Resultat SM 2017

Nedan återfinns resultaten från årets svenska mästerskap. Förbundet tackar tävlande, coacher, domare och lokal arrangör för en bra tävling och ett bra tävlingsår.

MMA Klass A
Damer
Stråvikt
1. Nina Back, Söders Fight Gym
2. Anna Astvik, Pancrase Shootfighting.

Herrar
Flugvikt
1. Serdar Altas, Djurgårdens IF
2. Sebastian Gonzalez, Redline
3. Dennis Rydén, Gladius MMA
3. Zoran Milic, Västerås FightClub

Bantamvikt
1. Renato Vidovic, Gladius MMA
2. Jonny Touma, Combat Academy
3. Fadi Asfar, Pancrase
3. Pontus Hedqvist, Kraftverket Ju Jutsu

Fjädervikt
1. Amir Malekpour, Pancrase Shootfighting
2. Martin Lindqvist, Pancrase Shootfighting
3. Hoger Salih, Djurgården IF
3. Jimmie Nilsson, Coloseum Skövde

Lättvikt
1. Tobias Harila, Västerås FightClub
2. Navid Badi, Gladius MMA
3. Jonas Nilsson, Allstars

Weltervikt
1. Robin Roos, Västerås FightClub
2. Axel Karlsson, Gladius MMA
3. Tobias Söderberg, Mjölby Fight Gym
3. Oskar Karlström Biller, Nova MMA

Mellanvikt
1. Andreas Berg, Söders Fight Gym
2. Alexander Lindgren, Samurang
3. Heytham Rahbi, Gladius MMA
3. Nabil Malki, Allstars

Lätt Tungvikt
1. Anton Turkalj, GBGMMA
2. Robin Larsson, Nova MMA
3. Mustafa Atrakchi, RenYi Umeå
4. Taylan Isik, Västerås FightClub

MMA Klass B
Damer
Bantamvikt
1. Nadja Eriksson, Allmänna Grapplingsällskapet
2. Frida Vastamäki, Djurgårdens IF

Lättvikt
1. Jessica Forslund Reis, Kampsportscentret LLS
2. Sanda Meneses, Djurgårdens IF
3. Janina Danes, Södermalm MMA

Herrar
Bantamvikt Herr
1. Jalkun Tadzijev, Västerås FightClub
2. Mojtaba, Yousefzehi, Västerås FightClub
3. Don Karl Runnström, Concrete JJ Tyresö

Fjädervikt Herr
1. Karl Pegers, Frontline Örebro
2. Randy Fungala, Djurgårdens IF
3. Fabian Long, Kemjoh Hapkido
4. Alexander Lööf, Fightclub Västerås

Lättvikt
1. Hans-Emil Karlsson, RenYi Umeå
2. Milton Engren, Redline
3. Rasmus Medin, Västerås FightClub
3. Michael Norling, Södermalm MMA

Weltervikt
1. Fredrik Ljunglund, Kemjoh Hapkido
2. Salar Dabiri, Pancrase Shootfighitng
3. Pasha Tarzi, Stockholm MMA
3. Joakim Malmström, Coloseum Skövde

Mellanvikt
1. Adis Saljevic, Akademi Nord
2. Danijel Grbic, Redline
3. Vincent Pettersson, Allstars

Lätt Tungvikt
1. Daniel Petrus, Forca Fighting
2. Gustav Karlbom, Dynamix Köping
3. Ludvig Ruocco, Södermalm MMA
3. Patrick Söderberg Nordkvist, Fox Boxningsklubb

Klubblistan
Guld 4 poäng
Silver 2 poäng
Brons 1 poäng

1. Västerås FightClub: 3 guld, 1 silver, 4 brons = 18 poäng
2. Pancrase Shootfighting: 1 guld, 3 silver, 1 brons = 11 poäng
2. Djurgårdens IF: 1 guld, 3 silver, 1 brons = 11 brons
4. Gladius MMA: 1 guld, 2 silver, 2 brons = 10 poäng
5. Söders Fight Gym: 2 guld = 8 poäng
6. Redline: 3 silver = 6 poäng
7. RenYi FightCamp: 1 guld, 1 brons = 5 poäng
7. Kemjoh Hapkido: 1 guld, 1 brons = 5 poäng
9. Allmänna Grapplingsällskapet: 1 guld = 4 poäng
9. Kampsportscentret LLS 1 guld = 4 poäng
9. Frontline Örebro: 1 guld = 4 poäng
9. Akademi Nord: 1 guld = 4 poäng
9. Forca Fighting: 1 guld = 4 poäng
9. GBGMMA: 1 guld = 4 poäng
15. Nova MMA: 1 silver, 1 brons = 3 poäng
15. Södermalm MMA: 3 brons = 3 poäng
15. Allstars: 3 brons = 3 poäng
18. Samurang: 1 silver = 2 poäng
18. Dynamix Köping: 1 silver = 2 poäng
18. Coloseum Skövde: 2 brons = 2 poäng
18. Combat Academy: 1 silver = 2 poäng
22. Kraftverket Ju Jutsu: 1 brons = 1 poäng
22. Mjölby Fight Gym: 1 brons = 1 poäng
22. Concrete JJ Tyresö: 1 brons = 1 poäng
22. Stockholm MMA: 1 brons = 1 poäng
22. Fox Boxningsklubb: 1 brons = 1 poäng

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara