Rankinglistan är uppdaterad

Nu är rankinglistan uppdaterad efter både Gladius Adrenaline 16 och IMMAF EM. Alla som önskar delta på SM bör tävla så mycket som möjligt under hösten för att samla poäng. Tävlingar i MMA-ligan samt IMMAF tävlingar ger poäng, inga andra tävlingar gör det.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen
i slutet på januari 2019.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap (giltigt pass skall uppvisas) och får inte deltagit i pro matcher. Givetvis måste även giltigt tävlingskort uppvisas

MMA-Klass A

Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1538
2. Anna Astvik Pancrase 1546

-56,7 kg
1. Elin Öberg Combat Academy 1134

-61,2 kg
1. Frida Vastamäki Djurgården IF 1613
2. Kim Amprazis Masthuggets Kampsportsklubb 1002

-65,8 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LLS 1136
2. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1002

-70,3 kg
1. Janina Danes Södermalm MMA 1001

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Djurgårdens IF (proffs)
2. Zoran Milic Västerås Fight Club 1134
3. Sebastian Gonzales Redline 1133

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1613
2. Jonny Touma Combat Academy 1575
3. Kevin Osorio MACC 1200
4. Fadi Asfar Pancrase 1133
5. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase 1822
2. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1575
3. Bilal Tipsaev Allstars 1379
4. Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1345
5. Sebastian Furmanek Kaisho Kampsport 1334
6. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1261
7. Karl Pegers Frontline Örebro 1232
8. Belkacem Amjahdi Allstars 1211
9. Ali Taleb Redline 1210
10. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1133
11. Alexander Olander Sandviken MMA 1133
12. Basir Safdari MACC 1133
13. Rokan Hamza Mjölby Fight Gym 1133

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub (proffs)
2. Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1642
3. Elvin Hoxha MACC 1577
4. Milton Engren Redline 1502
5. Randy Fungala Djurgårdens IF 1493
6. Navid Badi Gladius MMA 1410
7. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1333
8. Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1263
9. Wasiu Idowu MACC 1210
10. Sven von Schoultz Combat Academy 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Robin Roos Västerås Fight Gym 1334
2. Karar Al-Jaberi Kaisho Kampsport 1537
3. Axel Karlsson Gladius MMA 1345
4. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1333
5. Alexander Brodal Gladius MMA 1232
6. Mohamad Habal Redline 1232 (proffs)
7. John Oldenqvist GBGMMA 1210
8. Rasmus Nolhage Jönköping Grappling 1133
9. Robin Johansson Gripen 1133
10. Vincent Olofsson GBGMMA 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Andreas Berg Söders Fight Gym 1200
2. Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1551
3. Danijel Grbic Redline 1441
4. Khamzat Girikhanov Allstars 1271 (proffs)
5. Christopher Bajo Redline 1134
6. Adis Saljevic Akademi Nord 1133
7. Heytham Rahbi Gladius MMA 1133
8. Martin Larsson Kampsportscentret LLS 1133

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1537
2. Robin Larsson Nova MMA 1133
3. Daniel Petrus Forca Fighting 1002

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

Herrar
-61,2 kg
1. Markus Adolfsson GBGMMA 1581
2. Max Ljungberg Halmstad MMA 1495
3. Milad Mohammed Stockholm MMA 1457
4. Rickard Wickelgren Adrenaline Fighters 1345
5. Cristian Romero Reyes GBGMMA 1261
6. Sejman Kendic Redline 1210
7. Albin Nilsson Frontier MMA 1200
8. William Allstrin Södermalm MMA 1134
9. Kifayatollah Ahengar Ultimate Gym 1133
10. Bater Bek Västers Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Oskar Jaskari Redline 1836
2. Moheb Azizi Södermalm MMA 1702
3. Awat Kohzadi Nyköping Kampsportsklubb 1466
4. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1461
5. Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1417
6. Sarayut Chaopa GBGMMA 1369
7. Sebastian Wojciechowski Allstars 1232
8. Timmy Andersen Hamstad MMA 1232
9. Samir Rajabi Akademi Nord 1211
10. Reza Mohammedian Gladius MMA 1210
11. Sergio Ferreira Kaisho 1210
12. Filip Molin Coloseum Skövde 1134
13. Christopher Barrett Kampsportscentret LLS 1133
14. David Larsson Kampsportscentret LLS 1133
15. Linus Hammarlund Concrete JiuJitsu 1133
16. Mohammed El Jaouni Redline 1133
17. Nils Pettersson East Norrköping 1133
18. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
19. Poramin Atsawawitthayanon Fit4Fight Gym 1133
20. Shkelqim Muji Redline 1133
21. Yousuf Ahmadzai Kaisho Kampsport 1133
22. Hugo Huguignot Gladius MMA 1060

-70,3 kg
1. Ruslan Babaev Nacka Dojo 1626
2. Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1549
3. Gabriel Laserna Forca Fighting 1440
4. Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1373
5. Kamil Ligenza Allstars 1355
6. Amir Amini Pancrase 1345
7. Mortaza Hoseini Gladius MMA 1265
8. Billy Nilsson Frontier MMA 1261
9. Patrik Villaflor Hilti Storfors 1261
10. Ratko Tomic Gladius MMA 1232
11. Anton Andersson Coloseum Skövde 1210
12. Fredrik Boman Apex Kalmar 1210
13. Anton Johansson Skellefteå Kampidrott 1133
14. Aram Jarl Gladius MMA 1133
15. Christian Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1133
16. Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
17. Martin Corney Pancrase 1133
18. Mohsen Mohammadi Kampsportscentret LLS 1133
19. Ralph Romero Frontier MMA 1133
20. Rexhep Qevani Gladius MMA 1133
21. Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1060
22. Liam Färm MACC 1060
23. Christian Hansen Pancrase 1001
24. Federico Tornéus Kampsportscentret LLS 1001
25. Mathias Löf Kaisho Kampsport 1001

-77,1 kg
1. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1717
2. Noah Kihlgren Kaisho Kampsport 1575
3. Viktor Ellström Apex Kalmar 1518
4. Mamadaliyev Mashrab Nacka Dojo 1416
5. Leo Börbrink GBGMMA 1379
6. Peter Helgöstam Pancrase 1379
7. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
8. Linus Linderberg Combat Academy 1348
9. Victor Överbring GBGMMA 1345
10. Elvis Nasic Jönköping Grappling 1269
11. Linus Roempke Gladius MMA 1265
12. Mikael Stenlund Gladius MMA 1261
13. Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1261
14. Alireza Mohammady Östersunds JKD 1232
15. David Gunell Combat Academy 1232
16. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1232
17. Alexander Andal Södermalm MMA 1210
18. Kennet Andersson East Norrköping 1210
19. Robin Johansson Gripen Kampförening 1210
20. Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1210
21. Simon Fatemi Allstars 1210
22. Michael Lundberg Nacka Dojo 1200
23. Linus Dellgren Norrköping Kampsport 1134
24. Robert Nilsson Gladius MMA 1134
25. Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
26. Elis Påhlman Redline 1133
27. Joakim Malmström Coloseum Skövde 1133
28. Johan Dahl Allstars 1133
29. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1133
30. Obul Kasem Sandviken MMA 1133
31. Robert Strand Nacka Dojo 1133
32. Royne Hallberg GBGMMA 1133
33. Sebastian Pihl Frontier MMA 1133
34. Shobair Moosawi Kampsportscentret LLS 1133
35. Tobias Pihl Frontier MMA 1133
36. Rezart Vitija Dala BJJ 1001

-83,9 kg
1. Oscar Gran Kaisho MMA 1561
2. Axel Eriksson Berserk MMA 1440
3. Tim Briseby Coloseum Skövde 1334
4. Mario Lukanovic Redline 1233
5. Rasmus Widén Nacka Dojo 1232
6. Julius Gerhardson Locxter MMA 1210
7. Kevin Fernberg Berserk MMA 1210
8. Andreas Hall GBGMMA 1134
9. Anas Daoud Frontier MMA 1133
10. Arash Wakili Gladius MMA 1133
11. Carl-Oskar Gerkman Skellefteå Kampidrott 1133
12. Robert Elving Combat Academy 1133
13. Vilmer Knutsson Pancrase 1133
14. Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
15. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
16. Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampidrott 1001
17. Joar Wallenius Coloseum Skövde 1001

-93,0 kg
1. John Njie GBGMMA 1416
2. Tony Älgå Frontline Örebro 1134
3. Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1001
4. Jonathan Rodén Jönköping Grappling 1001

-120,2 kg
1. Kevin Munje Redline 1151
2. Leo Lindahl Icon MMA 1031

MMA Klass-C

Damer
-70,3 kg
1. Evelina Dahlberg Västerås Fightclub 1001

Herrar
-70,3kg
1. Mustafa Maatouk Kaisho 1060

-93,0 kg
1. Mikael Celik Gladius MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara