Uppdaterad rankinglista efter Kaisho Battle 17

Ny ranking efter Kaisho Battel 17. Det är alltså 3 tävlingar kvar att samla poäng. Nu är det inte möjligt att byta viktklass länge.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet på januari 2019.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1538
2. Anna Astvik Pancrase Gym 1546
3. Bezhan Mahmudi Allstars 1003

-56,7 kg
1. Elin Öberg Combat Academy 1134

-61,2 kg
1. Frida Vastamäki Djurgården IF 1613
2. Kim Amprazis Masthuggets Kampsportsklubb 1002
3. Nadja Eriksson Redline 1001

-65,8 kg
1. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1201
2. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LLS 1136
3. Janina Danes Södermalm MMA 1134
4. Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1060

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Djurgårdens IF (proffs)
2. Zoran Milic Västerås Fight Club 1134
3. Sebastian Gonzales Redline 1133

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1613
2. Jonny Touma Combat Academy 1782
3. Kevin Osorio MACC 1200
4. Fadi Asfar Pancrase 1133
5. Milad Mohammed Stockholm Shoot 1134
6. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1133
7. Oskar Jaskari Redline 1002

-65,8 kg
1. SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase 1822
2. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1782
3. Sebastian Furmanek Kaisho Kampsport 1539
4. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1537
5. Bilal Tipsaev Allstars 1379
6. Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1345
7. Basir Safdari MACC 1261
8. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1261
9. Karl Pegers Frontline Örebro 1232
10. Belkacem Amjahdi Allstars 1211
11. Ali Taleb Redline 1210
12. Alexander Olander Sandviken MMA 1133
13. Atav Alchagirov Coloseum Skövde 1133
14. Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1133
15. Martin Lingqvist Pancrase 1133
16. Rokan Hamza Mjölby Fight Gym 1133
17. Timmi Bengtsson Kaisho Kampsport 1001
18. Shkelqim Muji Redline 1001

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub (proffs)
2. Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1642
3. Elvin Hoxha MACC 1577
4. Milton Engren Redline 1502
5. Randy Fungala Djurgårdens IF 1494
6. Navid Badi Gladius MMA 1410
7. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1334
8. Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1263
9. Wasiu Idowu MACC 1210
10. Sven von Schoultz Combat Academy 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Robin Roos Västerås Fight Gym 1334
2. Karar Al-Jaberi Kaisho Kampsport 1742
3. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1537
4. Axel Karlsson Gladius MMA 1416
5. Mario Lukanovic Redline 1392
6. John Oldenqvist GBGMMA 1345
7. Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1265
8. Alexander Brodal Gladius MMA 1232
9. Mohamad Habal Redline 1232
10. Jonas Nordborg Gladius MMA 1133
11. Linus Jonsson East Norrköping 1133
12. Rasmus Nolhage Jönköping Grappling 1133
13. Robin Johansson Gripen 1133
14. Vincent Olofsson GBGMMA 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Andreas Berg Söders Fight Gym 1200
2. Danijel Grbic Redline 1654
3. Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1551
4. Khamzat Girikhanov Allstars 1271
5. Eddie Olsson Redline 1200
6. Christopher Bajo Redline 1134
7. Adis Saljevic Akademi Nord 1133
8. Daniel Bergström Apex Kalmar 1133
9. Heytham Rahbi Gladius MMA 1133
10. Martin Larsson Kampsportscentret LLS 1133
11. Nils Påhlman Redline 1003
12. Taylan Isik Västerås Fight Club 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1537
2. Robin Larsson Nova MMA 1133
3. Daniel Petrus Forca Fighting 1002

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA 1001
2. Kevin Munje Redline 1211
3. Salif Diop Pancrase 1133
4. Jonnie Andersson Kampsportscentret LLS 1001

-120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Bezhan Mahmudi Allstars 1233
2. Josefine Modig Apex Kalmar 1134
3. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

-56,7 kg
1. Bianca Antman Allstars 1001

-83,9 kg
1. Eleonore Byrlén Kaisho Kampsport 1001

Herrar
-61,2 kg
1. Markus Adolfsson GBGMMA 1802
2. Max Ljungberg Halmstad MMA 1709
3. Rickard Wickelgren Adrenaline Fighters 1692
4. Milad Mohammed Stockholm MMA 1457
5. Cristian Romero Reyes GBGMMA 1261
6. Sejman Kendic Redline 1210
7. Albin Nilsson Frontier MMA 1201
8. William Allstrin Södermalm MMA 1134
9. Kifayatollah Ahengar Ultimate Gym 1133
10. Bater Bek Västers Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Oskar Jaskari Redline 1836
2. Moheb Azizi Södermalm MMA 1702
3. Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1604
4. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1461
5. Jamal Elyemlahi Redline 1440
6. Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1417
7. Sarayut Chaopa GBGMMA 1369
8. Shkelqim Muji Redline 1333
9. Pavel Kostyk Upplands-Bro 1283
10. Pesho Alalo Nova MMA 1271
11. Hugo Huguignot Gladius MMA 1265
12. Filip Molin Coloseum Skövde 1263
13. Magomed Didiev Kaisho Kampsport 1261
14. Sebastian Wojciechowski Allstars 1232
15. Timmy Andersen Hamstad MMA 1232
16. William Frank Fit4Fight Gym 1232
17. Samir Rajabi Akademi Nord 1211
18. Reza Mohammedian Gladius MMA 1210
19. Sergio Ferreira Kaisho 1210
20. Liam Färm MACC 1199
21. Aleksander Nedeljkovic Kaisho Kampsport 1133
22. Christobal Ubilla Kampsportscentret LLS 1133
23. Christopher Barrett Kampsportscentret LLS 1133
24. David Larsson Kampsportscentret LLS 1133
25. Joel Laveborn GBGMMA 1133
26. Kacper Fiscella Frontier MMA 1133
27. Linus Hammarlund Concrete JiuJitsu 1133
28. Mohammed El Jaouni Redline 1133
29. Nils Pettersson East Norrköping 1133
30. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
31. Poramin Atsawawitthayanon Fit4Fight Gym 1133
32. Yousuf Ahmadzai Kaisho Kampsport 1133

-70,3 kg
1. Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1876
2. Saikhan Sulimanov Kaisho Kampsport 1704
3. Ruslan Babaev Nacka Dojo 1626
4. Martin Corney Pancrase 1537
5. Mortaza Hoseini Gladius MMA 1476
6. Gabriel Laserna Forca Fighting 1440
7. Billy Nilsson Frontier MMA 1384
8. Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1373
9. Pascal Brander Lund Kaisho Kampsport 1369
10. Kamil Ligenza Allstars 1355
11. Amir Amini Pancrase 1345
12. Patrik Villaflor Hilti Storfors 1261
13. Oskars Pelens Allstars 1232
14. Ratko Tomic Gladius MMA 1232
15. Anton Andersson Coloseum Skövde 1210
16. Fredrik Boman Apex Kalmar 1210
17. Federico Tornéus Kampsportscentret LLS 1200
18. Mathias Löf Kaisho Kampsport 1134
19. Amed Lorindin Fit4Fight Gym 1133
20. Amir Zecevic Frontier MMA 1133
21. Anton Johansson Skellefteå Kampidrott 1133
22. Aram Jarl Gladius MMA 1133
23. Christian Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1133
24. Daniel Östlund Västerås Fight Club 1133
25. Jim Janson Icon MMA 1133
26. Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
27. Marcus Adolfsson Coloseum Skövde 1133
28. Mohsen Mohammadi Kampsportscentret LLS 1133
29. Pawel Kostka Allstars 1133
30. Ralph Romero Frontier MMA 1133
31. Rexhep Qevani Gladius MMA 1133
32. Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1060
33. Christian Hansen Pancrase 1001
34. Filip Eriksson Västerås Fight Club 1001

-77,1 kg
1. Noah Kihlgren Kaisho Kampsport 2251
2. Jonathan Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 2033
3. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1977
4. Johan Dahl Allstars 1947
5. Simon Fatemi Allstars 1842
6. Viktor Ellström Apex Kalmar 1678
7. Mamadaliyev Mashrab Nacka Dojo 1626
8. Daniel Toksoy Nova MMA 1505
9. Royne Hallberg GBGMMA 1501
10. Linus Linderberg Combat Academy 1477
11. Linus Roempke Gladius MMA 1404
12. Leo Börbrink GBGMMA 1379
13. Peter Helgöstam Pancrase 1379
14. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
15. Victor Överbring GBGMMA 1345
16. Robert Nilsson Gladius MMA 1334
17. Sebastian Pihl Frontier MMA 1333
18. Daniel Ström Gripen Kampförening 1319
19. Henrik Frank Gladius MMA 1283
20. Elvis Nasic Jönköping Grappling 1269
21. Mikael Stenlund Gladius MMA 1261
22. Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1261
23. Alireza Mohammady Östersund JKD 1232
24. Daniel Olsson Coloseum Skövde 1232
25. David Gunell Combat Academy 1232
26. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1232
27. Alexander Andal Södermalm MMA 1210
28. Kennet Andersson East Norrköping 1210
29. Robin Johansson Gripen Kampförening 1210
30. Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1210
31. Michael Lundberg Nacka Dojo 1200
32. Linus Dellgren Norrköping Kampsport 1134
33. Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
34. Elis Påhlman Redline 1133
35. Faton Buzuku Sundsvall Budoklubb 1133
36. Joakim Malmström Coloseum Skövde 1133
37. Leo Lindgren Pancrase 1133
38. Leo Tapio Allstars 1133
39. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1133
40. Nedim Slatina Landskrona 1133
41. Niklas Andersson Jönköping Grappling 1133
42. Obul Kasem Sandviken MMA 1133
43. Robert Strand Nacka Dojo 1133
44. Shobair Moosawi Kampsportscentret LLS 1133
45. Thomas Åkesson Gripen Kampförening 1133
46. Tobias Pihl Frontier MMA 1133
47. Rezart Vitija Dala BJJ 1001

-83,9 kg
1. Oscar Gran Kaisho Kampsport 1561
2. Tim Briseby Coloseum Skövde 1538
3. Axel Eriksson Berserk MMA 1440
4. Yousef El-Hussein GBGMMA 1333
5. Ibraheem Sinan Apex Kalmar 1272
6. Andreas Hall GBGMMA 1264
7. Mario Lukanovic Redline 1233
8. Rasmus Widén Nacka Dojo 1232
9. Kevin Fernberg Berserk MMA 1211
10. Fredrik Löfgren Gentlemannafabriken 1210
11. Julius Gerhardson Locxter MMA 1210
12. Perslow Magnus Fox 1134
13. Anas Daoud Frontier MMA 1133
14. Arash Wakili Gladius MMA 1133
15. Carl-Oskar Gerkman Skellefteå Kampidrott 1133
16. Joel Jensen Adrenaline Fighters 1133
17. Jonas Skröder Svensson Samurang 1133
18. Robert Elving Combat Academy 1133
19. Vilmer Knutsson Pancrase 1133
20. Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
21. Joar Wallenius Coloseum Skövde 1001
22. Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampidrott 1001

-93,0 kg
1. John Njie GBGMMA 1417
2. Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1416
3. Enes Kollari Samurang 1232
4. Jonathan Rodén Jönköping Grappling 1200
5. Tony Älgå Frontline Örebro 1134
6. Henrik Brunstedt Coloseum Skövde 1133
7. Krzysztof Kopylowicz Sundsvall Budoklubb 1133
8. Tobias Nilsson Fox 1133
9. Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
10. Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1001
11. Ardian Kastrati Fox 1001

-120,2 kg
1. Kevin Munje Redline 1153
2. Leo Lindahl Icon MMA 1031

MMA Klass-C

Damer
-70,3 kg
1. Evelina Dahlberg Västerås Fightclub 1001

Herrar
-65,8 kg
1. Jesper Limnell Fox 1001

-70,3kg
1. Mustafa Maatouk Kaisho 1060
2. Benjamin Hajijan Redline 1002

-77,1 kf
1. Fabian Törnqvist Kaisho 1001

-93,0 kg
1. Mikael Celik Gladius MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara