Slutgiltig ranking för 2017 är klar

Detta är den slutgiltiga rankingen efter alla rankinggrundande tävlingar 2017.

Alla på listan kan anmäla sig till SM, men det krävs följande
1. Du har svenska medborgarskap och ett giltigt pass
2. Du kan bara anmäla dig i den klassen du är rankad.
3. Klubbkamrater kan mötas på SM, red ut detta på hemmaplan innan anmälan

För att delta på SM måste man anmäla sig. Notera även att särskiljningsregler är tillämpade på plats 1-4. Dessa tillämpas om två tävlande har samma poäng. Det kan bli aktuellt att tillämpa på fler platser, men det görs vid behov.

MMA-Klass A
Damer

-52,2 KG
1. SM vinnare: Fannie Redman, Pancrase 1404
2. Anna Astvik, Pancrase 2017
3. Nina Back, Söders Fight Gym 1001

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA 1662
2. Gabriella Ringblom Pancrase 1404
3. Elin Öberg, Combat Academy 1001

-61,2 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA 1404
2. Eva-my Persson Nacka dojo 1333
3. Frida Vastamäki Djurgården 1002

-65,8 kg
1. Jessica Forslund Reis, Kampsportscentret LLS 1002

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala 1822
2. Sebastian Gonzalez Redline 1269
3. Dennis Rydén Gladius MMA 1261
4. Zoran Milic Västerås Fight Club 1261

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA
2. Fadi Asfar Pancrase 1376
3. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1335
4. Jonny Touma Combat Academy 1299
5. Pontus Hedqvist Kraftverket JJ 1264
6. Emil Andersson Gladius MMA 1232
7. Temur Malick IF Team Perrys gym 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening 1461
2. Hoger Salih Djurgårdens IF 2146
3. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter 1863
4. Eli Elias Pancrase 1697
5. Amir Malekpour Pancrase 1557
6. Ali Yazbeck Redline 1528
7. Belkacem Amjahdi Allstars 1502
8. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1501
9. Martin Lindqvist Pancrase 1480
10. Basir Safdari Pancrase 1427
11. Hamid Sadid Akademi Nord 1384
12. Mohammed Qasim Muhammed Redline 1382
13. Sebastian Furmanek Kaisho 1370
14. Bilal Tipsaev GBGMMA 1285
15. Bartosz Wojcikiewicz Forca Fighting 1283
16. Ali Taleb Swedish Athletics 1200
17. Ababil Almothary GBGMMA 1133
17. David Hedlund Nova MMA 1133
17. Jakob Valegren Akademi Nord 1133
17. Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1133

-70,3 kg
1. Tobias Harila Västerås Fight Club 2603
2. Navid Badi Gladius MMA 1701
3. Jonas Nilsson Allstars 1515
4. Mario Markus GBGMMA 1442
5. Alireza Sarabi GBGMMA 1386
6. Daniel Kraljevic Redline 1306
7. Charlie Sano RenYi Umeå 1278
8. Dennis Pillai Pancrase 1200
9. Alexander Olander Sandviken MMA 1133
9. Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA 2059
2. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 2239
3. Robin Roos Västerås Fight Club 2198
4. Axel Karlsson Gladius MMA 1972
5. John Oldenqvist GBGMMA 1866
6. Jonas Nordborg Gladius MMA 1662
7. Alexander Ruev Söders Fight Gym 1440
8. Vincent Olofsson GBGMMA 1386
9. Sabil Rahili Gladius MMA 1284
10. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1265
11. Henrik Lönnroth Stockholm MMA 1261
12. Joel Larsson Fit4Fight Gym 1232
13. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1210
14. Ashkan Mehrdadpoor GBGMMA 1134
14. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1134
16. Dennis Pillai Pancrase 1133
16. Fredrik Ljunglund Kemjoh 1133
16. Jonathan Ring Akademi Nord 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 2339
2. Heytham Rahbi Gladius MMA 1862
3. Khamzat Girikhanov Allstars 1721
4. Nabil Malki Allstars 1586
5. Alexander Lindgren Samurang 1583
6. Mattias Henriksson RenYi Umeå 1502
7. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
8. Carl Axemo Pancrase 1133
8. Daniel Karlsson Gladius MMA 1133
8. Danijel Grbic Redline 1133
8. Pedro Pinones-Arce Rei Botkyrka 1133
12. Daniel Bergström Apex Kalmar 1060
13. Eddie Olsson Redline 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 2707
2. Robin Larsson Nova MMA 1694
3. Mustafa Atrakchi RenYi Umeå 1386
4. Christoffer Hillsjö GBGMMA 1261
5. Taylan Isik Västerås Fight Club 1133
6. Robin Enontekiö Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA
2. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 2429

+120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 2429

MMA-Klass B
Damer

-52,2 kg
1. Nina Back Söders Fight Gym 1062
2. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

-61,2 kg
1. Nadja Eriksson Nordic Fighters 1964
2. Frida Vastamäki Halmstad MMA 1331
4. Bezhan Mahmudi Söders Fight Gym 1133

-65,8 kg
1. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1461
2. Dessie S-Andersson Växjö Titans 1133

-70,3 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LSS 1651
2. Sandra Meneses Djurgården 1271
2. Janina Danes Södermalm MMA 1263
3. Norea Forsman Olsson Hilti Fightcenter Uppsala 1133

Herrar
-61,2 kg
1. Emil Andersson Gladius MMA 1865
2. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1652
3. Jalkun Tadzijev Västerås Fight Club 1626
4. Peter Lövbrand Nordic Fighters 1423
5. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1416
6. Yousuf Ahmadzai Kaisho 1384
7. Don Karl Runnström Concrete Tyresö 1333
8. Zoran Milic Västerås Fight Club 1232
9. Oskar Jaskari Redline 1210
10. Sajad Amini Allstars 1134
10. Sajed Moukdad Frontier MMA 1134
12. Carl Sundström Nordic Fighters 1133
12. Filip Ravin Akademi Nord 1133
12. Jesper Holmgren Nordic Fighters 1133
12. Jonathan Samuelsson Allstars 1133
12. Kevin Osorio Nacka dodjo 1133
12. Lucas Lindheden Akademi Nord 1133
12. Markus Adolfsson GBGMMA 1133
12. Nour Akare Mölndals MMC 1133
12. Victor Skog Akademi Nord 1133
21. Axel Andersson Egerlid Nordic Fighters 1001

-65,8 kg.
1. Randy Fungula Djurgårdens IF 2183
2. Fabian Long KemJoh Hapkido 1939
3. Karl Pegers Akademi Nord 1908
4. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1863
5. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1802
6. Anas Khodr Djurgårdens IF 1610
7. Sebastian Furmanek Kaisho 1537
8. Awat Kohzadi Concrete Tyresö 1511
9. Bilal Tipsaev GBGMMA 1488
10. Sebastian Wojciechowski Allstars 1441
11. Martin Wiklund Söders Fight Gym 1345
12. Moheb Azizi Stockholm MMA 1269
13. Alisher Saidov Kampsportscentret LSS 1261
13. Cesar Brecevic Pancrase 1261
13. Mattias Kahri Coloseum Fightcenter 1261
16. Kevin Bohlin Akademi Nord 1232
16. Mohammad El Jaouni Redline 1232
18. Johan Varnander Akademi Nord 1210
18. Timmy Andersen Halmstad MMA 1210
20. Christopher Barrett Kampsportscentret LSS 1133
20. Eldin Hasovic Frontier MMA 1133
20. Joel Rosenqvist Kristianstad 1133
20. Jonathan Ekstrand East Norrköping 1133
20. Linus Johansson Växjö Titans 1133
20. Milad Mohammed Stockholm MMA 1133
20. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
20. Samir Karimi Pancrase 1133
28. Pontus Sörenson Stockholm MMA 1001

-70,3 kg
1. Milton Engren Redline 1833
2. Hans-Emil Karlsson RenYi Umeå 1721
3, Ola Jacobsson Halmstad MMA 1707
4, Carl-Michael Andersson Södermalm MMA 1663
5. Rasmus Medin Västerås Fight Club 1575
6. Michael Norling Södermalm MMA 1537
7. Jacob Hedin Malm Pancrase 1505
8. Turan Topal Pancrase 1488
9. Kamil Ligenza Allstars 1440
10. Shkelqim Muji Redline 1440
11. Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1404
12. Christodoulos Nussis Allstars 1384
13. William Swärd Växjö Titans 1369
14. Alexander Khalaf Coloseum Fightcenter 1355
14. Wasiu Idowu Nacka dodjo 1355
15. Ziad Shkuntana Djurgårdens IF 1345
16. Elvin Mehdiev Allstars 1333
16. Richard Haddad Forca Fighting 1333
18. Oskars Pelnens Allstars 1306
19. Amir Amini Pancrase 1269
20. Petar Milenov Allstars 1269
21. Amor Sofi Khatib Halmstad MMA 1265
22. Christian Hansen Pancrase 1261
22. Imad Ismail Abdullah Hilti Fightcenter Uppsala 1261
22. Martin Corney Södermalm MMA 1261
22. Patric Samrell Kraftwerket JJ 1261
26. Rustam Kharaev KemJoh Hapkido 1246
27. Anton Johansson Skellefteå 1232
27. Dino Kalac Skellefteå 1232
27. Emil Matttsson Redline 1232
30. Reza Mohammedian Gladius MMA 1232
31. Alexander Wilhelms Pancrase 1210
31. Filip Sakic Redline 1210
31. Oliver Backman Akademi Nord 1210
31. Ratko Tomic Gladius MMA 1210
31. Ruslan Babaev Nacka dojo 1210
31. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LSS 1210
37. Adam Fahhouri Rei Botkyrka 1133
37. Alexander Hagman Nordic Fighters 1133
37. Ali Jafari Coloseum Fightcenter 1133
37. Beppe Rohdin Nordic Fighters 1133
37. Daniel Soto Roback Kraftwerket JJ 1133
37. Grover Camargo Ribera GBGMMA 1133
37. Johan Kloth Ultimate Gym 1133
37. Jonathan Kjellberg Team Top Hat 1133
37. Kevin Zadeh GBGMMA 1133
37. Markus Hofvander Gripen 1133
37. Opoku Ayih Södermalm MMA 1133
37. Oskar Ahling Berserk MMA 1133
37. Pascal Brander Lund Kaisho 1133
37. Tobias Johansson Adrenaline Fighters 1133
37. Victor Överbring Draco 1133
52. Dusan Milonjic Rei Botkyrka 1060

-77,1 kg
1. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1722
2. Pasha Tarzi Stockholm MMA 1708
3. Zelim Zubayraev Allstars 1689
4. Samir Faqirzadeh Fit4Fight Gym 1631
5. Salar Dabiri Pancrase 1586
6. Joakim Malmström Coloseum Fightcenter 1579
7. Linus Lindeberg Combat Academy 1575
8. Johan Dahl Allstars 1549
8. Simon Fatemi Allstars 1549
10. Markus Papandreou Redline 1507
11. Leo Dahström Pancrase 1476
12. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1473
13. Liam Wilson Nacka dojo 1440
13. Musa Drammeh RenYi Umeå 1440
13. Viktor Ekelund Söders Fight Gym 1440
16. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1345
17. Babu Carry Jammeh Allstars 1333
17. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1333
19. Robin Johansson Gripen 1269
20. Otto Olofsson Kaisho 1261
21. Viktor Ellström Apex Kalmar 1243
22. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1232
22. Mamadaliyev Mashrab Nacka dojo 1232
22. Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1232
25. Claes Nordén Kampsportscentret LSS 1210
25. Clas Björklund Akademi Nord 1210
25. Niklas Lööf Gripen 1210
28. Alexander Andal Södermalm MMA 1133
28. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1133
28. Anton Gunbro Halmstad MMA 1133
28. Christian Hansen Pancrase 1133
28. Dennis Hadström Södermalm MMA 1133
28. Javid Ishaq Ali Nyköping Kampsportsklubb 1133
28. Joakim Soto Roback Kraftwerket JJ 1133
28. Johannes Ståhl Kaisho 1133
28. Kristian Bergström Kristianstad 1133
28. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
28. Mathias Löf Kaisho 1133
28. Pontus Bengtsson Halmstad MMA 1133
28. Robin Billing Västerås Fight Club 1133
28. Royne Hallberg GBGMMA 1133
28. Sherafat Kortwal Allstars 1133
28. Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1133
28. Soheb El Koli Pancrase 1133
28. Soheil Khayatbashi Nordic Fighters 1133
28. Sulle Hoshmand Södermalm MMA 1133
28. Yonos Ahmadi Djurgårdens IF 1133
28. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
49. Giuliano Puelles GBGMMA 1060

-83,9 kg
1. Murad Salamov East Norrköping 1875
2. Adis Saljevic Akademi Nord 1755
3. Vincent Pettersson Allstars 1662
4. Danijel Grbic Redline 1626
5. Elhamddin Najemyar Forca Fighting 1549
6. David Johansson Växjö Titans 1467
7. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1384
7. Andreas Hall GBGMMA 1384
7. Sam Kviele Pancrase 1384
10. Leo Börbrink GBGMMA 1348
11. Patrik Svensson Frontier MMA 1345
12. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1333
13. Khamzat Gerikhanov GBGMMA 1331
14. Erik Lindén Kampsportscentret LSS 1306
15. Oskar Engman Combat Academy 1261
16. Mario Lukanovic Redline 1232
16. Nikola Grujovic Fit4Fight Gym 1232
18. Ibraheem Sinan Nordic Fighters 1211
19. Kevin Fernberg Berserk MMA 1210
19. Mattias Henriksson RenYi Umeå 1210
21. Herolind Xhafolli Redline 1200
22. Albin Dejerstam Draco 1133
22. Anton Amcoff Nyman Ljusdal Fight Club 1133
22. Christian Elias Pancrase 1133
22. Johan Henriksson Västerås Fight Club 1133
22. Jonas Rådahl Pancrase 1133
22. Josef Ahlgren Landskrona Shotokan 1133
22. Karrar Albeiati Allstars 1133
22. Niklas Ahlbom Kraftwerket JJ 1133
22. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1133
22. Perslow Magnus Fox 1133
22. Peter Helgöstam Pancrase 1133
22. William Norgren Nordic Fighters 1133
35. Anas Daoud Frontier MMA 1060
36. Michael Lidström Nordic Fighters 1001
36. Oscar Gran Akademi Nord 1001

-93,0 kg
1. Daniel Petrus Forca Fighting 1786
2. Patrick Söderberg Nordqvist BK Fox 1755
3. Gustav Karlbom Dynamix Köping 1632
4. Alexander Walley Nyköping Kampsportsklubb 1505
5. Erik Lundin Östersunds JK 1489
6. Ludvig Ruocco Södermalm MMA 1462
7. Pejvak Rezaii Fit4Fight Gym 1440
8. Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1261
9. Daniel Bjurenvall Dynamix Köping 1133
9. Jonas Enzell Berserk MMA 1133
9. Kim Packalén Sandviken 1133
9. Marko Kiviniemi Frontier MMA 1133
9. Tobias Nilsson BK Fox 1133
14. Lucas Savel Redline 1001

När detta postas är det fortfarande möjligt att skicka in protester från Shoot Challenge 27. Det kan eventuellt påverka listan.

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara