampförening 1133
53 Tobias Pihl Frontier MMA 1133
54 Rezart Vitija Dala BJJ 1001

-83,9 kg
1 Oscar Gran Kaisho Kampsport 1561
2 Tim Briseby Coloseum Skövde 1538
3 Yousef El-Hussein GBGMMA 1537
4 Andreas Hall GBGMMA 1463
5 Axel Eriksson Berserk MMA 1440
6 Kevin Fernberg Berserk MMA 1346
7 Sam Kviele Pancrase 1332
8 Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1272
9 Mario Lukanovic Redline 1233
10 Gustav Landström Söders Fight Gym 1232
11 Rasmus Widén Nacka Dojo 1232
12 Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1210
13 Julius Gerhardson Locxter MMA 1210
14 Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampidrott 1200
15 Perslow Magnus Fox 1134
16 Anas Daoud Frontier MMA 1133
17 Arash Wakili Gladius MMA 1133
18 Carl-Oskar Gerkman Skellefteå Kampidrott 1133
19 Dennis Schön Kampsportscentret LLS 1133
20 Fredrik Alfredsson Kampsportscentret LLS 1133
21 Jonas Skröder Svensson Samurang 1133
22 Max Lundell Gladius MMA 1133
23 Rashad Imle Gladius MMA 1133
24 Robert Elving Combat Academy 1133
25 Vilmer Knutsson Pancrase 1133
26 Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
27 Joar Wallenius Coloseum Skövde 1001

-93,0 kg
1 Enes Kollari Samurang 1440
2 John Njie GBGMMA 1417
3 Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1416
4 Jonathan Rodén Jönköping Grappling 1200
5 Ardian Kastrati Fox 1134
6 Tony Älgå Frontline Örebro 1134
7 Henrik Brunstedt Coloseum Skövde 1133
8 Krzysztof Kopylowicz Sundsvall Budoklubb 1133
9 Tobias Nilsson Fox 1133
10 Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
11 Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1001

-120,2 kg
1 Kevin Munje Redline 1153
2 Leo Lindahl Icon MMA 1031

MMA Klass-C

Damer
-70,3 kg
1 Evelina Dahlberg Västerås Fightclub 1001

Herrar
-65,8 kg
1 Jesper Limnell Fox 1002

-70,3kg
1 Mustafa Maatouk Kaisho 1060
2 Benjamin Hajijan Redline 1002
3 Jacob Karlén Persson Nyköping 1001

-77,1 kf
1. Fabian Törnqvist Kaisho 1001

-93,0 kg
1. Mikael Celik Gladius MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara