Rankinglistan uppdaterad igen

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i Västerås i slutet på januari 2019.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas. I listan nedan har vi markerat de som blivit proffs. Däremot vet vi status för medborgarskap för alla i listan. Högst sannolikt finns en hel del utan svenskt medborgarskap.

MMA-Klass A
Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1538
2. Anna Astvik Pancrase Gym 1546
3. Bezhan Mahmudi Allstars 1001

-56,7 kg
1. Elin Öberg Combat Academy 1134

-61,2 kg
1. Frida Vastamäki Djurgården IF 1613
2. Kim Amprazis Masthuggets Kampsportsklubb 1002
3. Nadja Eriksson Redline 1001

-65,8 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LLS 1136
2. Sofia Hedqvist Sandviken Kampsport 1060
3. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1002
4. Janina Danes Södermalm MMA 1001

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Djurgårdens IF (proffs)
2. Zoran Milic Västerås Fight Club 1134
3. Sebastian Gonzales Redline 1133

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1613
2. Jonny Touma Combat Academy 1782
3. Kevin Osorio MACC 1200
4. Fadi Asfar Pancrase 1133
5. Milad Mohammed Stockholm Shoot 1133
6. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase 1822
2. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1575
3. Sebastian Furmanek Kaisho Kampsport 1539
4. Bilal Tipsaev Allstars 1379
5. Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1345
6. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1333
7. Basir Safdari Pancrase 1261
8. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1261
9. Karl Pegers Frontline Örebro 1232
10. Belkacem Amjahdi Allstars 1211
11. Ali Taleb Redline 1210
12. Alexander Olander Sandviken MMA 1133
13. Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1133
14. Rokan Hamza Mjölby Fight Gym 1133
15. Timmi Bengtsson Kaisho Kampsport 1001

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub (proffs)
2. Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1642
3. Elvin Hoxha MACC 1577
4. Milton Engren Redline 1502
5. Randy Fungala Djurgårdens IF 1494
6. Navid Badi Gladius MMA 1410
7. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1334
8. Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1263
9. Wasiu Idowu MACC 1210
10. Sven von Schoultz Combat Academy 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Robin Roos Västerås Fight Gym 1334
2. Karar Al-Jaberi Kaisho Kampsport 1537
3. Axel Karlsson Gladius MMA 1416
4. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1333
5. Alexander Brodal Gladius MMA 1232
6. Mohamad Habal Redline 1232
7. John Oldenqvist GBGMMA 1210
8. Rasmus Nolhage Jönköping Grappling 1133
9. Robin Johansson Gripen 1133
10. Vincent Olofsson GBGMMA 1133
11. Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1060

-83,9 kg
1. SM vinnare: Andreas Berg Söders Fight Gym 1200
2. Danijel Grbic Redline 1652
3. Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1551
4. Christopher Bajo Redline 1134
5. Adis Saljevic Akademi Nord 1133
6. Heytham Rahbi Gladius MMA 1133
7. Martin Larsson Kampsportscentret LLS 1133
8. Eddie Olsson Redline 1001
9. Nils Påhlman Redline 1001
10. Taylan Isik Västerås Fight Club 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1537
2. Robin Larsson Nova MMA 1133
3. Daniel Petrus Forca Fighting 1002

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Bezhan Mahmudi Allstars 1233
2. Josefine Modig Apex Kalmar 1134
3. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

-83,9 kg
1. Eleonore Byrlén Kaisho Kampsport 1001

Herrar
-61,2 kg
1. Max Ljungberg Halmstad MMA 1709
2. Markus Adolfsson GBGMMA 1695
3. Milad Mohammed Stockholm MMA 1457
4. Rickard Wickelgren Adrenaline Fighters 1345
5. Cristian Romero Reyes GBGMMA 1261
6. Sejman Kendic Redline 1210
7. Albin Nilsson Frontier MMA 1201
8. William Allstrin Södermalm MMA 1134
9. Kifayatollah Ahengar Ultimate Gym 1133
10. Bater Bek Västers Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Oskar Jaskari Redline 1836
2. Moheb Azizi Södermalm MMA 1702
3. Awat Kohzadi Västerås Fight Club 1467
4. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1461
5. Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1417
6. Sarayut Chaopa GBGMMA 1369
7. Shkelqim Muji Redline 1333
8. Pavel Kostyk Upplands-Bro 1283
9. Sebastian Wojciechowski Allstars 1232
10. Timmy Andersen Hamstad MMA 1232
11. Samir Rajabi Akademi Nord 1211
12. Reza Mohammedian Gladius MMA 1210
13. Sergio Ferreira Kaisho 1210
14. Liam Färm MACC 1199
15. Filip Molin Coloseum Skövde 1134
16. Christopher Barrett Kampsportscentret LLS 1133
17. David Larsson Kampsportscentret LLS 1133
18. Kacper Fiscella Frontier MMA 1133
19. Linus Hammarlund Concrete JiuJitsu 1133
20. Mohammed El Jaouni Redline 1133
21. Nils Pettersson East Norrköping 1133
22. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
23. Poramin Atsawawitthayanon Fit4Fight Gym 1133
24. Yousuf Ahmadzai Kaisho Kampsport 1133
25. Hugo Huguignot Gladius MMA 1060

-70,3 kg
1. Saikhan Sulimanov Kaisho Kampsport 1704
2. Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1675
3. Ruslan Babaev Nacka Dojo 1626
4. Gabriel Laserna Forca Fighting 1440
5. Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1373
6. Kamil Ligenza Allstars 1355
7. Amir Amini Pancrase 1345
8. Martin Corney Pancrase 1333
9. Mortaza Hoseini Gladius MMA 1265
10. Billy Nilsson Frontier MMA 1261
11. Patrik Villaflor Hilti Storfors 1261
12. Oskars Pelens Allstars 1232
13. Ratko Tomic Gladius MMA 1232
14. Anton Andersson Coloseum Skövde 1210
15. Fredrik Boman Apex Kalmar 1210
16. Anton Johansson Skellefteå Kampidrott 1133
17. Aram Jarl Gladius MMA 1133
18. Christian Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1133
19. Daniel Östlund Västerås Fight Club 1133
20. Jim Janson Icon MMA 1133
21. Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
22. Mohsen Mohammadi Kampsportscentret LLS 1133
23. Ralph Romero Frontier MMA 1133
24. Rexhep Qevani Gladius MMA 1133
25. Pawel Kostka Allstars 1133
26. Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1060
27. Christian Hansen Pancrase 1001
28. Federico Tornéus Kampsportscentret LLS 1001
29. Filip Eriksson Västerås Fight Club 1001
30. Mathias Löf Kaisho Kampsport 1001

-77,1 kg
1. Noah Kihlgren Kaisho Kampsport 2034
2. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1852
3. Jonathan Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1770
4. Viktor Ellström Apex Kalmar 1678
5. Mamadaliyev Mashrab Nacka Dojo 1626
6. Linus Linderberg Combat Academy 1477
7. Royne Hallberg GBGMMA 1384
8. Leo Börbrink GBGMMA 1379
9. Peter Helgöstam Pancrase 1379
10. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
11. Victor Överbring GBGMMA 1345
12. Henrik Frank Gladius MMA 1283
13. Elvis Nasic Jönköping Grappling 1269
14. Linus Roempke Gladius MMA 1265
15. Mikael Stenlund Gladius MMA 1261
16. Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1261
17. Alireza Mohammady Östersund JKD 1232
18. David Gunell Combat Academy 1232
19. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1232
20. Pascal Brander Lund Kaisho Kampsport 1232
21. Alexander Andal Södermalm MMA 1210
22. Daniel Toksoy Nova MMA 1210
23. Kennet Andersson East Norrköping 1210
24. Robin Johansson Gripen Kampförening 1210
25. Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1210
26. Simon Fatemi Allstars 1210
27. Michael Lundberg Nacka Dojo 1200
28. Linus Dellgren Norrköping Kampsport 1134
29. Robert Nilsson Gladius MMA 1134
30. Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
31. Elis Påhlman Redline 1133
32. Joakim Malmström Coloseum Skövde 1133
33. Johan Dahl Allstars 1133
34. Leo Lindgren Pancrase 1133
35. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1133
36. Nedim Slatina Landskrona 1133
37. Niklas Andersson Jönköping Grappling 1133
38. Obul Kasem Sandviken MMA 1133
39. Robert Strand Nacka Dojo 1133
40. Sebastian Pihl Frontier MMA 1133
41. Shobair Moosawi Kampsportscentret LLS 1133
42. Thomas Åkesson Gripen Kampförening 1133
43. Tobias Pihl Frontier MMA 1133
44. Rezart Vitija Dala BJJ 1001

-83,9 kg
1. Oscar Gran Kaisho Kampsport 1561
2. Axel Eriksson Berserk MMA 1440
3. Tim Briseby Coloseum Skövde 1334
4. Mario Lukanovic Redline 1233
5. Rasmus Widén Nacka Dojo 1232
6. Kevin Fernberg Berserk MMA 1211
7. Julius Gerhardson Locxter MMA 1210
8. Andreas Hall GBGMMA 1135
9. Anas Daoud Frontier MMA 1133
10. Arash Wakili Gladius MMA 1133
11. Carl-Oskar Gerkman Skellefteå Kampidrott 1133
12. Robert Elving Combat Academy 1133
13. Vilmer Knutsson Pancrase 1133
14. Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
15. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
16. Joar Wallenius Coloseum Skövde 1001
17. Perslow Magnus Fox 1001
18. Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampidrott 1001

-93,0 kg
1. John Njie GBGMMA 1416
2. Andreas Knutsson Västerås Fight Club 1210
3. Jonathan Rodén Jönköping Grappling 1200
4. Tony Älgå Frontline Örebro 1134
5. Tobias Nilsson Fox 1133
6. Ulf Alvarsson Berserk MMA 1133
7. Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1001

-120,2 kg
1. Kevin Munje Redline 1153
2. Leo Lindahl Icon MMA 1031

MMA Klass-C
Damer
-70,3 kg
1. Evelina Dahlberg Västerås Fightclub 1001

Herrar
-70,3kg
1. Mustafa Maatouk Kaisho 1060
2. Benjamin Hajijan Redline 1001

-93,0 kg
1. Mikael Celik Gladius MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara