Rankinglistan är uppdaterad

De tävlande som vann SM i MMA-Klass A förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen. Plats, datum och upplägg för årets SM är ännu inte klart.

MMA-Klass A

Damer
-52,2 KG
1. SM vinnare: Fannie Redman, Pancrase 1404
2. Anna Astvik, Pancrase 1334

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA 1333

-61,2 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA 1404
2. Eva-my Persson Nacka dojo 1333

Herrar
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala
2. Dennis Rydén Gladius MMA 1133

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA
2. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1201
3. Pontus Hedqvist Kraftverket JJ 1133

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening
2. Hoger Salih Djurgårdens IF 1537
3. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter 1333
4. Martin Lindqvist Pancrase 1269
5. Belkacem Amjahdi Allstars 1263
6. Eli Elias Pancrase 1232
7. Ali Taleb Swedish Athletics 1200
8. Basir Safdari Pancrase 1133
9. David Hedlund Nova MMA 1133
10. Tobias Bohlin Sandviken MMA 1133

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub 1742
2. Alireza Sarabi GBGMMA 1261
3. Jonas Nilsson Allstars 1246
4. Navid Badi Gladius MMA 1232
5. Charlie Sano RenYi Umeå 1211

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA 1742
2. Axel Karlsson Gladius MMA 1537
3. Alexander Ruev Söders Fight Gym 1440
4. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 1345
5. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1265
6. Vincent Olofsson GBGMMA 1261
7. Mario Markus GBGMMA 1233
8. Joel Larsson Fit4Fight Gym 1232
9. John Oldenqvist GBGMMA 1200
10. Ashkan Mehrdadpoor GBGMMA 1134
11. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1134
12. Dennis Pillai Pancrase 1133
13. Henrik Lönnroth Stockholm MMA 1133

-83,9 kg
1. SM vinnare: Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 1537
2. Heytham Rahbi Gladius MMA 1333
3. Alexander Lindgren Samurang 1232
4. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
5. Carl Axemo Pancrase 1133
6. Pedro Pinones-Arce Rei Botkyrka 1133
7. Daniel Bergström Apex Kalmar 1060

-93,0 kg
1. SM vinnare: Anton Turkalj GBGMMA 1824
2. Mustafa Atrakchi RenYi Umeå 1261
3. Robin Larsson Nova MMA 1154
4. Christoffer Hillsjö GBGMMA 1133

-120,2 kg
1. SM vinnare: Anton Andersson Gladius MMA

+120,2 kg
1. Irman Smajic Kampsportscentret Linköping 1613

MMA-Klass B
Damer
-52,2 kg
1. Nina Back Söders Fight Gym 1001

-61,2 kg
1. Nadja Eriksson Nordic Fighters 1551
2. Frida Vastamäki Halmstad MMA 1331
3. Jessica Andersson Coloseum Skövde 1133

-70,3 kg
1. Jessica Forslund Reis Kampsportscentret LSS 1440
2. Janina Danes Södermalm MMA 1134

Herrar
-61,2 kg
1. Emil Andersson Gladius MMA 1654
2. Ismail Farah Nyköping Kampsportsklubb 1233
3. Zoran Milic Västerås Fight Club 1232
4. Sajad Amini Allstars 1134
5. Sajed Moukdad Frontier MMA 1134
6. Don Karl Runnström Concrete Tyresö 1133
7. Kevin Osorio Nacka dodjo 1133
8. Yousuf Ahmadzai Kaisho 1133

-65,8 kg
1. Bilal Tipsaev GBGMMA 1488
2. Fabian Long KemJoh Hapkido 1488
3. Randy Fungula Djurgårdens IF 1440
4. Anas Khodr Djurgårdens IF 1384
5. Sebastian Furmanek Kaisho 1333
6. Cesar Brecevic Pancrase 1261
7. Sebastian Wojciechowski Allstars 1233
8. Awat Kohzadi Concrete Tyresö 1232
9. Karl Pegers Akademi Nord 1232
10. Kevin Bohlin Akademi Nord 1232
11. Martin Wiklund Söders Fight Gym 1210
12. Timmy Andersen Halmstad MMA 1210
13. Carl-Michael Andersson Södermalm MMA 1134
14. Alisher Saidov Kampsportscentret LSS 1133
15. Christodoulos Nussis Allstars 1133
16. Eldin Hasovic Frontier MMA 1133
17. Jonathan Ekstrand East Norrköping 1133
18. Linus Johansson Växjö Titans 1133
19. Mattias Kahri Coloseum Fightcenter 1133
20. Alexander Lööf Västerås Fight Club 1001
21. Pontus Sörenson Stockholm MMA 1001

-70,3 kg
1. Shkelqim Muji Redline 1440
2. Ola Jacobsson Halmstad MMA 1373
3. Hans-Emil Karlsson RenYi Umeå 1369
4. Wasiu Idowu Nacka dodjo 1355
5. Elvin Mehdiev Allstars 1333
6. Richard Haddad Forca Fighting 1333
7. Turan Topal Pancrase 1276
8. Christian Hansen Pancrase 1261
9. Imad Ismail Abdullah Hilti Fightcenter Uppsala 1261
10. Rustam Kharaev KemJoh Hapkido 1246
11. William Swärd Växjö Titans 1232
12. Filip Sakic Redline 1210
13. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LSS 1210
14. Adam Fahhouri Rei Botkyrka 1133
15. Grover Camargo Ribera GBGMMA 1133
16. Jonathan Kjellberg Team Top Hat 1133
17. Opoku Ayih Södermalm MMA 1133
18. Oskar Ahling Berserk MMA 1133
19. Dusan Milonjic Rei Botkyrka 1060

-77,1 kg
1. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1721
2. Samir Faqirzadeh Fit4Fight Gym 1631
3. Zelim Zubayraev Pancrase 1476
4. Pasha Tarzi Stockholm MMA 1473
5. Viktor Ellström Apex Kalmar 1393
6. Milton Engren Redline 1369
7. Ilir Ramadani RenYi Umeå 1345
8. Joakim Malmström Coloseum Fightcenter 1345
9. Leo Dahström Stockholm MMA 1331
10. Viktor Ekelund Söders Fight Gym 1265
11. Ali Zabardast Djurgårdens IF 1232
12. Johan Dahl Allstars 1232
13. Clas Björklund Akademi Nord 1210
14. Markus Mikkonen Adrenaline Fighters 1210
15. Markus Papandreou Redline 1210
16. Babu Carry Jammeh Rei Botkyrka 1199
17. Anton Gunbro Halmstad MMA 1133
18. Dennis Hadström Södermalm MMA 1133
19. Javid Ishaq Ali Nyköping Kampsportsklubb 1133
20. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
21. Musa Drammeh RenYi Umeå 1133
22. Pontus Bengtsson Halmstad MMA 1133
23. Soheb El Koli Pancrase 1133
24. Vincent Pettersson Allstars 1133
25. Yousef El-Hussein GBGMMA 1133
26. Giuliano Puelles GBGMMA 1060

-83,9 kg
1. Murad Salamov East Norrköping 1662
2. Elhamddin Najemyar Forca Fighting 1549
3. Danijel Grbic Redline 1416
4. Adis Saljevic Akademi Nord 1345
5. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1333
6. Khamzat Gerikhanov GBGMMA 1331
7. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1261
8. Sam Kviele Pancrase 1246
9. Nikola Grujovic Fit4Fight Gym 1232
10. Ibraheem Sinan Nordic Fighters 1210
11. Anton Amcoff Nyman Ljusdal Fight Club 1133
12. Christian Elias Pancrase 1133
13. David Johansson Växjö Titans 1133
14. Johan Henriksson Västerås Fight Club 1133
15. Niklas Ahlbom Kraftwerket JJ 1133
16. Oskar Engman Combat Academy 1133
17. William Norgren Nordic Fighters 1133
18. Herolind Xhafolli Redline 1001
19. Oscar Gran Akademi Nord 1001

-93,0 kg
1. Patrick Söderberg Nordqvist BK Fox 1549
2. Pejvak Rezaii Fit4Fight Gym 1440
3. Daniel Petrus Forca Fighting 1416
4. Nedim Slatina Landskrona Shotokan 1261
5. Gustav Karlbom Dynamix Köping 1232
6. Daniel Bjurenvall Dynamix Köping 1133
7. Jonas Enzell Berserk MMA 1133
8. Ludvig Ruocco Södermalm MMA 1001

Facebooktwittergoogle_plusmail

Svara