Rankinglistan uppdaterad efter Escalate Challenge 14

För 2016 har förbundet bestämt att de 4 första i varje viktklass kommer gå vidare till SM-turneringen som avslutar ligan. SM går 2016 i Umeå den 9-10 december.

De tävlande som vann SM i Amatör-MMA förra året är direktkvalificerade till SM-turneringen (vissa av dem förekommer i två viktklasser men kan bara tävla i en av dem på SM). Turnering genomförs oavsett 2-4 deltagare och seednig sker där nr 1 möter nr 4 och nr 2 vs nr 3

Notera att två (eller fler klubbkamrater kan möta varandra)

MMA-Klass A (fd AMATÖR-MMA)

DAMER
-52,2 KG
1. Anna Astvik, Pancrase 1002

-56,7 kg
1. SM vinnare: Anja Saxmark, Gladius MMA
2. Gabriella Ringblom Pancrase 1826

-61,2 kg
1. SM vinnare: Gabriella Ringblom, Pancrase
2. Cornelia Holm GBGMMA 1613
3. Jenny Lundberg Nacka dojo 1212
4. Anja Saxmark, Gladius MMA, 1134

-65,8 kg
1. SM vinnare: Cornelia Holm, GBGMMA 1613

HERRAR
-56,7 kg
1. SM vinnare: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala 1537
2. Sebastian Gonzalez Norrtälje MMA 1333
3. Dennis Rydén Coloseum Skövde 1001

-61,2 kg
1. SM vinnare: Renato Vidovic Gladius MMA 1549
2. Ali Yazbeck Frontier MMA 1134
3. Bawan Mohammed GBGMMA 1001
4. William Rademaker Västerås Fight Club 1001

-65,8 kg
1. SM vinnare: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening 1662
2. Abdelillah Aslouj Gladius MMA 1742
3. Hoger Salih Djurgårdens IF 1613
4. Renato Vidovic Gladius MMA 1549
5. Michel Cerqueira GBGMMA 1416
6. Tobias Bohlin Sandviken Kampsportsklubb 1261
7. Jacob Olsson Matties KFUM F-Zone 1232
8. Charlie Sano RenYi FightCamp 1210
9. Amir Malekpour Pancrase 1200
10. Belkacem Amjahdi Allstars 1134
11, Martin Lindqvist Pancrase 1133
12. Niklas Pedersen Nova MMA 1133
13. Timmi Bengtsson Kaisho MMA 1133
14, Basir Safdari Pancrase 1001

-70,3 kg
1. SM vinnare: Tobias Harila Västerås FightClub 2250
2. Axel Gruvaeus Kampsportscentret Linköping 1800
3. Elvin Hoxha Nacka dojo 1581
4. Christian Jostelius Gladius MMA 1483
5. Johan Hallberg Kaisho MMA 1421
6. Carl-Johan Hoel Gladius MMA 1409
7. Oscar Borninger Pancrase 1370
8. David Demir East Norrköping 1261
9. Raymond Johansson Nyköping Kampsportsklubb 1232
10. David Schneider GBGMMA 1210
11, Patrik Junebro Kaisho MMA 1210
12, Pedram Abedin Epic Fight Club 1134
13, Jason Minge GBGMMA 1133
14, Johan Andersson Västerås Fight Club 1133
15. Sayyedmasoud Derekeh Pancrase 1133

-77,1 kg
1. SM vinnare: Oskar Karlström Biller Nova MMA 1261
2. Axel Karlsson Gladius MMA 2072
3. Moein Ahmadi Stockholm MMA 1863
4, Robin Roos Västerås Fight Club 1662
5. Christopher Corrales Nacka dojo 1373
6. Anton Bagher Edlund Allstars 1333
7. Linus Jonsson East Norrköping 1333
8. Karar Al-Jaberi Kaisho MMA 1261
9. Mansoor Nazeri Team East TKD 1232
10. Ibrahim Halil Milli Hilti Uppsala Fightcenter 1211
11. Mario Markus GBGMMA 1200
12. Martin Larsson Kampsportscentret Linköping 1134
13. Andreas Tiborson Norrköping Kampsport 1133
14. Carl Axemo Pancrase 1133
15. Christian Stigenberg Söders Fight Gym 1133
16. Hassan Al Alaf Kampsportscentret Linköping 1133
17. Erik Eriksson Mjölby Fight Gym 1133
18. Bilel Farhat Gladius MMA 1001

-83,9 kg
1. SM vinnare: Rostem Akman Djurgårdens IF 1742
2. Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö 1822
3. Heytham Rahbi Gladius MMA 1537
4. Aaron Kennedy Pancrase 1428
5. Daniel Karlsson Gladius MMA 1133
6. Dennis Georgsson Allstars 1133
7. Eddie Olsson Redline 1133
8. Moraad Moreno Pancrase 1060
9. Henrik Carlsson Linköping 1001

-93,0 kg
1. SM vinnare: Robin Enontekiö Epic Fight Club 1333
2. Anton Turkalj GBGMMA 1408
3. Christoffer Hillsjö GBGMMA 1333
4. Mustafa Atrakchi RenYi FightCamp 1269
5. Pierre Nandin Kampsportscentret Linköping 1261
6. Robin Larsson Nova MMA 1133

-120,2 kg
1. SM vinnare: Smajic Irman Kampsportscentret Linköping 1613
2. Jonnie Andersson Kampsportscentret Linköping 1200
3. Anton Andersson Gladius MMA 1133
4. Malik Tambe Pancrase 1001

+120 kg
1. Smajic Irman Kampsportscentret Linköping 1613

MMA-klass B (fd Shootfighitng)
DAMER
-52,2 kg
1. Fannie Redman Pancrase 1407
2. Jennie Rääf Sandviken Kampsport 1261
3. Filippa Ikoona Pancrase 1246
4. Nina Back Söders Fight Gym 1133
5. Maja Johansson Gladius MMA 1001
6. Mary-Jane Rama Kampsportscentret LLS 1001

-56,7 kg
1. Louise Olsson Nacka dojo 1232
2. Kim Amprazis Fit4Fight Gym 1135
3. Cain Rocabado Paredes Stockholm MMA 1133
4. Yesi Rodriguez Team Leites 1133

-61,2 kg
1. Malin Hermansson Akademi Nord 1626
2, Norea Forsman Olsson Hilti Fightcenter Uppsala 1269
3. Janina Danes Södermalm MMA 1227
4. Jenny Lundberg Nacka dojo 1226
5. Eva-my Persson Nacka dojo 1210
6. Caroline Edlund Renyi Umeå 1133
7. Camila Rivarola Beramendi Allstars 1001

-70,3 kg
1. Christelle Niva Pancrase 1235
2. Sofia Odbro Gladius MMA 1136

-77,1 kg
1. Amanda Vikingsson Kampsportscentret LLS 1001

HERRAR
-61,2 kg
1. Nicholas Bryant Fit4Fight Gym 1774
2. Ali Alkayal Akademi Nord 1449
3. Mago Uzarov Epic Fight Club 1416
4. Mojtaba Yousefzehi Västerås FightClub 1386
5. Jonathan Samuelsson Allstars 1247
6. Sajed Moukdad Frontier MMA 1232
7. Benjamin Alasio Gladius MMA 1210
8. Zoran Milic Västerås FightClub 1200
9. Fadi Asfar Pancrase 1133
10. Robin Josipovic Fighters Source 1133
11. Mario Liljedahl Videla Renyi Umeå 1001
12. Patrice Abedin Epic Fight Club 1001

-65,8 kg
1. Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter Skövde 1883
2. Jakob Valegren Akademi Nord 1719
3. Petter Öberg Nilsson Djurgården 1662
4. Kevin Osorio Nacka dojo 1640
5. Basir Safdari Pancrase 1552
6. Ababil Almothary GBGMMA 1477
7. Said Aliev Nacka dojo 1461
8. David Hedlund Nova MMA 1440
9. Andrej Berntsson GBGMMA 1369
10. Linus Johansson Växjö MMA 1355
11. Mohammed Muhammed Redline 1355
12. Benny Kumar Allstars 1333
13. Ali Satar Stockholm MMA 1261
14. Devin Radianu Halmstad MMA 1232
15. Khaled El-Eina Swedish Athletics 1232
16. Martin Lindqvist Pancrase 1232
17. Daniyal Shamkhalov Västerås FightClub 1210
18. Kasper Fiscella Frontier MMA 1210
19. Fabian Long KemJoh Hapkido 1199
20. Anas Khodr Djurgården 1133
21. Eric Engström Team East TKD 1133
22. Kian Ahmadi Ghotbi GBGMMA 1133
23. Oscar Bolin Adreanline Fighters 1133
24. Sebastian Wojciechowski Allstars 1133
25. Shkelqim Muji Redline 1133
26. Simon Flintzberg Kampsportscentret LLS 1133
27. Victor Malmberg Kampsportscentret LLS 1133

-70,3 kg
1. Henrik Segelström Gladius MMA 1782
2. Alan Raouf Nacka dojo 1755
3. Navid Badi Gladius MMA 1675
4. Hamid Sadid Akademi Nord 1662
5. Sven von Schoultz Combat Academy 1586
6. Wasiu Idowu Nacka dojo 1581
7. Hans-Emil Karlsson Renyi Umeå 1528
8. Shwana Kadirzada Kampsportscentret LLS 1501
9. Adel Masry Swedish Athletics 1467
10. Niclas Pedersen Nova MMA 1466
11. Alexander Wilhelms Pancrase 1417
12. Marcus Backman Adreanline Fighters 1333
13. Oliver Backman Akedemi Nord 1319
14. Filip Sakic Redline 1283
15. Johan Varnander Akademi Nord 1276
16. Johan Kloth Ultimate Gym 1269
17. Alireza Sarabi GBGMMA 1261
18. Dawid Mandrela Nyköping Kampsportsklubb 1261
19. Morgan Thunman Allstars 1246
20. Denys Zelinskyi Gladius MMA 1232
21. Jakob Frostenäs Gladius MMA 1232
22. Jan Larsson Akademi Nord 1210
23. Sulle Hoshmand Södermalm MMA 1210
24. Andreas Holmgren Nova MMA 1133
25. Daniel Jonsson Hurricane Combat 1133
26. Dino Kalac Skellefteå Kampidrott 1133
27. Grover Carmargo Ribera Gladius MMA 1133
28. Guy Gustafsson Nyköping Kampsportsklubb 1133
29. Hampus Irvefjord Icon MMA 1133
30. Jonas Lundström Stockholm MMA 1133
31. Jonathan Marat Toigye TKD 1133
32. Khajik Khajo Allstars 1133
33. Mustanser AL-Tameemi Epic Fight Club 1133
34. Ola Jacobsson Halmstad MMA 1133
35. Pawel Kostka Allstars 1133
36. Rustam KharAev KemJoh Hapkido 1133
37. Tobias Johansson Adreanline Fighters 1133
38. Tomas Lundgren GBGMMA 1133
39. Victor Svensson Gladius MMA 1133
40. Arvin Shamlou Norrtelje MMA 1002

-77,1 kg
1. Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym 2044
2. Jonas Nordborg Gladius MMA 1782
3. Soheb El Koli Pancrase 1755
4. Dennis Pillai Pancrase 1668
5. Ibrahim-halil Milli Hilti Fightcenter Uppsala 1551
6. Fredrik Ljunglund KemJoh Hapkido 1466
7. Vincent Olofsson GBGMMA 1461
8. Teodor Eriksson Coloseum Fightcenter Skövde 1440
9. Daniel Möller Gripen Kampförening 1384
10. Henrik Lönnroth Stockholm MMA 1345
11. Viktor Ellström Apex Kalmar 1345
12. Antony Mmara Nacka dojo 1333
13. Johan Lundell Stockholm MMA 1331
14. David Johansson Halmstad MMA 1269
15. Dennis Demir East Norrköping 1261
16. Musa Drammeh Renyi Umeå 1261
17. Philip Larsson Toigye TKD 1261
18. Zelimhan Zubayraev KemJoh Hapkido 1261
19. Ivan Mirkovic Fit4Fight Gym 1246
20. Liam Wilson Nacka dojo 1233
21. Robert Elfving Pancrase 1233
22. Hetham Ibrahim Malmö Muay Thai 1232
23. Leo Dahlström Stockholm MMA 1232
24. Ali Zabardasr Djurgården 1210
25. Arbi Garaev Pancrase 1210
26. Daniel Björk Hudiksvall MMA 1210
27. Dennis Hedström Södermalm MMA 1133
28. Karar Al-Jaberi Kaisho MMA 1133
29. Karl Liebsch Gladius MMA 1133
30. Kim Nordlund Borlänge Kampsportsförbund 1133
31. Kristian Seppola Nordic Fighters 1133
32. Lukas Wistrand Södermalm MMA 1133
33. Magnus Bernhardsson Kampsportscentret LLS 1133
34. Marcus Hofvander Gripen Kampförening 1133
35. Rickard Jäderlund Allstars 1133
36. Rikard Larsson Ljusdal Fight Club 1133
37. Shane Odriscoll Stockholm MMA 1133
38. Zjir Marouf Västerås FightClub 1133

-83,9 kg
1. John Oldenqvist Icon MMA 1782
2. Tor Sohlström Växjö MMA 1573
3. Alexander Lindgren Samurang Fightcenter 1549
4. Shayan Shakiba Pancrase 1440
5. Alexander Brodal Gladius MMA 1384
6. Gustav Sjölund Pancrase 1333
7. Henrik Jakobsson Combat Academy 1333
8. Hakim Leikin Allstars 1269
9. Max Alm Icon MMA 1265
10. Nils Starnberg Renyi Umeå 1265
11. Manne Ekhöjd Nacka dojo 1261
12. Mario Riderrelli Frontier MMA 1261
13. Marcus Svensk Ljusdal Fight Club 1246
14. Samir Ibrahimovic Swedish Athletics 1246
15. Andreas Berg Söders Fight Gym 1232
16. Christopher Bajo Redline 1232
17. Dennis Georgsson Allstars 1232
18. Mario Lukanovic Redline 1232
19. Salar Dabiri Pancrase 1232
20. Mattias Henriksson Renyi Umeå 1210
21. Robert Bazo Frontier MMA 1210
22. Ibrahim Ibrahim Hussien Djurgården 1134
23. Alex Rosenquist Hurricane Combat 1133
24. Christoffer Dyrager Norrköping Kampsport 1133
25. Danijel Grbic Malmö Muay Thai 1133
26. Fredrik Larsson Stockholm MMA 1133
27. Mikael Bjökheim Halmstad MMA 1133
28. Nicklas Martos Allstars 1133
29. Oskar Carlsson Halmstad MMA 1133
30. Payam Pazoki Gladius MMA 1133
31. Bo Valdemar Norgren Norrköping Kampsport 1001
32. Marcus Sigemo Linköping Budoklubb 1001

-93,0 kg
1. Mustafa Atrakchi Skellefteå Kampsport 1461
2. Salim Mvougui Pancrase 1440
3. Wasim Elkassem Kaisho MMA 1440
4. Artur Legwant East Norrköping 1428
5. Oliver Alm Björklund Kampsportscentret LLS 1417
6. Pedro Pinones-Arce KemJoh Hapkido 1333
7. Mattias Sjösvärd Pancrase 1232
8. Abdullah Hallak Apex Kalmar 1210
9. Tony Wallin Ljusdal Fight Club 1134
10. Anton Amcoff Nyman Ljusdal Fight Club 1133
11. Lukas Wasilewski Akademi Nord 1133
12. Mario Kiviniemi Frontier MMA 1133
13. Marko Kangas Nova MMA 1133
14. Oscar Rosengren Nacka dojo 1133
15. Robin Linder Ljusdal Fight Club 1133
16. Simon Pettersson Apex Kalmar 1133
17. Victor Kriström Pancrase 1133
18. Ludvig Ruocco Södermalm MMA 1001
19. Vilmer Knutsson Pancrase 1001

-120,2 kg
1. Anton Andersson Gladius MMA 1655
2. Jonnie Andersson Kampsportscentret LLS 1200
3. Rafal Kisielewicz Icon MMA 1134
4. Alexander Krasnov Team East TKD 1133
5. Radovan Milonjic KemJoh Hapkido 1133
6. Richard Dahlström Icon MMA 1060

För att skaffa fler poäng inför SM gäller det att tävla så mycket man kan.

Facebooktwittermail

Svara