Rankinglistan uppdaterad efter Shoot Challenge 29

Vi har avverkat 7 tävlingar och det börjar bli en struktur på rankinglistan. Att tävla är det enda sättet att få poäng för hög placering och möjlighet att tävla på SM.

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i slutet
på januri 2019.

Tävlande på SM måste ha svenskt medborgarskap och får inte deltagit i pro matcher.

MMA-Klass A

Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Nina Back Söders Fight Gym 1001

-61,2 kg
1. Kim Amprazis Masthuggets Kampsportsklubb 1001

-65,8 kg
1. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1002

-70,3 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LLS 1003
2. Janina Danes Södermalm MMA 1001

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Djurgårdens IF

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA
2. Jonny Touma Combat Academy 1232
3. Kevin Osorio MACC 1200
4. Fadi Asfar Pancrase 1133
5. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1133
6. Zoran Milic Västerås Fight Club 1001

-65,8 kg
1. SM vinnare: Amir Malekpour Pancrase
2. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1575
3. Bilal Tipsaev Allstars 1379
4. Sebastian Furmanek Kaisho Kampsport 1334
5. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1261
6. Karl Pegers Frontline Örebro 1232
7. Belkacem Amjahdi Allstars 1211
8. Ali Taleb Redline 1210
9. Jimmie Nilsson Coloseum Skövde 1210
10. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1133
11. Alexander Olander Sandviken MMA 1133
12. Basir Safdari MACC 1133
13. Rokan Hamza Mjölby Fight Gym 1133

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub
2. Elvin Hoxha MACC 1577
3. Randy Fungala Djurgårdens IF 1493
4. Milton Engren Redline 1355
5. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1333
6. Navid Badi Gladius MMA 1271
7. Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1263
8. Wasiu Idowu MACC 1210
9. Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1134
10. Sven von Schoultz Combat Academy 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Robin Roos Västerås Fight Gym 1001
2. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1333
3. Karar Al-Jaberi Kaisho Kampsport 1333
4. Mohamad Habal Redline 1232
5. Axel Karlsson Gladius MMA 1210
6. John Oldenqvist GBGMMA 1210
7. Robin Johansson Gripen 1133
8. Vincent Olofsson GBGMMA 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Andreas Berg Söders Fight Gym 1200
2. Khamzat Girikhanov Allstars 1271
3. Danijel Grbic Redline 1233
4. Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1211
5. Andreas Berg Söders Fight Gym 1200
6. Christopher Bajo Redline 1134
7. Adis Saljevic Akademi Nord 1133

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA
2. Daniel Petrus Forca Fighting 1002

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

Herrar
-61,2 kg
1. Oskar Jaskari Redline 1626
2. Milad Mohammed Stockholm MMA 1457
3. Markus Adolfsson GBGMMA 1384
4. Rickard Wickelgren Adrenaline Fighters 1345
5. Max Ljungberg Halmstad MMA 1283
6. Sejman Kendic Redline 1210
7. Albin Nilsson Frontier MMA 1200
8. William Allstrin Södermalm MMA 1134
9. Cristian Romero Reyes GBGMMA 1133
10. Bater Bek Västers Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Moheb Azizi Södermalm MMA 1702
2. Awat Kohzadi Nyköping Kampsportsklubb 1466
3. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1461
4. Dzhabrail Murtazaliev Allstars 1417
5. Sarayut Chaopa GBGMMA 1232
6. Sebastian Wojciechowski Allstars 1232
7. Timmy Andersen Hamstad MMA 1232
8. Samir Rajabi Akademi Nord 1211
9. Reza Mohammedian Gladius MMA 1210
10. Sergio Ferreira Kaisho 1210
11. Filip Molin Coloseum Skövde 1134
12. Christopher Barrett Kampsportscentret LLS 1133
13. David Larsson Kampsportscentret LLS 1133
14. Linus Hammarlund Concrete JiuJitsu 1133
15. Mohammed El Jaouni Redline 1133
16. Nils Pettersson East Norrköping 1133
17. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
18. Poramin Atsawawitthayanon Fit4Fight Gym 1133
19. Shkelqim Muji Redline 1133
20. Yousuf Ahmadzai Kaisho Kampsport 1133

-70,3 kg
1. Ruslan Babaev Nacka Dojo 1626
2. Wahid Jarah Karlshamn Fightcenter 1549
3. Gabriel Laserna Forca Fighting 1440
4. Kamil Ligenza Allstars 1355
5. Amir Amini Pancrase 1345
6. Mortaza Hoseini Gladius MMA 1265
7. Billy Nilsson Frontier MMA 1261
8. Ratko Tomic Gladius MMA 1232
9. Anton Andersson Coloseum Skövde 1210
10. Fredrik Boman Apex Kalmar 1210
11. Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LLS 1133
12. Anton Johansson Skellefteå Kampidrott 1133
13. Aram Jarl Gladius MMA 1133
14. Christian Kjellberg Masthuggets Kampsportsklubb 1133
15. Kevin Gallego Söders Fight Gym 1133
16. Martin Corney Pancrase 1133
17. Mohsen Mohammadi Kampsportscentret LLS 1133
18. Patrik Villaflor Hilti Storfors 1133
19. Ralph Romero Frontier MMA 1133
20. Rexhep Qevani Gladius MMA 1133
21. Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1060
22. Liam Färm MACC 1060
23. Christian Hansen Pancrase 1001
24. Mathias Löf Kaisho Kampsport 1001

-77,1 kg
1. Noah Kihlgren Kaisho Kampsport 1575
2. Viktor Ellström Apex Kalmar 1518
3. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1502
4. Mamadaliyev Mashrab Nacka Dojo 1416
5. Leo Börbrink GBGMMA 1379
6. Peter Helgöstam Pancrase 1379
7. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1369
8. Linus Linderberg Combat Academy 1348
9. Victor Överbring GBGMMA 1345
10. Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1261
11. Alireza Mohammady Östersund JKD 1232
12. David Gunell Combat Academy 1232
13. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1232
14. Alexander Andal Södermalm MMA 1210
15. Kennet Andersson East Norrköping 1210
16. Robin Johansson Gripen Kampförening 1210
17. Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1210
18. Simon Fatemi Allstars 1210
19. Michael Lundberg Nacka Dojo 1200
20. Linus Dellgren Norrköping Kampsport 1134
21. Robert Nilsson Gladius MMA 1134
22. Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
23. Elis Påhlman Redline 1133
24. Joakim Malmström Coloseum Skövde 1133
25. Johan Dahl Allstars 1133
26. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1133
27. Mikael Stenlund Gladius MMA 1133
28. Obul Kasem Sandviken MMA 1133
29. Robert Strand Nacka Dojo 1133
30. Sebastian Pihl Frontier MMA 1133
31. Shobair Moosawi Kampsportscentret LLS 1133
32. Tobias Pihl Frontier MMA 1133
33. Linus Roempke Gladius MMA 1060
34. Rezart Vitija Dala BJJ 1001

-83,9 kg
1. Oscar Gran Kaisho MMA 1561
2. Axel Eriksson Berserk MMA 1440
3. Tim Briseby Coloseum Skövde 1334
4. Rasmus Widén Nacka Dojo 1232
5. Kevin Fernberg Berserk MMA 1210
6. Anas Daoud Frontier MMA 1133
7. Carl-Oskar Gerkman Skellefteå Kampidrott 1133
8. Robert Elving Combat Academy 1133
9. Vilmer Knutsson Pancrase 1133
10. Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
11. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
12. Andreas Hall GBGMMA 1001
13. Sayed Rohullah Mosavi Skellefteå Kampidrott 1001

-93,0 kg
1. John Njie GBGMMA 1210
2. Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1001

-120,2 kg
1. Kevin Munje Redline 1150
2. Leo Lindahl Icon MMA 1031

MMA Klass-C

Damer
-70,3 kg
1. Evelina Dahlberg Västerås Fightclub 1001

Herrar
-70,3kg
1. Mustafa Maatouk Kaisho 1060

-93,0 kg
1. Mikael Celik Gladius MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara