Rankinglistan uppdaterad efter Coloseum Arena 1

Vi uppdaterar snabbare ju närmare SM vi kommer. Nedanstående lista är preliminär då tiden för protester från Coloseum Arena 1 ej gått ut. Det är två tävlingar kvar i ligan att samla poäng ifrån, därtill får även landslagsdeltagrna poäng från IMMAF VM som avgörs kommande vecka.

 

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen i Stockholm helgen 9-10 december. Deltagarna i SM måste
1. Ha svenska medborgarskap
2. Tävla för en svensk klubb ansluten till SMMAF
3. Anmäla sig till SM via hemsidan (info kommer om detta)

Notera att listan innehåller tävlande från endast svenska klubbar, men det är inte säkert att alla är svenska medborgare.

Vi rekommenderar alla som önskar vara med på SM att tävla så mycket som möjligt under hösten för att samla poäng!

MMA-Klass A

Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Fannie Redman, Pancrase 1404
2. Anna Astvik, Pancrase 1334

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA 1662
2. Gabriella Ringblom Pancrase 1404

-61,2 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA 1404
2. Eva-my Persson Nacka dojo 1333

-65,8 kg
1. Jessica Forslund Reis, Kampsportscentret LLS 1002

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala
2. Sebastian Gonzalez Redline 1269
3. Zoran Milic Västerås Fight Club 1261
4. Dennis Rydén Gladius MMA 1133

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1537
2. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1335
3. Jonny Touma Combat Academy 1233
4. Emil Andersson Gladius MMA 1232
5. Pontus Hedqvist Kraftverket JJ 1134
6. Fadi Asfar Pancrase 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening 1333
2. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter 1930
3. Hoger Salih Djurgårdens IF 1662
4, Amir Malekpour Pancrase 1491
5, Eli Elias Pancrase 1483
6, Belkacem Amjahdi Allstars 1386
7, Tobias Bohlin Sandviken MMA 1384
8, Hamid Sadid Akademi Nord 1384
9, Ali Yazbeck Redline 1379
10. Bilal Tipsaev GBGMMA 1285
11, Bartosz Wojcikiewicz Forca Fighting 1283
12, Martin Lindqvist Pancrase 1269
13, Sebastian Furmanek Kaisho 1233
14, Ali Taleb Swedish Athletics 1200
15, Ababil Almothary GBGMMA 1133
16, Basir Safdari Pancrase 1133
17, David Hedlund Nova MMA 1133
18. Jakob Valegren Akademi Nord 1133
19. Nermin Mehmedagic Gladius MMA 1133

-70,3 kg
1. Tobias Harila Västerås Fight Club 2523
2. Navid Badi Gladius MMA 1624
3. Jonas Nilsson Allstars 1515
4, Mario Markus GBGMMA 1442
5, Alireza Sarabi GBGMMA 1386
6, Daniel Kraljevic Redline 1306
7, Charlie Sano RenYi Umeå 1212
8, Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1133
9. Dennis Pillai Pancrase 1001

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA 1742
2. Robin Roos Västerås Fight Club 2197
3. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1900
4, John Oldenqvist GBGMMA 1866
5. Axel Karlsson Gladius MMA 1862
6. Jonas Nordborg Gladius MMA 1504
7. Alexander Ruev Söders Fight Gym 1440
8. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1265
9. Vincent Olofsson GBGMMA 1263
10. Henrik Lönnroth Stockholm MMA 1261
11. Joel Larsson Fit4Fight Gym 1232
12. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1210
13. Ashkan Mehrdadpoor GBGMMA 1134
14. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1134
15. Dennis Pillai Pancrase 1133
16. Fredrik Ljunglund Kemjoh 1133
17. Jonathan Ring Akademi Nord 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 1662
2. Heytham Rahbi Gladius MMA 1742
3. Alexander Lindgren Samurang 1583
4. Khamzat Girikhanov Allstars 1492
5. Nabil Malki Allstars 1451
6. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
7. Carl Axemo Pancrase 1133
8. Daniel Karlsson Gladius MMA 1133
9. Pedro Pinones-Arce Rei Botkyrka 1133
10. Daniel Bergström Apex Kalmar 1060
11. Eddie Olsson Redline 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 2147
2. Robin Larsson Nova MMA 1694
3. Mustafa Atrakchi RenYi Umeå 1386
4. Christoffer Hillsjö GBGMMA 1133
5. Taylan Isik Västerås Fight Club 1133
6. Robin Enontekiö Gladius MMA 1001

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA
2. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 1822

+120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 1822

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Nina Back Söders Fight Gym 1062
2. Elisa Hyrkäs Halmstad MMA 1001

-61,2 kg
1. Nadja Eriksson Nordic Fighters 1964
2. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1461
3. Frida Vastamäki Halmstad MMA 1331
4. Bezhan Mahmudi Söders Fight Gym 1133
5. Dessie S-Andersson Växjö Titans 1133

-70,3 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LSS 1651
2. Janina Danes Södermalm MMA 1134
3. Norea Forsman Olsson Hilti Fightcenter Uppsala 1133

Herrar
-61,2 kg
1. Emil Andersson Gladius MMA 1865
2. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1441
3. Jalkun Tadzijev Västerås Fight Club 1416
4. Mojtaba Yousefzehi Västerås Fight Club 1416
5. Yousuf Ahmadzai Kaisho 1384
6. Peter Lövbrand Nordic Fighters 1283
7. Zoran Milic Västerås Fight Club 1232
8. Sajad Amini Allstars 1134
9. Sajed Moukdad Frontier MMA 1134
10. Don Karl Runnström Concrete Tyresö 1133
11. Filip Ravin Akademi Nord 1133
12. Jonathan Samuelsson Allstars 1133
13. Kevin Osorio Nacka dodjo 1133
14. Lucas Lindheden Akademi Nord 1133
15. Markus Adolfsson GBGMMA 1133
16. Victor Skog Akademi Nord 1133
17. Axel Andersson Egerlid Nordic Fighters 1001

-65,8 kg.
1. Randy Fungula Djurgårdens IF 1968
2. Karl Pegers Akademi Nord 1908
3. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1743
4. Daniyal Shamkhalov Västerås Fight Club 1670
5. Fabian Long KemJoh Hapkido 1626
6. Anas Khodr Djurgårdens IF 1610
7. Sebastian Furmanek Kaisho 1537
8. Awat Kohzadi Concrete Tyresö 1511
9. Bilal Tipsaev GBGMMA 1488
10. Carl-Michael Andersson Södermalm MMA 1462
11. Sebastian Wojciechowski Allstars 1441
12. Martin Wiklund Söders Fight Gym 1345
13. Cesar Brecevic Pancrase 1261
14. Mattias Kahri Coloseum Fightcenter 1261
15. Kevin Bohlin Akademi Nord 1232
16. Mohammad El Jaouni Redline 1232
17. Johan Varnander Akademi Nord 1210
18. Timmy Andersen Halmstad MMA 1210
19. Alisher Saidov Kampsportscentret LSS 1133
20. Christopher Barrett Kampsportscentret LSS 1133
21. Eldin Hasovic Frontier MMA 1133
22. Joel Rosenqvist Kristianstad 1133
23. Jonathan Ekstrand East Norrköping 1133
24. Linus Johansson Växjö Titans 1133
25. Milad Mohammed Stockholm MMA 1133
26. Oscar Bohlin Adrenaline Fighters 1133
27. Samir Karimi Pancrase 1133
28. Pontus Sörenson Stockholm MMA 1001

-70,3 kg
1. Ola Jacobsson Halmstad MMA 1580
2. Turan Topal Pancrase 1488
3. Michael Norling Södermalm MMA 1461
4. Rasmus Medin Västerås Fight Club 1440
5. Shkelqim Muji Redline 1440
6. Hans-Emil Karlsson RenYi Umeå 1369
7. William Swärd Växjö Titans 1369
8. Alexander Khalaf Coloseum Fightcenter 1355
9. Wasiu Idowu Nacka dodjo 1355
10. Elvin Mehdiev Allstars 1333
11. Richard Haddad Forca Fighting 1333
12. Oskars Pelnens Allstars 1306
13. Amir Amini Pancrase 1269
14. Abdulbasid Saidov Kampsportscentret LSS 1265
15. Christian Hansen Pancrase 1261
16. Christodoulos Nussis Allstars 1261
17. Imad Ismail Abdullah Hilti Fightcenter Uppsala 1261
18. Patric Samrell Kraftwerket JJ 1261
19. Rustam Kharaev KemJoh Hapkido 1246
20. Anton Johansson Skellefteå 1232
21. Dino Kalac Skellefteå 1232
22. Emil Matttsson Redline 1232
23. Reza Mohammedian Gladius MMA 1232
24. Alexander Wilhelms Pancrase 1210
25. Filip Sakic Redline 1210
26. Kamil Ligenza Allstars 1210
27. Oliver Backman Akademi Nord 1210
28. Ratko Tomic Gladius MMA 1210
29. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LSS 1210
30. Adam Fahhouri Rei Botkyrka 1133
31. Alexander Hagman Nordic Fighters 1133
32. Ali Jafari Coloseum Fightcenter 1133
33. Beppe Rohdin Nordic Fighters 1133
34. Grover Camargo Ribera GBGMMA 1133
35. Jacob Hedin Malm Pancrase 1133
36. Johan Kloth Ultimate Gym 1133
37. Jonathan Kjellberg Team Top Hat 1133
38. Markus Hofvander Gripen 1133
39. Martin Corney Södermalm MMA 1133
40. Opoku Ayih Södermalm MMA 1133
41. Oskar Ahling Berserk MMA 1133
42. Pascal Brander Lund Kaisho 1133
43. Tobias Johansson Adrenaline Fighters 1133
44. Victor Överbring Draco 1133
45. Amor Sofi Khatib Halmstad MMA 1060
46. Dusan Milonjic Rei Botkyrka 1060

-77,1 kg
1. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1722
2. Pasha Tarzi Stockholm MMA 1708
3. Samir Faqirzadeh Fit4Fight Gym 1631
4. Salar Dabiri Pancrase 1586
5. Joakim Malmström Coloseum Fightcenter 1579
6. Milton Engren Redline 1575
7. Markus Papandreou Redline 1507
8. Leo Dahström Pancrase 1476
9. Zelim Zubayraev Pancrase 1476
10. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1473
11. Linus Lindeberg Combat Academy 1440
12. Musa Drammeh RenYi Umeå 1440
13. Viktor Ekelund Söders Fight Gym 1440
14. Johan Dahl Allstars 1416
15. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1345
16. Simon Fatemi Allstars 1345
17. Babu Carry Jammeh Allstars 1333
18. Viktor Ellström Apex Kalmar 1243
19. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1232
20. Oliver Axelsson Mjölby Fight Gym 1232
21. Clas Björklund Akademi Nord 1210
22. Niklas Lööf Gripen 1210
23. Ziad Shkuntana Djurgårdens IF 1210
24. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1133
25. Anton Gunbro Halmstad MMA 1133
26. Christian Hansen Pancrase 1133
27. Dennis Hadström Södermalm MMA 1133
28. Firass Kaaki Djurgårdens IF 1133
29. Javid Ishaq Ali Nyköping Kampsportsklubb 1133
30. Johannes Ståhl Kaisho 1133
31. Kristian Bergström Kristianstad 1133
32. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
33. Mathias Löf Kaisho 1133
34. Pontus Bengtsson Halmstad MMA 1133
35. Robin Billing Västerås Fight Club 1133
36. Royne Hallberg GBGMMA 1133
37. Sherafat Kortwal Allstars 1133
38. Simon Eriksson Norrköping Kampsport 1133
39. Soheb El Koli Pancrase 1133
40. Soheil Khayatbashi Nordic Fighters 1133
41. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
42. Giuliano Puelles GBGMMA 1060

-83,9 kg
1. Adis Saljevic Akademi Nord 1755
2. Murad Salamov East Norrköping 1662
3. Danijel Grbic Redline 1626
4. Elhamddin Najemyar Forca Fighting 1549
5. David Johansson Växjö Titans 1467
6. Vincent Pettersson Allstars 1461
7. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1384
8. Andreas Hall GBGMMA 1384
9. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1333
10. Khamzat Gerikhanov GBGMMA 1331
11. Erik Lindén Kampsportscentret LSS 1306
12. Oskar Engman Combat Academy 1261
13. Sam Kviele Pancrase 1246
14. Mario Lukanovic Redline 1232
15. Nikola Grujovic Fit4Fight Gym 1232
16. Ibraheem Sinan Nordic Fighters 1211
17. Mattias Henriksson RenYi Umeå 1210
18. Patrik Svensson Frontier MMA 1210
19. Herolind Xhafolli Redline 1200
20. Albin Dejerstam Draco 1133
21. Anton Amcoff Nyman Ljusdal Fight Club 1133
22. Christian Elias Pancrase 1133
23. Johan Henriksson Västerås Fight Club 1133
24. Josef Ahlgren Landskrona Shotokan 1133
25. Leo Börbrink GBGMMA 1133
26. Niklas Ahlbom Kraftwerket JJ 1133
27. Oskar Grahnson Nordic Fighters 1133
28. Otto Olofsson Kaisho 1133
29. Perslow Magnus Fox 1133
30. Peter Helgöstam Pancrase 1133
31. William Norgren Nordic Fighters 1133
32. Michael Lidström Nordic Fighters 1001
33. Oscar Gran Akademi Nord 1001

-93,0 kg
1. Patrick Söderberg Nordqvist BK Fox 1755
2. Gustav Karlbom Dynamix Köping 1493
3. Ludvig Ruocco Södermalm MMA 1462
4. Pejvak Rezaii Fit4Fight Gym 1440
5. Daniel Petrus Forca Fighting 1416
6. Erik Lundin Östersunds JK 1343
7. Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1261
8. Daniel Bjurenvall Dynamix Köping 1133
9. Jonas Enzell Berserk MMA 1133
10. Kim Packalén Sandviken 1133
11. Marko Kiviniemi Frontier MMA 1133
12. Tobias Nilsson BK Fox 1133

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara